Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problemy z wodą w gminie Świdnica. W wodociągu wykryto bakterie coli oraz E. coli. Jak wygląda sytuacja?

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
W gminie Świdnica wystąpiły problemy z wodą
W gminie Świdnica wystąpiły problemy z wodą Arcaion / Pixabay
W ostatnich dniach informowaliśmy, że z powodu wykrycia w wodociągu bakterii coli oraz E. coli mieszkańcy Buchałowa oraz Radomi zostali odcięci od wody. Jak informuje powiatowy inspektor sanitarny sytuacja uległa już poprawie.

Przez kilka dni woda w Buchałowie oraz Radomi zupełnie nie nadawała się do spożycia. Nie można jej było także używać do prania czy też nawet mycia naczyń. Wszystko z powodu wykrycia w wodociągu bakterii coli oraz E. coli. – To dla nas bardzo uciążliwa sytuacja, szczególnie teraz, kiedy wszyscy musimy siedzieć w domach z powodu epidemii koronawirusa – skarżyli się nam mieszkańcy.

Urząd gminy w Świdnicy natychmiast przygotował dla nich pomoc, do obu miejscowości kursowały dwa beczkowozy oraz pracownicy urzędu z pięciolitrowymi baniakami wody. Użyto również chloru do dezynfekcji wodociągu. Okazuje się, że te działania przyniosły skutek.

W Buchałowie i Radomi woda jest już warunkowo przydatna do spożycia

Powiatowy inspektor sanitarny w Zielonej Górze wydał komunikat, według którego woda w Buchałowie i Radomi jest już warunkowo przydatna do spożycia, płukania warzyw oraz owoców czy też kąpieli. W przypadku małych dzieci oraz osób ze znacznie obniżoną odpornością powinna być używana wyłącznie po gotowaniu przez minimum dwie minuty.

Mieszkańcy, których dotknęła cała sytuacja wskazywali, że za problemy może być odpowiedzialna stacja uzdatniania wody w Drzonowie. Wójt Krzysztof Stefański twierdzi jednak, że bakterie wykryto w innym miejscu wodociągów.

– Stacja jest na okresie gwarancyjnym. Jesteśmy w kontakcie z głównym wykonawcom, nałożyliśmy na niego nawet karę, bowiem wymagamy, aby podnieść jakość wody w tym ujęciu. Wiem, że są jeszcze pewne problemy z filtrami, optymalizowany jest układ sterowania. To ma ulec poprawie – tłumaczy wójt. – Mam nadzieję, że płukanie wodociągów oraz inne zabiegi sprawią, że w przyszłości podobne problemy z wodą nie będą już występowały.

Wideo: Otwarcie Centrum Psychologiczno-Terapeutycznego w Świdnicy

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska