Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożywne, zdrowe i smaczne

(beta)
Nazwa kasz zależy od rodzaju surowca z użytego do ich produkcji. Dziś wydają się trochę zapomniane z racji rosnącej popularności makaronów. Szkoda, bo są takie zdrowe!

Kasze charakteryzują się niską wartością kaloryczną, dlatego mogą je jeść nawet osoby które bardzo dbają o sylwetkę. Zawierają niewielką ilość tłuszczu i są bogatym źródłem błonnika, który reguluje procesy trawienne. Kasze zawierają w niezbędnej ilości i właściwych proporcjach żelazo, miedź, cynk, białko roślinne, skrobię, fosfor i witaminy z grupy B (B1,B2, B6) oraz PP wzmacniającą układ nerwowy, kwas foliowy i witaminę E.

Pożywne, zdrowe i smaczne

Powinni jeść je dorośli i dzieci. Ponieważ potrawy z kasz są lekkostrawne, poleca się je również kobietom ciężarnym. Są nieocenione w profilaktyce chorób żołądka. Wytwarzany przez nie kleik podczas obróbki termicznej działa ochronnie na śluzówkę żołądka. Zapobiega powstawaniu wrzodów i nieżytu. Kasze jaglana i gryczana ze względu na wysokie wartości odżywcze są zalecane osobom zagrożonym anemią. Zawierają żelazo, witaminę E i kwas foliowy, które zapobiegają niedokrwistości. Kasze są produktami mało przetworzonymi. Jest to ich dużą zaletą, bo najcenniejsze substancje odżywcze znajdują się w zarodkach ziaren i tuż pod łupiną.

Dla tych na diecie

Potrawy z kasz są doskonałym pożywieniem dla osób odchudzających się. Proces trawienia i przyswajania kaszy odbywa się powoli, co oznacza że długo czujemy się syci i nie odczuwamy głodu. Dzięki temu nie czujemy potrzeby podjadania między posiłkami. Kasze są pośrednim produktem przemiału ziarna na mąkę. Obróbka ziarna polega jedynie na jego obłuszczaniu, łamaniu, polerowaniu, gnieceniu lub prażeniu. Ziarno nie jest mielone i oczyszczane, jak w przypadku mąki, dlatego kasze zachowują wszystkie wartości odżywcze zawarte w zbożach.

Na obiad i na deser

Różnorodność kasz jest duża, jednak nie ma kaszy uniwersalnej, która nadaje się do wszystkich potraw. Żadnej z nich nie jada się na surowo. Kasze gruboziarniste np. gryczana, pęczak, gotujemy na sypko i stosujemy jako danie główne lub dodatek do farszów warzywnych lub mięsnych. Drobne takie jak manna czy mazurska drobna są idealne na kleiki, desery i do zup. Kasze przechowujemy w miejscach suchych i przewiewnych. By nie tracić wartości odżywczej należy je wrzucać i gotować we wrzącej wodzie lub mleku. Przy gotowaniu kaszy na sypko do wody warto dodać łyżeczkę tłuszczu na szklankę kaszy, co zapobiega zlepianiu się ziarenek.
Biorąc pod uwagę całe bogactwo składników odżywczych i błonnika zawarte w kaszach, warto tak planować posiłki by często gościła na naszych stołach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska