Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomostowe nadzieje

Redakcja
rys. Jerzy Fedro
Od przyszłego roku wcześniejsze emerytury zastąpione zostaną tzw. pomostowymi.

Pan Kazimierz z Gorzowa Wlkp. jest motorniczym tramwaju. W przyszłym roku kończy 60 lat i chce odejść na emeryturę. Ma szansę na pomostówkę, bo motorniczowie są w wykazie prac o szczególnym charakterze.

Na pomostówkę możemy liczyć jeśli urodziliśmy się między 1949 i 1968 r. oraz jeśli pracujemy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Jeśli urodziliśmy się w 1969 r. i później, pomostówki nie dostaniemy i będziemy musieli zmienić pracę. Ostateczne zasady znane będą dopiero po uchwaleniu ustawy o emeryturach pomostowych. Jeśli Sejm nie uchwali jej w tym roku, wejdą one w życie od 1 stycznia 2009 r.

Tylko z wykazu
Do prac w szczególnych warunkach zaliczane mają być prace w ekstremalnie trudnych warunkach, np. w koksowniach, na platformach wiertniczych, przy spawaniu statków i zbiorników, ścince drzew lub w nienaturalnej pozycji, np. przy ręcznym wylewaniu asfaltu, wewnątrz cystern po materiałach niebezpiecznych.

Prace o szczególnym charakterze, to wykonywanie zawodów wymagających najwyższej sprawności psychofizycznej, np. przy obsłudze reaktorów jądrowych, ruchu lotniczego, w ratownictwie medycznym, górskim. Lista takich prac zawiera na razie 40 pozycji i nie jest ostateczna. Ale tylko znalezienie się na niej, upoważni nas do ubiegania się o emeryturę pomostową.

Wykazy te co pięć lat mają być weryfikowane i eksperci medycyny pracy oceniać będą, jakie prace do wykazu dopisać, a jakie skreślić. Ocenia się, że w stosunku do obecnie obowiązujących list zawodów uprzywilejowanych, prawo do wcześniejszego odejścia na emeryturę straci 60 grup zawodowych.

Tylko na 5 lat

Emerytury pomostowe będą wypłacane między naszym odejściem z pracy, a uzyskaniem ustawowego wieku emerytalnego. Kobiety będą mogły odejść na pomostówkę po ukończeniu 55 lat, mężczyźni 60 lat. Ale np. w stosunku do nauczycieli przewiduje się inne zasady i nauczyciele ze szkół specjalnych, poprawczaków i zakładów karnych będą mogli odejść w wieku 50 lat i po 25 latach pracy, a pozostali w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat mężczyźni i 30 latach pracy. Nauczyciele nie będą mogli jednak pracować w swoim zawodzie. Zakaz ten ma obowiązywać też innych pracowników.

Gdy minie pięcioletni okres pobierania pomostówki, obowiązkowo będziemy musieli przejść na zwykłą emeryturę. Ostateczne zasady znane będą dopiero po uchwaleniu ustawy o emeryturach pomostowych. Jeśli Sejm nie uchwali jej w tym roku, wejdą one w życie od 1 stycznia 2009 r. Wtedy w przyszłym roku obowiązywać będą obecne zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę

Ile pomostówki

Dokładne rachunki trudne są na razie do przeprowadzenia. Wysokość naszej pomostówki zależeć będzie od stanu naszego konta emerytalnego i wyliczonego na niej kapitału początkowego. Im szybciej przejdziemy na pomostówkę, tym dostaniemy więcej, bo później przeliczniki będą coraz mniej korzystne. Wiadomo tylko, że minimalna pomostówka nie będzie mogła być niższa od 90 proc. najniższej zwykłej emerytury.

ZAPAMIĘTAJ
Pomostówkę dostaniemy jeśli
1 urodziliśmy się w latach 1949-68, po ukończeniu 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni)
2 pracujemy w szczególnych warunkach lub o szczególnych charakterze. Lista zawodów uprzywilejowanych zostanie opracowana na nowo i będzie znacznie krótsza od obecnie obowiązującej
3 pomostówka wypłacana będzie przez 5 lat, do uzyskania ustawowego wieku emerytalnego
4 urodzeni w 1969 r. i później pomostówek nie dostaną
5 jeśli ustawy o emeryturach pomostowych Sejm nie uchwali w tym roku, wejdą one w życie od 1 stycznia 2009 r. Wtedy w przyszłym roku obowiązywać będą obecne zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

ZAWODY SZCZEGÓLNE(przykładowe)

  • kierowcy pojazdów uprzywilejowanych i autobusów, motorniczowie tramwajów
  • nastawniczowie i dyżurni ruchu na kolei
  • członkowie zespołów reanimacyjnych pogotowia ratunkowego
  • członkowie ekip ratownictwa chemicznego i górskiego
  • personel medyczny oddziałów intensywnej opieki medycznej
  • personel domów opieki i szpitali, zajmujący się nieuleczalnie i przewlekle chorymi ora upośledzonymi umysłowo dorosłymi i dziećmi
  • nauczyciele i wychowawcy w szkołach specjalnych, poprawczakach i zakładach karnych

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska