Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posiłek na dzień dobry

(oprac. staw)
W codziennej diecie dzieci i młodzieży bardzo ważne jest białko i wapń. Można go dostarczyć poprzez mleko, białe i żółte sery, jogurty. Lepiej unikać tych smakowych, bo zawierają cukier.
W codziennej diecie dzieci i młodzieży bardzo ważne jest białko i wapń. Można go dostarczyć poprzez mleko, białe i żółte sery, jogurty. Lepiej unikać tych smakowych, bo zawierają cukier. fot. DiGiTouch
Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, kolację oddaj wrogowi.

Stara maksyma, którą przekazywały nam nasze babcie, choć mądra - przestajemy jej przestrzegać.

Coraz częściej w codziennej diecie pomijamy najważniejszy posiłek w ciągu dnia - śniadanie. Szczególnie niepokojący jest fakt, że sytuacja ta dotyczy w dużej mierze dzieci i młodzieży. W latach 1995 - 2005 pomijanie śniadania stało się praktyką wśród 10-30 proc. dzieci i młodzieży europejskiej. Taka tendencja nie wróży dobrze kondycji fizycznej dzieci, gdyż zgubny nawyk braku śniadania prowadzi do zaburzeń w metabolizmie organizmu.

Coraz grubsi

Badania przeprowadzone w 2003 roku w Finlandii wskazały, że młodzież, która nieregularnie spożywa śniadania jest dwa razy bardziej narażona na otyłość. Te wyniki potwierdziło badanie przeprowadzone w Szwecji w 2005 roku. 51 proc. 16-latków, którzy nie jadają regularnie śniadań, ma już nadwagę. Podobna tendencja zaczyna być zauważalna w Polsce. Badania wskazują, że dzieci, które jedzą śniadania regularnie, choć przyjmują z reguły więcej kalorii, nie mają tendencji do przybierania na wadze oraz bycia otyłymi.

Dlaczego jest ważne

Śniadanie dostarcza organizmowi najwięcej niezbędnych składników odżywczych, które regulują właściwe funkcjonowanie organizmu. Popularnie mówi się, że ten posiłek to paliwo dla naszego ciała. Jeśli zostanie pominięty, spada nam w organizmie poziom glukozy, skutkiem czego jest ospałość, uczucie zimna, brak energii.

Jeżeli dziecko jest głodne - kolejne posiłki są bardziej obfite, częściej będzie sięgało po niezdrowe przekąski. Tymczasem należy pamiętać, że codzienne spożywanie śniadania przez dzieci wspomaga funkcje kognitywne, takie jak zdolność do nauki, ciekawość, pamięć, a tym samym prowadzi do osiągania lepszych wyników w nauce.

Domowe nawyki

Niezwykle ważne jest wpojenie dziecku nawyku regularnego spożywania śniadania w domu. Dietetycy zwracają również uwagę, jak istotne jest, aby śniadanie było pełnowartościowe, czyli aby dostarczało zróżnicowanych niezbędnych składników odżywczych: białka, węglowodanów, witamin, błonnika.

Popularne kanapki są świetną podstawą codziennych śniadań pod warunkiem, że ich składniki są rozsądnie dobrane. Zdrowe śniadanie powinno składać się z pieczywa pełnoziarnistego, chudej wędliny, twarożku i warzyw (sałata, ogórek, papryka, pomidor) oraz z napoju.

Wędliny i żółte pełnotłuste sery powinny być podawane rzadziej niż np. chude twarożki z dodatkiem szczypioru, rzeżuchy (zawiera bogactwo witamin i mikroelementów) oraz rozmaitych warzyw (np. rzodkiewka). Oprócz herbaty dziecko powinno wypić szklankę naturalnego soku owocowego (przy czym należy pamiętać, że nie może być słodzony) lub mleka, czy maślanki (należy unikać słodzonych jogurtów). Nie powinno się podawać dziecku do picia słodkich napojów gazowanych, które mają bardzo wysoką zawartość cukru i zaburzają wartość energetyczną posiłku.

Więcej energii

Spożywanie śniadań znacząco przyczynia się do osiągnięcia właściwego poziomu gospodarki energetycznej organizmu. Dzieci, które nie jadają śniadań, niechętnie angażują się w aktywności fizyczne, które pozytywnie wpływają na równowagę organizmu oraz… dobry nastrój. Regularna konsumpcja śniadań pozwala im mieć energię do nauki i zabawy, a przede wszystkim pozwala właściwie się rozwijać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska