5/7
Większość wad kręgosłupa nie powoduje dolegliwości bólowych...
fot. 123rf.com

Co zrobić, gdy dziecko skarży się na ból kręgosłupa?

Większość wad kręgosłupa nie powoduje dolegliwości bólowych (zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju). Nieprawidłowości w postawie ciała najczęściej zauważają rodzice lub nauczyciele wychowania fizycznego. Bardzo ważną rolę odgrywa także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który przeprowadza tzw. badania bilansowe.

Większość wad postawy powstaje u dzieci już z wieku wczesnoszkolnym. Część z nich może rozwinąć się podczas wzmożonego wzrostu, który przypada u dziewczynek na 11-13. rok życia, a u chłopców na 12-14. rok życia. Wówczas bardzo ważne jest dbanie o prawidłową postawę ciała. Można zapisać dziecko na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, a także zachęcać go aktywności fizycznej, która angażuje wszystkie części ciała. Ból kręgosłupa u dziecka jest bardzo niepokojącym objawem i wymaga konsultacji z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, a także ortopedą, a niekiedy również – neurologiem.

6/7
Noszenie zbyt ciężkiego plecaka może skutkować wadami...
fot. 123rf.com

Zbyt ciężki tornister a wady kręgosłupa

Noszenie zbyt ciężkiego plecaka może skutkować wadami postawy. Według badań najczęstszą wadą kręgosłupa wśród dzieci jest skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że występuje ona aż siedem razy częściej u dziewczynek niż u chłopców. Wśród objawów skoliozy, które powinny wzbudzić niepokój rodziców, można wymienić m.in.:
• Odstające łopatki.
• Garb z jednej strony pleców.
• Nierównomierne wcięcia w talii (z jednej strony większe, a z drugiej – mniejsze).
• Różnice w długości kończyn (jedna dłuższa, a druga krótsza).
• Różnica w objętości pośladków.

Wśród innych wad postawy u dzieci związanych z noszeniem zbyt ciężkiego plecaka można wymienić: okrągłe plecy, dyskopatię, uraz stawów biodrowych, skokowych i kolanowych. Z tego powodu rodzice dzieci w wieku szkolnym powinny stale obserwować postawę dziecka i w razie wystąpienia nieprawidłowości udać się na konsultację do ortopedy i wdrożyć ćwiczenia korekcyjne.

7/7
Noszenie ciężkiego plecaka jest tak naprawdę wierzchołkiem...
fot. 123rf.com

Jak dbać o kręgosłup dziecka?

Noszenie ciężkiego plecaka jest tak naprawdę wierzchołkiem góry lodowej i jednym z wielu czynników rozwoju wad postawy. Rodzice, którzy chcą dbać o kręgosłup swojego dziecka, poza wagą i wyborem odpowiedniego plecaka, powinni również zwracać uwagę na:
• Odpowiednie biurko i krzesło. Każde dziecko powinno mieć wyznaczone miejsce do nauki. Biurko musi być dopasowane do wzrostu dziecka i umożliwiać dziecku utrzymywanie odpowiedniej postawy podczas nauki. Z kolei krzesło powinno być wyposażone w podpórki pod łokcie, zagłówek i profilowane oparcie.
• Odpowiednią postawę podczas oglądania telewizji i korzystania z komputera. Podczas wykonywania tych czynności dzieci wykazują dużą tendencję do garbienia się, co może prowadzić do przeciążeń kręgosłupa.
• Odpowiedni materac i pościel.
• Aktywność fizyczną.
• Dietę bogatą w wapń.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczPrzejdź na i.pl

Zobacz również

Bieg z falgą w Żaganiu 2024! Parkrun w pałacowym parku!

Bieg z falgą w Żaganiu 2024! Parkrun w pałacowym parku!

Majówka 2024 w żagańskim parku! Jak się bawiliśmy w piątek 3 maja? Byliście?

Majówka 2024 w żagańskim parku! Jak się bawiliśmy w piątek 3 maja? Byliście?

Polecamy

Zielone Ogrody nad Odrą w Nowej Soli. Sadzonki warzyw i kwiatów są po kilka złotych

Zielone Ogrody nad Odrą w Nowej Soli. Sadzonki warzyw i kwiatów są po kilka złotych

Poruszający koncert Haliny Frąckowiak w żarskim kościele

Poruszający koncert Haliny Frąckowiak w żarskim kościele

W Pałacu Henryków pod Szprotawą możemy zobaczyć najnowsze trendy ślubne

W Pałacu Henryków pod Szprotawą możemy zobaczyć najnowsze trendy ślubne