Firmy pomagają Ukrainie – jest ich coraz więcej
Małe i duże firmy angażują się w pomoc Ukrainie. Codziennie pojawiają się deklaracje nowych marek, które:
- ściągają z półek rosyjskie produkty,
- rezygnują ze współpracy z rosyjskimi kontrahentami,
- wstrzymują dostawy z Rosji,
- organizują zbiórki darów,
- oferują bezpłatne usługi (prawne, medyczne, telekomunikacyjne) dla obywateli Ukrainy i uchodźców,
- wpłacają darowizny na akcje charytatywne,
- udostępniają swoje zasoby (auta, nieruchomości) na rzecz pomocy uchodźcom,
- pomagają swoim pracownikom z Ukrainy.
Sieci handlowe angażują się w pomoc Ukrainie na wielu obszarach
Biedronka, która przed weekendem zdecydowała się wypłacić bezzwrotne zapomogi finansowe dla swoich pracowników z Ukrainy, teraz deklaruje działania pomocowe w szerszym zakresie oraz wycofuje rosyjskie produkty ze sprzedaży.
– We wsparciu uchodźców ważne jest to, by trwało ono dłużej, nie tylko w momencie przekraczania granicy. Rodziny, które przybywają do Polski, w tym pierwszym okresie muszą znaleźć lokum, ale też mieć co jeść za miesiąc czy dwa. Fundacja skupi się właśnie na takich formach wsparcia, które zabezpieczać będą podstawowe potrzeby uchodźców w dłuższej perspektywie – szczególnie tych osób, które w naszym kraju nie mają bliskich. Kwota 5 mln złotych pozwoli nam pomóc wielu Ukraińcom, którzy znaleźli swój tymczasowy dom w Polsce – mówi Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki
Lidl Polska przekazał ponad 1 mln zł wsparcia produktowego na cel działań humanitarnych prowadzonych na rzecz rodzin, kobiet i dzieci doświadczających kryzysu uchodźczego.
Prezes zarządu E.Leclerc Polska podkreślił, że „w obliczu rosyjskiej agresji wymierzonej w Ukrainę zarząd sklepów E.Leclerc nie może pozostać obojętny”.
Sklepy E.Leclerc (...) ruszają ze wsparciem rzeczowym dla mieszkańców Ukrainy w postaci transportu tira z produktami pierwszej potrzeby, takimi jak środki higieniczne, kosmetyki oraz żywność z długim terminem przydatności.
Pomoc dla Ukrainy to nie tylko pieniądze i dary. Firmy oferują wsparcie psychologiczne
Lidl od dwóch lat prowadzi Program Wsparcia Pracowników, w ramach którego mogą oni skorzystać z profesjonalnej, poufnej, bezpłatnej pomocy udzielanej przez wykwalifikowanych psychologów, prawników lub doradców finansowych – pisze Jakub Jaremko, Senior Account Manager w Lidl Polska. W związku z obecną sytuacją na Ukrainie dla pracowników narodowości ukraińskiej przebywających w Polsce został uruchomiony dedykowany numer telefonu, pod którym otrzymają oni konsultacje udzielane przez specjalistów posługujących się językiem ukraińskim oraz rosyjskim – dodaje.
Sieć Lidl wprowadziła dla współpracowników z Ukrainy również inne formy wsparcia:
- gwarancję możliwości powrotu do pracy dla osób, które wyjechały do Ukrainy celem ewakuacji swoich rodzin,
- pomoc w znalezieniu miejsc zakwaterowania dla rodzin pracowników sieci z Ukrainy w Polsce,
- wsparcie dla uchodźców z Ukrainy, którzy będą zainteresowani pracą w naszej firmie – pomoc w uzyskaniu niezbędnych pozwoleń.
O wsparciu psychologicznym pracowników pomyślała także Biedronka:
Biedronka we współpracy z Grupą LUX MED umożliwiła uzyskanie pomocy psychologicznej każdemu pracownikowi sieci obywatelstwa ukraińskiego. Uruchomiona została specjalna infolinia. Przy telefonach czekają specjaliści z zakresu psychologii znający język ukraiński. W razie potrzeby eksperci wyjaśnią m.in. jak rozmawiać z dziećmi o wojnie oraz jak poradzić sobie ze stresem wynikającym z aktualnej sytuacji politycznej w Europie. – czytamy w informacji prasowej Biedronki.
Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?