Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje przewodnik po Żarach dla niepełnosprawnych

Aleksandra Łuczyńska
- Sprawdzaliśmy nawet czy strony internetowe instytucji mogą być obsługiwane przez osoby niewidome - mówi Tomasz Żental z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
- Sprawdzaliśmy nawet czy strony internetowe instytucji mogą być obsługiwane przez osoby niewidome - mówi Tomasz Żental z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej fot. Aleksandra Łuczyńska
Zanim zostanie wydany przewodnik, odbędzie się akcja w centrum miasta.

Burmistrz i jego zastępcy będą mieli za zadanie załatwić jakąś sprawę urzędową, poruszając się na wózkach inwalidzkich. Sami zobaczą, jakie to trudne!

W przewodniku będą opisane wszystkie żarskie instytucje, urzędy i inne miejsca, w których jest najwięcej barier architektonicznych. Autorzy mają nadzieję, że książka to początek zmian. Na pomysł wpadli pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

To właśnie oni, na podstawie ankiet przeprowadzonych w instytucjach i urzędach ustalili, które miejsca i budynki zostaną opisane i ocenione. Bo właśnie ocenie będą podlegać m. in. urząd miejski, urząd skarbowy, dworzec PKP, PKS, ZUS, biblioteki...

Przyznali gwiazdki

Do każdego obiektu zostaną przypisane gwiazdki. Jedna będzie oznaczała, że dane miejsce w ogóle nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych, maksymalnie będzie można uzyskać cztery gwiazdki.

- W przewodniku opiszemy ponad 30 miejsc. Do tej pory za najmniej przystosowany uznaliśmy urząd gminy. Parkingi, poszerzone futryny, toalety, podjazdy. Pod uwagę wzięliśmy wszystko - wylicza Tomasz Żental z MOPS. - Sprawdzaliśmy nawet czy strony internetowe danych instytucji mogą być obsługiwane przez osoby niewidome.

Czy są sprawy, które można bez problemu załatwić on line. Wiele takich rzeczy ma dla osób niepełnosprawnych ogromne znaczenie.

Boją się barier

Na własnej skórze ogrom przeszkód odczują władze miasta. Za dwa tygodnie, podczas happeningu, usiądą na wózkach inwalidzkich i spróbują załatwić sprawę we wskazanej przez organizatorów instytucji.

Agnieszka Fetzka, kierowniczka działu rehabilitacji społecznej i zawodowej MOPS cieszy się, że władze miasta przychylnie przyjęły pomysł. - Po naszej akcji powiedzą, co jeszcze mogłoby się znaleźć w przewodniku. Zadanie uzmysłowi włodarzom, jak wiele trudności muszą pokonywać osoby poruszające się na wózkach.

Franciszek Wołowicz, zastępca burmistrza: - Na pewno taka akcja pokaże nam jak poważne problemy mają niepełnosprawni. Jej celem jest pewnego rodzaju presja, żebyśmy myśleli właśnie o nich. Teraz wszelki przepisy budowlane nakazują właśnie branie pod uwagę potrzeb niepełnosprawnych. Do nas należy ułatwianie dostępu do pewnych miejsc i to staramy się zrobić, czego przykładem jest Salon Wystaw Artystycznych.

Przy tworzeniu przewodnika to właśnie niepełnosprawni odegrali ogromną rolę. Czesław Strochalski i Michalina Wrzesińska uważają, że w Żarach jest mnóstwo miejsc, gdzie bariery architektoniczne utrudniają poruszanie się. - Nawet wysokie chodniki są zbyt dużym obciążeniem dla nas, większych przeszkód jest o wiele więcej. Dlatego rzadko wychodzimy na zewnątrz, wszystkie sprawy załatwiają nasi bliscy.

Przewodnik trafi do rąk zainteresowanych w najbliższych miesiącach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska