Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Połowa sierpnia daje nam bardzo atrakcyjne oferty kulturalne w Lubuskiem. Święto Karpia, Festiwal Henrykowski, Corno Brass, Pikniki Wojskowe

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę (12.08) w łagowskim amfiteatrze, od godz. 17, odbędzie się koncert urodzinowy „ XIX lat zespołu 5 Rano”. Od początku twórczość zespołu zakorzeniona jest w muzyce rockowej wywodzącej się z lat 60 – tych i 70 – tych, choć jego muzycy są otwarci na nowe kierunki i nowoczesne brzmienie. Wokalistą zespołu jest Łukasz Łyczkowski, najlepszy męski głos ósmej edycji „The Voice of Poland”.
W sobotę (12.08) w łagowskim amfiteatrze, od godz. 17, odbędzie się koncert urodzinowy „ XIX lat zespołu 5 Rano”. Od początku twórczość zespołu zakorzeniona jest w muzyce rockowej wywodzącej się z lat 60 – tych i 70 – tych, choć jego muzycy są otwarci na nowe kierunki i nowoczesne brzmienie. Wokalistą zespołu jest Łukasz Łyczkowski, najlepszy męski głos ósmej edycji „The Voice of Poland”. Anna Pożarycka
Powiem optymistycznie, przed nami jeszcze aż dwa tygodnie wakacji, a potem Winobranie. Prawda, że brzmi lepiej i bardziej krzepiąco. Wszystko wskazuje też na to, że po dniach z deszczem i niskimi temperaturami, czeka nas fala typowo letniego ciepła. To oznacza, że sporo wydarzeń kulturalnych wróci w plenery, a z tego na pewno będziemy się cieszyć. Oto nasza garść wybranych propozycji.

ŁAGÓW

W sobotę (12.08) w łagowskim amfiteatrze, od godz. 17, odbędzie się koncert urodzinowy „ XIX lat zespołu 5 Rano”. Od początku twórczość zespołu zakorzeniona jest w muzyce rockowej wywodzącej się z lat 60. i 70., choć jego muzycy są otwarci na nowe kierunki i nowoczesne brzmienie. Wokalistą zespołu jest Łukasz Łyczkowski, najlepszy męski głos ósmej edycji „The Voice of Poland”. Debiutancki album zespołu pt. ,,W drugą stronę” został wydany jesienią 2011 r. zdobywając pochlebne recenzje w branży muzycznej oraz uznanie publiczności. W 2022 r. pojawił się trzeci album „Credo” z udziałem znakomitych gości specjalnych -Sebastiana Riedla i Wojciecha Cugowskiego. W Łagowie wystąpią także ine zaprzyjaźnione zespoły: „Vooodoo Dooboo Child Collective”, „Redcarpet”, Damian Szewczyk „Basem i Barytonem. Redakcja objęła wydarzenie swoim patronatem. Wstęp wolny.

ZBĄSZYNEK

Podczas weekendu (12-13.08), na terenie targowiska miejskiego, odbędą się Dni Zbąszynka. Nie zabraknie licznych koncertów m.in. Andrzeja Piasecznego, Landberry, Izabeli Trojanowskiej, zespołów hip-hop i wokalistów studia piosenki domu kultury. Przygotowano także animacje dla dzieci, stoiska gastronomiczne i park rozrywki. Święto upamiętni ponadto 100-lecie miejscowości, która od lat jest m.in. ważnym węzłem na kolejowej mapie Polski. Wstęp wolny.

ŚWIEBODZIN

Świebodziński Dom Kultury zaprasza na Fosa Blues Festiwal (11-12.08) oraz na Letnie Spotkanie z Piosenką Turystyczną (15.08). Więcej na stronie placówki >>>>>.

DRZONÓW

We wtorek (15.08) w godz. 10-17, Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie zaprasza na piknik militarny w ramach Święta Wojska Polskiego. Tradycyjnie już, goście mogą liczyć na różnorodne atrakcje, które uczą i bawią. Wydarzenie upamiętnia „Cud nad Wisłą” - operację wojskową stoczoną w dniach 13–25 sierpnia 1920 r., pomiędzy nacierającą na Warszawę i na północny zachód od niej Armią Czerwoną, a Wojskiem Polskim. Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty - Edgara D’Abernon - bitwa warszawska była jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata. Dodawał on, że: „Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby moment zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla radzieckiej inwazji. W obecnych czasach nabiera to szczególnego znaczenia”. Organizatorzy zadbają, aby program łączył elementy patriotyczne oraz edukacyjne. W programie festynu będą zatem m.in.: prezentacja legendarnej husarii, woltyżerka konna, pokaz jazdy czołgu T-72, mała defilada wojskowa, potyczki i konkursy rycerskie, pokaz "barwa i broń Wojska Polskiego", uroczystość podniesienia flagi państwowej mała defilada pojazdów wojskowych i historycznych, prezentacje pojazdów historycznych. Różne formacje Wojska Polskiego przygotują miasteczko wojskowe wraz z tradycyjną grochówką. Pojawią się ponadto stoiska modelarskie i „tankodrom” dla modeli RC i stoiska z militariami. Tego dnia zostaną także otwarte przedziały bojowe muzealnych eksponatów. Wstęp płatny. MZK Zielona Góra uruchom tego dnia specjalną, bezpłatną linię nr 91 prowadzącą do muzeum. Autobusy z przystanku przy dworcu odjeżdżać będą o godz. 9.30, 11.00, 13.00 i 15.00.

ŻARY

Trwają 32 Międzynarodowe Plenerowe Spotkania ze Sztuką w Żarach. Przygotowano kilka atrakcji. Mamy program:

12.08.2023r. (sobota) Rynek, scena

  • godz. 17:00-21:00 Przegląd Niezależnych Zespołów Rockowych „Kolaboracja z dźwiękiem”
  • godz. 21:00-22:30 Koncert rockowy Michała *Jelonka z zespołem

13.08.2023r. (niedziela) Deptak/rynek

  • godz. 16:30-17:30 Grupa Locomotora, spektakl familijny Amore czyli retro cyrk interakcje z publicznością w postaci animacji, warsztatów, pokazów Park przy ŻDK, muszla
  • godz. 18:00-19:30 Cicha & Spółka – koncert
  • godz. 20:00-21:30 Recital „Artur Barciś Show”

14.08.2023r. (poniedziałek) Deptak/rynek

  • godz. 20:00-21:00 *Muti Santarosa iluzjonista z Chile
  • godz. 21:00-22:30 Teatr Fuzja spektakl „Blackout”

ZIELONA GÓRA-OCHLA

W sobotę (12.08) od godz. 20, Centrum Nauki Keplera zaprasza na Noc Spadających Gwiazd, która odbędzie się na terenie Muzeum Etnograficznego w Ochli, w ramach Lata Muz Wszelakich. Celem jest m.in. nocna obserwacja roju Perseidów, którego maksimum aktywności przypada co roku między 12 a 13 sierpnia. Właśnie wtedy najwięcej tych kosmicznych obiektów, wpada i spala się w ziemskiej atmosferze. Relację na żywo poprowadzi Marek Marcinkowski. Atrakcją wieczoru będzie także multimedialny pokaz laserowy tuż po zachodzie Słońca, rozpoczynający obserwacje ciemnego nieba. Wydarzenie ma charakter nie tylko popularnonaukowy, lecz także piknikowy, dlatego nie zabraknie stoisk gastronomicznych oraz licznych warsztatów i eksperymentów. Dodatkowo, przez teleskop będzie można przyjrzeć się bliżej niektórym obiektom na niebie. Wstęp wolny.

OSIECZNICA

W sobotę (12 sierpnia) odbędzie się szesnasta odsłona święta Karpia w Osiecznicy pod Krosnem Odrzańskim. Na miejscu będzie można zakupić i skosztować karpia przyrządzonego na różne sposoby. Patronat nad imprezą ma Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Na Święcie Karpia wystąpią lokalni artyści:

  • Kapela Bajer,
  • Szli do Wsi, Modry Len,
  • Na Wójtowej Roli,
  • Perfectly.

Zabawa przy muzyce DJ-a Adama będzie trwała do późnych godzin nocnych.

KOŻUCHÓW

Pierwszy Festiwal Henrykowski odbył się w 2015 r. Nazwa festiwalu nawiązuje do historii miasta. Imię Henryk, dziedziczyli po sobie średniowieczni książęta śląscy z linii Piastów Głogowskich, którzy byli zaangażowani w rozwój Kożuchowa. Ideą Festiwalu Henrykowskiego jest stworzenie jednego z najbardziej rozpoznawalnych festiwali muzyki kameralnej i organowej w województwie lubuskim oraz propagowanie dziedzictwa i zasobów kulturowych Miasta Kożuchów. IX. Festiwal Henrykowski odbędzie się w dniach 13.- 20.08.2023 r. Redakcja objęła wydarzenie swoim patronatem. Więcej informacji >>>>

ZIELONA GÓRA

Święto instrumentów dętych blaszanych

Od poniedziałku 14.08 rusza tegoroczna - już siódma - edycja Corno – Brass Music Festival, czyli festiwalu muzycznego instrumentów dętych blaszanych, który potrwa do 19 sierpnia 2023. W programie znalazło się aż sześć koncertów o bardzo zróżnicowanym charakterze, podczas których w głównej roli wystąpią: waltornia, trąbka, puzon i tuba. Redakcja objęła wydarzenie swoim patronatem. Corno Brass Music Festival to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego odbywają się koncerty kameralne i symfoniczne, międzynarodowe warsztaty instrumentalne, lekcje indywidualne i grupowe, zajęcia ze zdrowej postawy ciała, wykłady, wystawa instrumentów oraz wydarzenia otwarte dla szerokiej publiczności w kilku lokalizacjach Zielonej Góry. To unikatowy i jedyny tego typu Festiwal w Polsce, obecnie największy zarówno w kraju, jak i w tej części Europy. W programie Corno, znajdzie się prawie każdy gatunek muzyki. Inauguracja wydarzenia nastąpi we wtorek 15.08 o godz. 20 na placu Bohaterów, skąd artyści wraz z publicznością przemaszerują na plac Teatralny gdzie odbędzie się główna część koncertu. Wystąpi „Dizzy Boyz Brass Band” - zespół występujący w typowym nowoorleańskim składzie brass bandu i wykonujący covery największych przebojów muzyki rozrywkowej, muzyki filmowej i jazzowej. Wstęp wolny. W środę 16.08, godz. 19, w Muzeum Ziemi Lubuskiej, odbędzie się koncert kameralny. Wystąpią artyści festiwalu, solo oraz w różnych składach kameralnych. Artyści zaprezentują swoje umiejętności grając na instrumentach dętych blaszanych wraz z towarzyszącym im fortepianem. Wstęp wolny. W czwartek 17.08, powody do radości będą mieli fani muzyki filmowej. Tego dnia o 19., w Lubuskim Teatrze, odbędzie się koncert muzyki filmowej rodem z Hollywood. Koncert poprowadzą: legendarny waltornista Hollywood Studio – James Thatcher, Raimund Zell – profesor waltorni na Anton-Bruckner-Universität w Linz oraz Vikentios Gionanidis – tubista Deutsche Oper w Berlinie. W programie znajdzie się muzyka najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej – Johna Willamsa, Jerry’ego Goldsmitha, Klausa Badelta czy Alfreda Newmana, z takich filmów jak: „Dzień Niepodległości”, „E.T.”, „Kapitan Hook”, „Robin Hood” czy „Rycerz Króla Artura”, wszystko w opracowaniu na duże składy dęte - blaszane. Wstęp płatny. W piątek 18.08., o godz. 19, w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, wystąpią gwiazdy festiwalu. Orkiestrze Filharmonii Zielonogórskiej, będą towarzyszyć wirtuozi gry na trąbce, waltorni, puzonie i tubie. Muzyków poprowadzi Maria Badstue, urodzona w Indiach duńska dyrygentka, popularna głównie w krajach skandynawskich. Solistami będą: Radek Baborak, Hongpark Kim – róg, Manu Mellaerts – trąbka, Kris Garfitt – puzon i Vikentios Gionanidis – tuba. Ten ostatni wykona koncert obojowy g-moll op. 9 nr 8 - Thomasa Albinoniego, ale w opracowaniu na …. tubę. Wstęp płatny. W sobotę 19.08., o godz. 17, na scenie amfiteatru przed Filharmonią Zielonogórską, w ramach „Akademii Blachy", młodzi instrumentaliści wraz z profesjonalnymi artystami, wykonają aranżacje muzyki klasycznej i filmowej. Wstęp wolny. Tego samego dnia, ale o 19 w Teatrze Lubuskim odbędzie się koncert finałowy z trębaczem Adamem Rapą i chilijsko-kolumbijskim zespołem „Los Pitutos”. Jego członkowie tworzą unikalny rodzaj muzyki, łącząc klasyczne rytmy latynoskie, takie jak bolero, cumbia czy cha-cha w brzmieniu z lat 60. i 70. i wpływami muzyki afroamerykańskiej. Wstęp płatny.

Patriotyczne śpiewanie

We wtorek (15.08) o godz. 18, na scenie amfiteatru przed Filharmonią Zielonogórską, będzie okazja do wspólnego pośpiewania polskich pieśni patriotycznych oraz legionowych, w ramach obchodów święta Wojska Polskiego i 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Przygrywać będzie Kapela Rozrywkowa „Prima Sort”. Organizator - Lubuska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy - przygotował specjalne bezpłatne śpiewniki, które po wydarzeniu będzie można zabrać ze sobą. Mile widziane akcenty patriotyczne w ubiorze. Wstęp wolny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

W sobotę (12.08) o godz. 19 na Starym Rynku, odbędzie się koncert „Jesteś moją miłością – Od Piaf do Osieckiej”. Wystąpią aktorzy Teatru im. J. Osterwy, którym towarzyszyć będzie zespół muzyczny Marka Zalewskiego. Z kolei w niedzielę (13.08) też o 19, wystąpi zespół „Nowonarodzeni” wzbogacony o „db HornZ”, połączony z udziałem guru muzyki chrześcijańskiej Maleo, czyli Dariusza Malejonka. Wstęp wolny.

WYDARZY SIĘ

  • 12.08 – Letnie spacery z przewodnikiem „Szlakiem Kresów i przesiedleń”, Muzeum Etnograficzne, Zielona Góra-Ochla,
  • 12-13.08 – Dni Zbąszynka, Zbąszynecki Ośrodek Kultury,
  • 18.08 – Monodram „Olga Boznańska. Sceny z życia artystki”, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra,
  • 19.08 - Drugi Światowy Zlot Fanów Kabaretu Potem, Zielona Góra,
  • 19.08 – Letnie spacery z przewodnikiem „Szlakiem dzieciństwa”, Muzeum Etnograficzne, Zielona Góra-Ochla,
  • 20.08 – Święto Miodu, Muzeum Etnograficzne, Zielona Góra-Ochla,
  • 22-23.08 - Busker Tour 2023 w Zielonej Górze,
  • 25-26.08 – Festiwal „Szprotawskie Magdalenki”, Szprotawa,
  • 25-27.08 – Dni Żar,
  • 25-27.08 – IX Dym Festiwal, Gorzów Wielkopolski,
  • 26.08 – Miej Czas na koncerty - występ Tomasza Makowieckiego, Amfiteatr MCK, Gorzów Wlkp.,
  • 26.08 – Letnie spacery z przewodnikiem „Szlakiem ginących zawodów”, Muzeum Etnograficzne, Zielona Góra-Ochla,
  • 26.08 – Koncert „Słoń”, Zbąszynecki Ośrodek Kultury,
  • 1.09 – Pożegnanie wakacji z piosenką autorską, RCAK Zielona Góra,
  • 2.09 – Koncert zespołu „Tulia”, Gorzów Wielkopolski,
  • 2.09 – Warsztaty jazzowe, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.,
  • 3.09 – Koncert zespołu „Poparzeni kawą”, Gorzów Wlkp.,
  • 8-16.09 – Winobraniowe Spotkania Teatralne, Lubuski Teatr, Zielona Góra,
  • 9.09 - Wystawa fotografii klubu fotograficznego Fotooko, BWA Zielona Góra,
  • 9.09 – Wystawa plakatu winobraniowego z lat 1965-2020, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra,
  • 9-17.09 – Dni Zielonej Góry – Winobranie,
  • 16-17.09 – XIV. Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej, Krosno Odrzańskie,
  • 22-24.09 – Bachanalia Fantastyczne 2023, Zielona Góra,
  • 23.09 – Festiwal „Na styku kultur”, Leszno Górne, patronat GL,
  • 6-20.10 – X. Festiwal Muzyki Współczesne im. W. Kilara, Gorzów Wlkp., patronat GL,
  • 28.10 – Koncert Steczkowska/Demarczyk & Royal Symphony Orchestra, Gorzów Wielkopolski,
  • 9.11 – Występ baletowy „Jezioro łabędzie”, Żarski Dom Kultury,
  • 25.11. - Koncert Sebastian Riedel & CREE, Piwnica Artystyczna Kawon,
  • 18.12 – Wspólne kolędowanie z ze społem „Enej”, Gorzów Wlkp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska