Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad rok przedszkolaki z "szóstki" miały darmowe zajęcia

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 [email protected]
Dzięki projektowi przedszkolaki z "Tęczowej Szóstki” mają teraz fajny sprzęt, który zapewne będzie wykorzystywany jeszcze długi czas...
Dzięki projektowi przedszkolaki z "Tęczowej Szóstki” mają teraz fajny sprzęt, który zapewne będzie wykorzystywany jeszcze długi czas... Mariusz Kapała
- Przez rok z hakiem rodzice przedszkolaków nie musieli płacić za zajęcia - chwali się dyrektorka sulechowskiej "Tęczowej Szóstki", czyli przedszkola nr 6. W ten sposób placówka realizowała projekt "W zdrowym ciele zdrowy duch i szczęśliwe dziecko".

- Patrycja jest zachwycona tymi zajęciami i cała dumna, że chodzi na język angielski - powiedziała nam Krystyna Lisica-Kwiatkowska, mama dziewczynki korzystającej z dobrodziejstw unijnego projektu "W zdrowym ciele zdrowy duch i szczęśliwe dziecko". - Przyznam, że i dla mnie ten pomysł jest ważny, ponieważ mam jeszcze jedną córkę i opłata angielskiego dla dwójki dzieci to jednak spory wydatek. Tymczasem zajęcia, które odbywają się w "Tęczowej Szóstce" są po prostu za darmo.

Tak mówili rodzice rok temu, gdy projekt startował. I zdania nie zmienili.

- Pomysł miał same plusy. Bo raz, że dzieci miały ogromny wachlarz zajęć dodatkowych, dwa, że nie były płatne. No i liczył się też codzienny kontakt przedszkolaków i dzieci spoza placówki - maluchy poznały nowych przyjaciół - tak opowiada dziś Julita Chylińska-Kasza z rady rodziców, która podjęła się koordynowania projektu. Taki był bowiem jeden z warunków.

Teraz, gdy z końcem roku zadanie dobiegło końca przyszła pora na bilans zysków. Bo o stratach trudno mówić.

- W kategoriach materialnych zyskaliśmy sprzęt nagłaśniający, przenośną scenę, meble, akcesoria do zajęć sportowych, terapeutycznych, muzycznych, tanecznych - wylicza Dorota Maćków, dyrektorka "szóstki". Jednak zdecydowanie ważniejsze są zyski niematerialne. - Od listopada 2010 do grudnia 2011 r. zrealizowaliśmy coś niepowtarzalnego, w czym za darmo brały udział wszystkie nasze dzieci, czyli 128, a dodatkowo przeprowadziliśmy rekrutację dla maluchów w wieku 3-6 lat z całej gminy - przekazuje szefowa placówki.

Wyrównanie szans

Razem aż 193 dzieci miały dodatkowe atrakcyjne zajęcia w ramach normalnych godzin przedszkolnych. Były to lekcje tańca, nauka języków, zajęcia korekcyjne, logopedyczne, terapeutyczne, spotkania z psychologiem, pedagogiem...

- Jechaliśmy do Filharmonii Zielonogórskiej, byliśmy w ośrodku sportu w Drzonkowie, odbyło się festyn z udziałem rodziców, powstał chór Tęcza i zespół Mali Artyści - przekazuje dyr. Maćków.

Te pomysły dość szybko zaprocentowały. Chórzystka Majka Bilon pojechała na festiwal piosenki Regionu Kozła "Od przedszkola do Kargowej" i wygrała w swojej kategorii. Z kolei Patryk Jongowski okazał się najmłodszym i wyróżniającym się śpiewakiem tegoż festiwalu.

Koszt projektu wyniósł 207 tys. zł, przy czym aż 98,5 proc. było to dofinansowanie unijne. Co ważne, w kosztach ujęto nawet ubezpieczenie przedszkolaków.

- Chodziło o wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci, bo przecież nie każdego rodzica stać na opłacanie dodatkowych zajęć - mówi D. Maćków. I już zastanawia się nad kolejnym pomysłem. Ten zakończony cieszył się bowiem ogromnym powodzeniem dzieciakow i rodziców, trzeba teraz wymyślić coś równie atrakcyjnego...

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska