PolAndRock Festival 2018: przeczytaj, co Jurek Owsiak mówił...

  PolAndRock Festival 2018: przeczytaj, co Jurek Owsiak mówił na zakończenie festiwalu. "Idźcie na wybory!" - zachęcał. Padło też przekleństwo

  Zdjęcie autora materiału

  Jakub Pikulik

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Przeczytaj, co Jurek Owsiak mówił uczestnikom PolAndRock Festivalu 2018 na zakończenie imprezy.

  Przeczytaj, co Jurek Owsiak mówił uczestnikom PolAndRock Festivalu 2018 na zakończenie imprezy. ©Jakub Pikulik

  PolAndRock Festival 2018 kończył się w nocy z soboty na niedzielę. Imprezę jak zwykle kończył występ Piotra Bukartyka wspólnie z uczestnikami PolAndRock Festivalu. W czasie piosenki "Z tylu chmur" tradycyjnie głos zabrał Jurek Owsiak. Mówił o sytuacji w Polsce, na świecie. Odniósł się do podwyższonego ryzyka i zachęcał, aby iść na wybory. Poniżej zapis tego, co z Dużej Sceny na zakończenie PolAndRock Festivalu 2018 mówił Jurek Owsiak.
  Przeczytaj, co Jurek Owsiak mówił uczestnikom PolAndRock Festivalu 2018 na zakończenie imprezy.

  Przeczytaj, co Jurek Owsiak mówił uczestnikom PolAndRock Festivalu 2018 na zakończenie imprezy. ©Jakub Pikulik

  Jurek Owsiak na zakończenie PolAndRock Festivalu 2018:
  Przez chwilę właśnie w tym niebie bądźmy. Bądźmy w tym niebie tak, jak przez te trzy dni. świat pełen miłości, trochę utopijny, trochę nieprawdziwy. Ale bądźmy w tym niebie, bo je stworzyliśmy. Wszyscy razem. Może właśnie najlepsze nieba się robi z kłopotów, robi się z miejsc w których kłopot goni kłopot, w którym ludzie mają do siebie żale, pretensje.
  Może właśnie tam niebo smakuje najlepiej. A my je posmakowaliśmy przez trzy dni najpiękniejszego festiwalu świata. Byliśmy razem ze sobą, pokazaliśmy jak bardzo jesteśmy odpowiedzialni. Wy, szanowna publiczności, my organizatorzy i wszyscy ludzie, którzy tworzą ten festiwal. Pokazaliśmy, że w świecie w którym nie raz rządzi mała machlojka, małe oszustwo, mała złość, albo duża złość, zrobiliśmy rzecz niezwykłą. Nie popadaliśmy jak muchy w tym upale, daliśmy sobie radę, posprzątaliśmy, mieliśmy dla siebie tyle życzliwości. Takie nasze PolAndRockowe niebo. Pamiętajcie, że jak wrócicie do domu będzie trudno. Ale nie popadajcie w niechęć i nie zapominajcie o tym. Mówiłem wam tyle razy: to artyści wzywają do boju. To artyści mówią nie raz nam co powinniśmy zrobić, z jaką pieśnią powinniśmy ruszyć na ustach. Pamiętajcie o tym, ci artyści z całego świata mówili o tym, żebyśmy się nie dzielili, żeby zapanował pokój w krajach daleko, daleko od nas. Nie spadają na nas bomby, nie palą naszych domów, nie biorą naszych najbliższych. Ale to nie oznacza, że mamy nie myśleć, że gdzieś obok to się dzieje. Niech pokój zapanuje wszędzie. Wiemy, że to utopia. Ale chcę wierzyć, że różni bogowie myślą o jednym: żebyśmy się po prostu lubili! Bo fajnie jest usiąść przy jednym stole i zjeść wspólny posiłek z uśmiechem na ustach. Jedzmy ten wspólny posiłek jutro, pojutrze, za miesiąc, za dwa miesiące.

  Sonda

  Czy uważasz, że na PolAndRock Festiwalu (dawniej Przystanku Woodstock) jest bezpiecznie?


  Jurek Owsiak: idźcie na wybory!


  Tak, tak, tak po trzykroć tak! Idźcie na wybory. Nie powiem wam na kogo głosować, bo nie mam takiego prawa. Ale oddajcie głos. Oddajcie głos na to, co będzie stanowiło o waszym życiu, o tym jak mamy się zachowywać, jak mamy przeżywać historię. Nikt nie ma prawa jej przywłaszczać, nikt nie ma prawa mówić, ze to jest jego historia, gorsza, lub lepsza. Nikt nie ma prawa pewne symbole polskie, najpiękniejsze, przerzucać na skarpety, na dresy, na koszulki.

  Owsiak na zakończenie PolAndRock Festivalu 2018: nie mam nic przeciwko innym religiom


  Trzy dni niezwykłego, wspaniałego miejsca. Rock and roll jest siłą, mówiłem o tym rok temu. Wydawało się, że podwyższone ryzyko miało na zabić? Nigdy w życiu... nigdy w życiu. Z pokorą przyjęliśmy sprawę na klatę i znowu zrobiliśmy najpiękniejszy festiwal świata. A wy biliście jego treścią. Bo treścią jesteśmy my wszyscy, artyści i wy, szanowna publiczności. Stanowimy sztukę pijąc piwo, leżąc na trawie, marząc o niebieskich migdałach, tuląc się do siebie, całując, kochając. To my tutaj zrobiliśmy niezwykłą sztukę. Powieźcie to ze sobą, nie popadajcie w złe nastroje. Przełammy tę niesamowita falę negatywnych pojęć o naszym kraju. Kocham ten kraj, kocham Polskę. Nie nacjonalistycznie, nigdy! Kocham go jako jeden z wielu krajów, który ma swój naród, ma swoją dumę, ale chętnie się dzielę z innymi. Tak, przyjąłbym uchodźców, nie mam nic przeciwko temu. Ludzie uciekają od bomb, nie mam nic przeciwko temu, żeby znaleźli dom w Polsce. Nie mam nic przeciwko innym religiom.

  Zobacz też wideo: Jurek Owsiak mówi o tym, że będzie chciał zmiany ustawy o imprezach masowych


  Owsiak do ludzi: jak ja was kur*a kocham!


  Dziś pojechała pod sceną ogromna flaga Amnesty International. Freedom, freedom, freedom! Ludzie, ja się na tym wychowałem! Amerykański woodstock 69 rok, kompletnie tego nie rozumiałem. I nagle my, tu, w centrum Europy przypominamy sobie co to jest freedom? Mamy sobie przypominać co to jest Solidarność? Kim był Lech Wałęsa? Na miłość boską! Nie zgubcie tego. Słuchajcie heavy metalu, słuchajcie punka, słuchajcie raggae, słuchajcie najbardziej pokręconej muzy! Słuchajcie jej na cały głos, a nawet jeszcze głośniej. Ale pamiętajcie, że to jest sztuka, a sztuka jest dla wszystkich, nie jest zarezerwowana dla nikogo. Wypowiedź artystyczna powinna być wolna, nie kneblowana. Jeżeli artystycznie, melancholijnie, ze sztuką powiem: „o jak Was kur*a kocham” to jest to sztuka!

  Kocham was! Zajebisty festiwal. Dzięki Pokojowy Patrol. Uczą się u nas. Daliśmy rade na dwóch wielkich koncertach. Żywe barierki. Dzięki wszystkim, którzy nam pomogli zorganizować festiwal. Dzięki dla całej techniki, która śmiga, aby było punktualnie, fajnie i głośno i abym ja nie stracił głosu. Dzięki dla techniki najpiękniejszego festiwalu świata. Dzięki dla straży pożarnej! To tylko jeden pan komendant, reszta pań i panów to super ekipa. Dzięki dla berlińskiej sikawki! Co nie zabije, to wzmocni. Kłaniamy się wam.

  Hymn Polski na zakończenie PolAndRock Festivalu 2018


  Nie popadajcie w złe nastroje. Wracajmy do domu szczęśliwi. Z siłą i... nie dokończę tego słowa, bo by wyszła nazwa partii. Nie dajcie się kłamstwu. Nie dajcie się zwieść przepowiadaczom złej pogody. Nie idźcie na łatwiznę. Każdy z was jest dobry, dobry, dobry! Miejcie pomysły. Pokażcie, że made i Poland jest czymś wspaniałym. Byliście kośćmi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

  PolAndRock Festival 2018 rozpoczął się odśpiewaniem hymnu Polski. Wspólne śpiewanie hymnu zakończyło festiwal. - Jesteście wielcy! No to teraz nie wypada nie posprzątać po sobie. Dziękujemy bardzo, widzimy się gdzieś na trasie, gdzieś w przestrzeni. Szukajmy się, przyciągajmy się i róbmy z tego purpurową, piękną, przyjazną mgłę. Pamiętajcie, dbajcie o swoje życie, nie łapcie się złych rzeczy. Warto to życie przeżyć, żeby potem opowiedzieć: „kurna, śpiewałem z Piotrkiem i Jurkiem. Dobranoc! - zakończył 24. PolAndRock Festival Jurek Owsiak.

  Wszystkie informacje o PolAndRock Festivalu 2018 (Przystanku Woodstock 2018) w Kostrzynie nad Odrą: PolAndRock festival (Przystanek Woodstock 2018): koncerty, zdjęcia, filmy, informacje

  PolAndRock Festival. Zobacz nasz serwis specjalny:  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Mapa PolAndRock 2018

  Mapa 24. PolAndRock Festiwalu (Przystanku Woodstock 2018)

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.