Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci podsumowali rok ciężkiej pracy

(szpak) (źródło: KPP Słubice)
Komendant Powiatowy Policji w Słubicach mł. insp. Jerzy Głąbowski omawiał efekty pracy słubickiej jednostki.
Komendant Powiatowy Policji w Słubicach mł. insp. Jerzy Głąbowski omawiał efekty pracy słubickiej jednostki. KPP Słubice
Wczoraj w Komendzie Powiatowej Policji w Słubicach odbyła się narada roczna podsumowująca ubiegłoroczną pracę policjantów KPP Słubice.
Komendant Powiatowy Policji w Słubicach mł. insp. Jerzy Głąbowski omawiał efekty pracy słubickiej jednostki.
Komendant Powiatowy Policji w Słubicach mł. insp. Jerzy Głąbowski omawiał efekty pracy słubickiej jednostki. KPP Słubice

Komendant Powiatowy Policji w Słubicach mł. insp. Jerzy Głąbowski omawiał efekty pracy słubickiej jednostki.
(fot. KPP Słubice)

W odprawie rocznej podsumowującej miniony rok służby słubickiej policji udział wzięli I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Waldemar Regulski, Komendant Powiatowy Policji w Słubicach mł. insp. Jerzy Głąbowski oraz jego Zastępca podinsp. Rafał Wawrzyniak. W odprawie wzięli również udział słubiccy policjanci oraz pracownicy cywilni.
Efekty pracy słubickiej jednostki zobaczyć mogli zaproszeni goście: Prokurator Rejonowy w Słubicach - Mariusz Nowak, Burmistrz Cybinki - Roman Siemiński, Przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Słubicach - Mikołaj Jagła.

Miniony rok pracy policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach był okresem kontynuacji szeregu programów ukierunkowanych na ograniczenie przestępczości i poprawę stanu bezpieczeństwa na terenie działania powiatu. Podczas ubiegłorocznej narady jako priorytety na rok 2012 przyjęto : ograniczenie przestępczości w najbardziej uciążliwych dla mieszkańców 7 podstawowych kategoriach:

-kradzieże
-włamania
-kradzieże samochodów
-rozboje
-bójki i pobicia
-uszczerbek na zdrowiu
-uszkodzenie mienia

;poprawę jakości prowadzonych czynności na miejscu przestępstw i wykroczeń, utrzymanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwiększenie poziomu zadowolenia mieszkańców z pracy Policji, zwiększenie poziomu zadowolenia policjantów i pracowników cywilnych z pracy w Policji.

Podsumowując ubiegłoroczną pracę słubickich policjantów należy stwierdzić, że zrealizowali oni stawiane przed nimi zadania.

W powiecie słubickim spadła przestępczość

Za najważniejsze osiągnięcie uznać należy ograniczenie przestępczości w podstawowych kategoriach przestępstw, najbardziej uciążliwych dla mieszkańców:

-kradzież cudzej rzeczy
-kradzież samochodu
-kradzież z włamaniem oraz rozbój
-zniszczenie mienia i uszkodzenie ciała

W tych kategoriach w 2012 roku wszczęto 632 postępowania, o 25 mniej niż w roku ubiegłym i o 26 mniej niż w 2010 roku. Wykrywalność w tych kategoriach wyniosła 41 %. W 2012 roku wykrywalność ogólna KPP Słubice wyniosła 78,6%, a wykrywalność przestępstw kryminalnych 70,2 %. Osiągnięte wyniki w zakresie wykrywania sprawców przestępstw ogólnych i kryminalnych umiejscawiają słubickich policjantów na drugim miejscu w garnizonie lubuskim. W roku 2012 wszczęto 85 postępowań z Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii tj. o 17 mniej niż w roku 2011. W 2012 roku prowadziliśmy sprawy rozwojowe i wielowątkowe, obejmujące swym zasięgiem całe województwo lubuskie. Stwierdziliśmy 320 przestępstw związanych z narkotykami tj. prawie o 12 % więcej niż w roku ubiegłym. W wyniku pracy słubickich policjantów zatrzymano i zabezpieczono ponad 4 kg różnych rodzajów narkotyków. Przez cały rok służba pełniona była efektywnie i z dużym zaangażowaniem. W minionym roku zatrzymano na gorącym uczynku popełnionych przestępstw 825 osób. Te, jak i inne działania przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa na terenie powiatu słubickiego. Policjanci KPP Słubice zatrzymali 42 kierujących pod wpływem środków odurzających i 644 pod wpływem alkoholu. W 2012 roku zmniejszyła się liczba wypadków z 58 do 51 jednakże zwiększyła się liczba ofiar śmiertelnych. W roku 2012 na drogach powiatu słubickiego, w wyniku wypadków drogowych śmierć poniosło 7 osób o 5 więcej niż rok wcześniej.

Funkcjonariusze przeprowadzali spotkania profilaktyczno-edukacyjne

W celu zminimalizowania demoralizacji i przestępczości nieletnich funkcjonariusze przeprowadzili szereg spotkań profilaktyczno-edukacyjnych we wszystkich szkołach na terenie powiatu słubickiego. W 2012 roku przeprowadzono ponad 490 spotkań.

Mając również na uwadze wyczulanie młodzieży na problematykę handlu ludźmi, policjanci realizując Krajowy Program Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi, przeprowadzili w 5 szkołach blisko 21 spotkań profilaktycznych, w których uczestniczyło ponad 623 uczniów szkół ponadgimnazialnych.

W Powiatowym Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie "Bezpieczna Zerówka" wzięło udział 18 trzyosobowych zespołów, natomiast w XII Powiatowym Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie "Bezpieczne Wakacje z Lupo" 40 uczniów klas V i VI szkół podstawowych z całego powiatu słubickiego. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych brali także udział w wojewódzkich projektach prewencyjnych pn. "Bezpieczna droga do szkoły", "Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Narkomanii", "Stop przemocy w rodzinie", "Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego", "Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu", realizowaliśmy również Kampanie "Nie przegraj" oraz "Zabłyśnij na drodze, Zostań Bohaterem". Ponadto dzielnicowi KPP Słubice oraz Specjaliści ds.Nieletnich realizowali Projekt profilaktyczno-edukacyjny pn."Bezpieczny i aktywny senior", którym objęto wszystkie gminy z terenu powiatu słubickiego.

Współpracują z innymi służbami

Wskazując efekty pracy słubickich policjantów, wymienić również należy doskonałą współpracę z jednostkami pozapolicyjnymi.

Na uwagę zasługują wspólne patrole ze:

-Strażą Miejską w Słubicach
-Strażą Graniczną
-funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego
-Straży Ochrony Kolei w Rzepinie

W trakcie odprawy zdanie zabrał I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Waldemar Regulski. Na temat bardzo dobrze układającej się współpracy z Komendą Powiatową Policji w Słubicach wypowiedzieli się również zaproszeni goście.

Swój wkład w poprawę bezpieczeństwa miały również samorządy lokalne. Dzięki ich pomocy m.in. zrealizowano 163 służb ponadnormatywnych, uruchomiono monitoring w Słubicach, zakupiono miernik prędkości oraz narkotestery.

W bieżącym - 2013 roku Policja słubicka zamierza nie tylko utrzymać dotychczasową jakość pracy, ale i wytycza sobie kolejne cele.

Jako priorytety na rok 2013 przyjęto:

- utrzymanie przestępczości w najbardziej uciążliwych dla mieszkańców 7 podstawowych kategoriach, tj. kradzieże, włamania, kradzieże samochodów, rozboje, bójki i pobicia, uszczerbek na zdrowiu, uszkodzenie mienia;
-zwiększenie liczby policjantów ruchu drogowego pełniących bezpośrednio służbę na drogach;
-doskonalenie obsługi mieszkańców poprzez szybką i skuteczną reakcję Policji na zdarzenie;
- ochrona interesów obywatela, przedsiębiorców i Skarbu państwa poprzez skuteczną walkę z przestępczością gospodarczą;
- zwiększenie poziomu zadowolenia policjantów i pracowników cywilnych z pracy w Policji.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska