Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnik rentowy. Jak dostać rentę socjalną?

Stefan Cieśla 95 722 57 72 [email protected]
- W dzieciństwie chorowałam na zapalenie opon mózgowych. Leczyłam się długo i podleczono mnie na tyle, że skończyłam szkołę i poszłam do pracy. Ale choroba się odnawia i nie mogę pracować. Czy mogę się starać o rentę socjalną? - pyta pani Irena z Żagania.

Dla uzyskania tej renty najważniejszy jest czas powstania niepełnosprawności, a nie ujawnienia się niezdolności do pracy. Aby jednak starać się o rentę, należy mieć ukończone 18 lat.

KTO DOSTANIE, A KTO NIE

Renta przyznawana jest osobom pełnoletnim całkowicie niezdolnym do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18. roku życia, podczas nauki w szkole lub na uczelni przed ukończeniem 25 roku życia oraz w trakcie studiów doktoranckich. Za osobę pełnoletnią uznaje się też kobietę, która wyszła za mąż po ukończeniu 16 lat, ale nie ukończyła 18. roku życia.
Może ją otrzymać np. osoba, która stała się niezdolna do pracy w wieku 50 lat, ale naruszenie sprawności organizmu powstało w dzieciństwie.

Renta socjalna nie przysługuje osobie, która otrzymuje emeryturę pracowniczą, rentę inwalidzką, zagraniczną, strukturalną, zasiłek albo świadczenie przedemerytalne, lub jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni ponad 5 ha. Renty socjalnej nie dostanie też osoba otrzymująca rentę rodzinną w wysokości ponad 200 proc. najniższej renty inwalidzkiej, a także osoba tymczasowo aresztowana lub osadzona w więzieniu.

JAKIE DOKUMENTY

Wniosek o rentę z kompletem dokumentów składamy w ZUS. Warto dowiedzieć się wcześniej, jakie wymagane są załączniki, a zwłaszcza zaświadczenia lekarskie dokumentujące początek schorzenia. Dalej wszystko przebiega tak, jak przy staraniach o rentę inwalidzką - badanie przez lekarza orzecznika i decyzja ZUS.

Wniosek o przyznanie renty składa się w ZUS na specjalnym formularzu. Dołączyć należy:
* dokumentację medyczną
* potwierdzenie nauki w szkole lub na uczelni
* zaświadczenie pracodawcy o uzyskiwanych przychodach
* zaświadczenie o okresie pobierania wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego
* zaświadczenie z gminy o wielkości gospodarstwa rolnego.

RENTA STAŁA LUB OKRESOWA

Decyzję o przyznaniu renty socjalnej podejmuje ZUS na podstawie orzeczenia lekarza-orzecznika. Jeśli lekarz uzna, że jesteśmy zdolni do pracy, w ciągu 14 dni możemy odwołać się do komisji lekarskiej ZUS. Obecnie niezdolność do pracy może być orzeczona maksymalnie na 5 lat i na tyle czasu możemy dostać rentę socjalną. Chyba że orzecznik stwierdzi trwałą niezdolność do pracy i wtedy rentę socjalną otrzymamy na dłużej.

Osoby które mają znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, stwierdzony przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności muszą pamiętać, że przyznaną na tej podstawie rentę socjalną otrzymywać będą do daty ważności tego orzeczenia. Potem muszą zgłosić się do ZUS z wnioskiem o stwierdzenie niezdolności do pracy.

MOŻNA DORABIAĆ

Renta socjalna wynosi obecnie 567,08 zł. Prawo do takiej renty nie oznacza zakazu wykonywania pracy. A zostanie ona zawieszona, gdy uzyskane dochody przekroczą 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Do końca lutego jest to 934,20 zł.
RENTA MAŁGORZATY
17-letnia Małgorzata, gdy chodziła do ogólniaka, w czasie letnich wakacji miała ciężki wypadek samochodowy. Podleczyła się na tyle, że zdała maturę i poszła do pracy. Po kilku latach stan jej zdrowia jednak się pogorszył i złożyła wniosek o rentę socjalną. Lekarz orzecznik stwierdził u niej całkowitą niezdolność do pracy, powstałą w wieku 23 lat, z powodu naruszenia sprawności organizmu w czasie nauki w ogólniaku. ZUS przyznał jej rentę socjalną.

GDZIE SZUKAĆ PRZEPISÓW

* ustawa z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. nr 135, poz. 1268 z późn. zmianami)
* rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 26 września 2003 r. w sprawie przyznawania renty socjalnej (Dz. U. nr 170, poz. 1656)
* rozporządzenie ministra polityki społecznej z 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (Dz. U. nr 273, poz. 2711)
* ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2004 r., nr 39, poz. 353 z późn. zmianami).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska