Pomóż ofiarom wielkiej wody

(gm, ika)
Udostępnij:
Powódź to dramat wielu rodzin, które zostały dosłownie bez niczego. Bez dachu nad głową, bez ubrań... Nie zostawiajmy ich samych w takiej chwili. Okażmy serce powodzianom.

GDZIE MOŻESZ WPŁACIĆ PIENIĄDZE?

* Na konto Caritasu Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej w PKO BP 07 1020 5402 0000 0702 0020 5716 z dopiskiem "Powódź - Południe". Pomoc w miarę potrzeb będzie również przeznaczana dla Lubuszan.
Można też wysłać sms o treści "Pomagam" pod nr 72 052 (2,44 zł z VAT).
W najbliższą niedzielę odbędzie się zbiórka w kościołach.

* Polski Czerwony Krzyż ogłosił zbiórkę pieniężną uliczną, która potrwa do 2 czerwca na terenie całego województwa. Można też pieniądze wpłacać w kasie od pon. do pt. w godz. 8.00 -18.00 a w soboty w godz. 8.00-14.00 w Zielonej Górze przy ul. Jedności 22 B, a w Gorzowie Wlkp. przy ul. Chrobrego 28/6.
Pieniądze można przekazać na konto nr 93 1160 2202 0000 0001 6233 5614 z dopiskiem "Powódź 2010".
Można też wysłać sms o treści "Pomoc" pod nr 7364 (3 zł plus VAT).

GDZIE MOŻESZ PRZEKAZAĆ DARY?

* Diecezjalna Caritas przyjmuje dary rzeczowe w swoich magazynach w Zielonej Górze ul. Dworcowa 21 i w Gorzowie Wlkp. ul. Towarowa.
www.caritas.zgora.pl

* Polski Czerwony Krzyż przyjmuje pomoc rzeczową od pon. do pt. w godz. 8.00 -18.00 a w soboty w godz. 8.00-14.00 w Zielonej Górze przy ul. Jedności 22 B, a w Gorzowie Wlkp. przy ul. Chrobrego 28/6.
Potrzebne nowe rzeczy: koce, śpiwory, pościel, środki higieniczne, sanitarne, woda pitna, żywność trwale opakowana.
www.pck.org.pl

* Bank Żywności i Stowarzyszenie im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. - magazyny przy ul. Słonecznej 63 w godz. 11.00-17.00. Kontakt tel. 95 720 66 30 - dział pomocy rzeczowej i żywności lub biuro w godz. 9.00-16.00 tel. 95 720 14 75.

TU MOŻESZ SIĘ ZGŁOSIĆ, GDY CHCESZ POMÓC FIZYCZNIE?

* Caritas w Zielonej Górze, ul. Kościelna 6 w godz. 7.30-15.30, tel. 68 415 2001, a w Gorzowie Wlkp. ul. Czereśniowa 15, tel. 95 740 2001.

* W urzędzie miasta lub gminy w wydziale zarządzania kryzysowego.

JAKA POMOC FINANSOWA?

- Pomoc dla powodzian koordynują gminne ośrodki pomocy społecznej - podaje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy wojewody lubuskiego. - Wszystkie osoby, które uznają, że ich powódź dotknęła w jakiś sposób, mogą się tam zgłosić.
Pracownik socjalny przeprowadzi wizję lokalną i oceni, jakie są straty. Na dziś kwota przeznaczona dla powodzian - to bezzwrotna zapomoga do 6 tys. zł dla rodziny na zakup niezbędnych rzeczy: żywności, leków, odzieży, przedmiotów użytku domowego.
Ponadto, 1 tys. zł na dziecko w wieku szkonym. A na remont domu lub mieszkania do 20 tys. - przy mniejszych stratach, bez opinii rzeczoznawcy, a przy większych szkodach - do 100 tys. zł, z opinią rzeczoznawcy.

SYTUACJA POWODZIOWA W WOJEWÓDZTWIE. ONI POTRZEBUJĄ POMOCY!

Najtrudniejsza sytuacja w Lubuskiem jest w pięciu gminach: Bytom Odrz., gmina i miasto Nowa Sól, Siedlisko, Otyń. Żadna z nich nie zgłaszała zapotrzebowania na wodę pitną, żywność, czy miejsca noclegowe, jednak już teraz gminy niezagrożone powodzią deklarują pomoc potrzebującym.

* Dotychczas ewakuowano 40 osób w gminie Siedlisko oraz jedną rodzinę w Nowej Soli. Wszystkie osoby mają zapewnione miejsca noclegowe, wodę, żywność, odzież i koce.

* Przewidywane są ewakuacje ludzi z innych zagrożonych powodzią terenów - w gminie Maszewo - 86 osób, w gminie Zielona Góra - 50. Do ewakuacji od piątku przygotowany jest także Dom Dziecka w Klenicy.

* Kilkanaście gmin niezagrożonych powodzią zadeklarowało możliwości pomocy powodzianomw formie miejsc noclegowych - łącznie ok. 2 tysięcy. Gminy obiecują zapewnić powodzianom też żywność, gorące posiłki, wodę pitną, pomoc rzeczową.

* Gotowość udzielenia schronienia zapewniają także powiaty posiadające na swoim terenie Ośrodki Interwencji Kryzysowej.

* W akcję pomocy powodzianom włączyły się Bank Żywności w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. Bank Żywności jest w stanie przekazać 2 tony dań gotowych. W najbliższy czwartek 27 maja na terenie Zielonej Góry odbędzie się zbiórka żywności dla powodzian.

* Starostwa Powiatowe deklarują gotowość udzielenia ofiarom powodzi, przy współpracy poradni psychologiczno-pedagogicznych, poradnictwa psychologicznego. Dotychczas gotowość pomocy zgłosiło 12 psychologów (Świebodzin, Krosno Odrzańskie, Strzelce Kraj., Sulechów).

TELEFON INFORMACYJNY

Wojewoda lubuski uruchomiła specjalny numer, pod którym można zasięgnąć wszelkich informacji na temat stanu wód i dróg, zagrożenia powodziowego i dostępnych form pomocy w regionie. Telefon funkcjonuje od wtorku 25 maja.
Przez całą dobę pod nr tel. 95 711 53 93 oraz 95 711 54 72 pracownicy wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego udostępniają najświeższe meldunki i informacje, zwłaszcza mieszkańcom terenów zagrożonych podtopieniami.
LUW uruchomił także konto poczty elektronicznej: [email protected], na które można przesyłać wszystkie informacje istotne dla działania punktu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie