Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatek od kopalin ogranicza rozwój Polskiej Miedzi

Anna Białęcka
Podatek od kopalin ogranicza rozwój Polskiej MiedziPodatek od kopalin został wprowadzony przed dwoma laty.
Podatek od kopalin ogranicza rozwój Polskiej MiedziPodatek od kopalin został wprowadzony przed dwoma laty. Anna Białęcka
To, co prezes KGHM Herbert Wirth przedstawił posłom z komisji sejmowej, jak na razie nie na wiele się zdało. O tym, co dalej z podatkiem od kopalin, czyli miedzi i srebra, i tak zadecyduje minister finansów.

Podatek wprowadzony przed dwoma laty ma znaczący wpływ na miedziowy koncern, i nie można powiedzieć, by oddawanie co roku do budżetu pastwa ponad 2 mld zł, wpływało dobrze na rozwój spółki.

Prezes spółki uczestniczył w posiedzeniu komisji sejmowej skarbu państwa. Po co? By przekonać posłów, że sposób naliczania tego podatku ma wiele wad. - Chciał zwrócić uwagę na negatywny wpływ obwiązujących obecnie rozwiązań dotyczących wyliczania wysokości podatku oraz innych okoliczności związanych z funkcjonowaniem podatku w dzisiejszym kształcie - wyjaśnia rzecznik KGHM Dariusz Wyborski.

Co usłyszeli posłowie od szefa miedziowej spółki? Między innymi to, że KGHM musi odprowadzać podatek od wydobycia niektórych kopalin niezależnie od osiąganego wyniku finansowego, nawet w przypadku generowania straty. Podatek ten nie premiuje wydatków na eksplorację i nakładów odtworzeniowych, co powoduje brak instrumentów wspierających kontynuację produkcji i udostępnianie nowych złóż. Nie uwzględnia prowadzonej przez spółkę polityki zabezpieczeń przed ryzykiem rynkowym. I co bardzo ważne, ogranicza możliwości inwestycyjne spółki w kolejnych latach.

- Jako bezpośredni koszt produkcji, podatek nie stanowi kosztu uzyskania przychodu - wyjaśnia kolejne kwestie D. Wyborski. - KGHM płaci podatek dochodowy CIT w wysokości 19 proc. także od kwoty już odprowadzonego podatku. Jeśli w roku 2013 wartość zapłaconego podatku od niektórych kopalin wynosi 2 miliardy 200 mln złotych, to podatek CIT zapłacony od tej kwoty daje sumę kolejnych 418 mln złotych.

Stosunkiem głosów 5 za do 11 przeciw upadł wniosek posła R. Zbrzyznego, aby spośród członków komisji skarbu państwa wybrać podkomisję, które przygotowałaby rzetelną analizę skutków wprowadzenia podatku od niektórych kopalin, z którą zostałaby następnie zapoznana cała komisja. Przewodniczący komisji wyjaśnił, że stosowny raport w tej sprawie przygotowuje ministerstwo finansów, z którego inicjatywy podatek został uchwalony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska