Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Polski Bon Turystyczny: kto i jak może z niego skorzystać? Jak otrzymać bon turystyczny i jak nim płacić?

OPRAC.:
Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
- Dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci - informuje ministerstwo.
- Dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci - informuje ministerstwo. Dariusz Błoch
Przygotowania do wdrożenia Polskiego Bonu Turystycznego są już na ostatniej prostej. Niedługo ze wsparcia będą mogły korzystać polskie rodziny, ale też przedstawiciele krajowej branży turystycznej, która ucierpiał w wyniku epidemii COVID-19 – poinformowała we wtorek, 21 lipca Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego.
 • [b]Polski Bon Turystyczny

ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, osłabionej przez skutki pandemii koronawirusa.

 • Bon ma również pomóc osłabionej branży turystycznej.
 • Bon turystyczny wyniesie jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.
 • Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego, lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju.
 • O bony będzie można starać się jeszcze w te wakacje.
 • Za utworzenie, dostosowanie i utrzymanie infrastruktury informatycznej do obsługi bonu będzie odpowiedzialny Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
 • [/b]

  Kiedy – i ile – bonów można otrzymać na dziecko?

  • Bon turystyczny będzie przyznawany na dziecko, na które przysługuje „500+”.
  • Na każde dziecko można dostać jeden bon w wysokości 500 zł.
  • Wyjątkiem są dzieci z niepełnosprawnością, na które przysługują dwa bony w takiej samej kwocie, jednak aby otrzymać drugi, należy złożyć na PUE ZUS odpowiednie oświadczenie.

  Za co zapłacimy bonem turystycznym?

  Bonem turystycznym będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon można będzie wykorzystać na przykład na wakacyjny wyjazd, ferie, wycieczki szkolne czy zielone szkoły organizowane w kraju.

  Do kiedy będzie ważny bon turystyczny?

  Bon turystyczny będzie ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.
  Aby otrzymać bon turystyczny nie trzeba składać żadnych wniosków. Prawo do niego ustali Polska Organizacja Turystyczna (POT) na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
  POT będzie wyjaśniała sprawy związane z uprawnieniami do bonu zarówno beneficjentów jak i podmiotów turystycznych. Lista przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można będzie płacić w ten sposób, zostanie opublikowana na stronie internetowej POT.

  Chcesz skorzystać z bonu – musisz mieć profil na platformie ZUS

  Co ważne, wnioskowanie o bon będzie odbywać się wyłącznie poprzez Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Oznacza to, że aby skorzystać ze wsparcia, trzeba mieć tam profil. Osoby, które jeszcze go nie mają, mogą go założyć w każdej chwili w domowym zaciszu (potwierdzając tożsamość m.in. za pomocą profilu zaufanego ePUAP lub podpisu elektronicznego) bądź w każdej placówce ZUS.
  Na PUE powstaną osobne zakładki - jedna dla beneficjentów oraz druga dla podmiotów turystycznych.

  Jak założyć konto na PUE ZUS? [Platforma Usług Elektronicznych]

  Kiedy aktywować bon turystyczny?

  Bon będzie można aktywować w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych.

  Jak zapłacić bonem turystycznym za usługę?

  Płatności bonem będą realizowane poprzez SMS. Chcąc zapłacić za usługę, trzeba będzie pokazać specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny.

  Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze

  Jak przystąpić do programu i trafić na listę podmiotów turystycznych?

  Na PUE ZUS dostępne będą też specjalne funkcje dla podmiotów turystycznych. Zainteresowani przystąpieniem do programu będą mogli za jego pośrednictwem zarejestrować się na liście podmiotów turystycznych oraz zarządzać uprawnieniami dla osób, które będą w ich imieniu przyjmować płatności bonem. Na PUE ZUS uzyskają też dostęp do swoich rozliczeń.

  Oszuści próbują wyłudzić pieniądze na „bon turystyczny”. Policja, ministerstwo i Polska Organizacja Turystyczna ostrzegają

  Dołącz do nas na Facebooku!

  Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

  Polub nas na Facebooku!

  Kontakt z redakcją

  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

  Napisz do nas!

  Polecane oferty

  Materiały promocyjne partnera
  Wideo
  Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska