MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policja przestrzega. Wakacje mają być radosne, ale i bezpieczne. Uważajcie na siebie!

OPRAC.:
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Lubuscy mundurowi zadbają o nasze bezpieczeństwo podczas wakacyjnego wypoczynku.
Lubuscy mundurowi zadbają o nasze bezpieczeństwo podczas wakacyjnego wypoczynku. Lubuska Policja
Wszyscy już odebrali swoje świadectwa. Przed młodymi ludźmi zasłużony wypoczynek. Niech będzie on radosny, ale i odpowiedzialny, aby każdy 1 września lub 1 października mógł ponownie rozpocząć nowy rok szkolny, czy akademicki.

Wakacje to czas radości, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, którzy już rozpoczęli dwumiesięczną przerwę od obowiązków szkolnych. Wielu będzie tego lata podróżowało ze swoimi rodzicami nad morze, w góry, czy inne zakątki Polski lub Europy. Inni wolny czas spędzać będą nad jeziorami, których nie brakuje w województwie lubuskim, pozostali wyjadą na obozy, czy kolonie. Niezależnie od tego, gdzie dzieci i młodzież będą spędzać czas ważne, żeby nie zapominały o bezpieczeństwie.

Profilaktyczne spotkania z młodzieżą

O zasadach bezpieczeństwa zwłaszcza dzieciom i młodzieży, przypominają policjanci z Lubuskiej Policji. Mundurowi podczas spotkań z uczestnikami zorganizowanych form wypoczynku, rozmawiają między innymi o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na drodze, nad wodą, w domu, o zagrożeniach, jakie niesie za sobą eksperymentowanie z używkami oraz o konsekwencjach łamania przepisów. Na zakończenie policjanci przybliżają swoją pracę oraz prezentują wyposażenie i sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Wakacyjne spotkania realizowane są w ramach działań „Bezpieczne wakacje”.

Kontrola akwenów wodnych

Poza rozmowami o bezpieczeństwie, mundurowi kontrolują kąpieliska, obserwując zachowanie osób korzystających ze sprzętów wodnych, odpoczywających na plażach, a także osób przebywających w wodzie. Przypominamy, że woda to żywioł, do którego należy podchodzić z rozwagą. Większość utonięć, czy też innych tragedii związanych z nieodpowiednim zachowaniem nad wodą, jest rezultatem lekkomyślności, zarówno kąpiących się, jak i ich opiekunów.

Wakacje 2020. Zasady odpoczynku nad wodą:

 • do kąpieli wybierz tylko miejsca strzeżone,
 • będąc na kąpielisku, słuchaj poleceń wydawanych przez ratownika,
 • jeśli wybrałeś się na wodę z dziećmi, zadbaj o ich bezpieczeństwo i nie pozostawiaj bez opieki,
 • nie wchodź do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności. Schłodź stopniowo swój organizm, nie zapominając o okolicach serca, karku oraz twarzy,
 • nie próbuj przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji,
 • nie skacz do wody w miejscach nieznanych, niesprawdzonych - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem kręgosłupa, a nawet śmiercią,
 • podczas wodnych zabaw nie spychaj innych osób z pomostu, czy materaca,
 • przy użytkowaniu sprzętu wodnego (kajak, rower wodny, skuter itp.) koniecznie zaopatrz się w kapok, bądź kamizelkę,
 • nigdy nie wchodź do wody bezpośrednio po jedzeniu, ani też z pustym żołądkiem,
 • nigdy nie łącz wypoczynku nad wodą z alkoholem,
 • zwróć uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu, może okazać się, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Zanim przystąpisz do działania, weź pod uwagę swoje umiejętności pływackie i siły. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie pomóc, poproś o pomoc,
 • w sytuacji, gdy przystępujesz do udzielania pomocy poszkodowanemu, pamiętaj o zachowaniu spokoju, zapewnieniu sobie bezpieczeństwa oraz sprawdzeniu, czy osoba nas słyszy i oddycha. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha prawidłowo, rozpocznij resuscytację krążeniowo – oddechową oraz wezwij pomoc.

Wakacje 2020. Uważajmy na drogach

O bezpieczeństwie nie możemy zapomnieć również na drodze. Tam najczęściej możemy spotkać policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy podczas licznych kontroli eliminują z dróg nieodpowiedzialnych kierowców. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, prawidłowości wykonywania manewrów oraz stanu technicznego pojazdów.
W tym wakacyjnym okresie apelujemy do wszystkich kierowców o rozwagę, cierpliwość i zdjęcie nogi z gazu. Przypominamy, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, traci się prawo jazdy. Ponadto ważne jest, żeby nigdy nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu, a przed planowaną podróżą zadbać o wypoczynek. Warto pamiętać, że w każdej komendzie policji można szybko i anonimowo sprawdzić swój stan trzeźwości. To zajmie tylko chwilę, a może uratować komuś życie. Zawsze stosuj zasadę - nigdy nie jeżdżę po alkoholu.

Uważajcie i odpoczywajcie!

- Dziś młodzi nie mogą zapominać o współczesnych zagrożeniach, jakie niesie ze sobą świat cybernetyczny. Sieć internetowa to wspaniałe narzędzie, ale tylko wtedy, gdy wykorzystujemy je odpowiedzialnie. Pamiętajmy, że po drugiej stronie monitora nie zawsze znajdują się osoby, które mają dobre i słuszne intencje. Uważajcie na siebie! Lubuscy policjanci pomogą w zapewnieniu bezpieczeństwa. Odpoczywajcie! - zakończył nadkom. Marcin Maludy, rzecznik prasowy lubuskiej policji.

WIDEO: Jak wygląda praca WOPR-u?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska