Prokuratura ujawniła szokujące wyniki ekshumacji smoleńskich

Jakub Oworuszko AIPZaktualizowano 
Adam Guz/Polska Press
Fragmenty dwóch ciał w trumnie prezydenta Kaczyńskiego i pół ciała gen. Płoskiego połączone z połową ciała gen. Chodakowskiego. Prokuratur Marek Pasionek ujawnił wyniki ekshumacji.

Źródło:
TVN 24

Informacje dotyczące ekshumacji, jakie zostały przekazane mediom nie były inspirowane bądź też nie pochodziły z prokuratury - zaznaczył na samym początku czwartkowej konferencji prasowej zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek, który w 2010 roku nadzorował śledztwo dotyczące katastrofy smoleńskiej.

CZYTAJ TEŻ: W trumnie Lecha Kaczyńskiego ujawniono fragmenty ciał dwóch innych osób

- Jak słusznie państwo interpretujecie, rodziny są mocno poirytowane, sfrustrowane tym, co się w związku z ekshumacjami ich bliskich wydarzyło i to powoduje, że chcą podzielić się jak największą liczbą szczegółów - wyjaśniał prok. Pasionek, zaznaczając przy tym, że on takich szczegółów zdradzać nie może. Wiceszef Prokuratury Krajowej przekonywał, że rodziny są wdzięczne śledczym za ich profesjonalizm i podejście do trudnego procesu ekshumacji. - Dziękuję swoim koleżankom i kolegom prokuratorom zaangażowanym w to przedsięwzięcie - powiedział.

Dotychczasowe identyfikacje ciał wykazały nieprawidłowości w połowie przypadków (12 z 24). Jak poinformowali śledczy, polegały one głównie na umieszczeniu w jednej trumnie części ciał więcej niż jednej osoby bądź na zamianie ciał.

Po długotrwałych i dokładnych analizach prokuratorzy ocenili, że w grobie stewardessy Natalii Januszko znajdowały się elementy pięciu innych ciał. W trumnie Aleksandry Natalii-Świat fragmenty ciała jednej osoby, w trumnie gen. Bronisława Kwiatkowskiego - 14 części ciała należące do siedmiu osób, w trumnie gen. Włodzimierza Potasińskiego - sześć części ciał czterech osób. Z kolei w trumnie prawosławnego ordynariusza Wojska Polskiego gen. Mirona Chodakowskiego znajdował się tylko korpus jego ciała, drugą połowę stanowiło ciało biskupa polowego gen. Tadeusza Płoskiego.

Śledczy wskazali również nieprawidłowości przy pochówku prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W jego trumnie odkryto części ciał dwóch innych osób. - Jak na aspirację poważnego kraju NATO-wskiego, to sposób potraktowania ciała prezydenta pozostawię bez komentarza - przyznał Pasionek. Jak dodał, w tym roku zaplanowano jeszcze 24 identyfikacje. Ekshumacje mają zostać zakończone w kwietniu 2018 roku.

Pasionek zdradził, że przy identyfikacji ciał, tak jak w innych krajach, wykorzystywany jest tomograf komputerowy. Właśnie takim urządzeniem badano ofiar zestrzelonego nad Ukrainą malezyjskiego boeinga. - Okazało się, że na blisko 300 ofiar, obrażenia świadczące o użyciu rakiety ziemia-powietrze, a więc materiału wybuchowego - aczkolwiek eksplodującego poza samolotem - ujawniono na ciałach tylko trzech osób - mówił Pasionek. Według polskich śledczych, to mocny argument za tym, aby przeprowadzić ekshumacje wszystkich ofiar, co pozwoli tym samym zweryfikować wszystkie hipotezy - również tą dotyczącą wybuchu na pokładzie prezydenckiego tupolewa.

- Ubolewam nad postawą części polityków i mediów, które robiły wszystko, żeby prawda nie wyszła na wierzch. Raz jeszcze chcę podziękować bohaterskim rodzinom tych, którzy polegli w Smoleńsku, za ich wysiłek, upór, wytrwałość i odwagę - mówił tuż po konferencji prokuratury minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Z kolei opozycja podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie ekshumacji - powinny się odbywać pod warunkiem, że są do tego przesłanki, a zgodę na nie wydają rodziny ofiar. - Uważam, że nie powinny mieć miejsca wbrew woli rodzin. Oficjalnym uzasadnieniem ekshumacji jest badanie przyczyn katastrofy - czyli szukanie dowodów na wybuch - przekonuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press rzecznik Platformy Obywatelskiej poseł Jan Grabiec. Według niego, nieprawidłowościami przy pochówkach powinna zajmować się prokuratura, która mogłaby następnie wskazać winnych tej sytuacji. Grabiec uważa, że w tej sytuacji nikt nie ponosi odpowiedzialności politycznej, ponieważ o procesie identyfikacji ofiar w kwietniu 2010 roku decydował niezależny od władzy prokurator. - Śledztwo nadzorował prok. Pasionek, który nie miał wówczas wątpliwości - zauważa Grabiec.

W środę w prokuraturze zeznawała przez cztery godziny była premier Ewa Kopacz, która 2010 roku pełniła funkcję minister zdrowia. Tuż po katastrofie smoleńskiej wyruszyła na czele polskiej delegacji do Moskwy. - Byłam tam, ponieważ chciałam w tych bardzo trudnych chwilach zaopiekować się rodzinami tych, którzy zginęli - mówiła tuż po przesłuchaniu. - Gdyby ktoś mnie zapytał po tych siedmiu latach, czy bym zdecydowała się i pojechała do Moskwy to odpowiem: tak, zawsze warto być przyzwoitym i pojechać pomagać - tłumaczyła. Jak podkreślała, to nie ona decydowała o przeprowadzeniu sekcji zwłok. - Sekcje zwłok, ekshumacje i inne czynności zarządza prokurator. Nie jestem i nie byłam prokuratorem - podsumowała.

Prawo i Sprawiedliwość zarzuca Kopacz kłamstwo i przypomina jej wypowiedzi z Sejmu sprzed lat. Minister zdrowia mówiła na początku 2011 roku, że dzięki determinacji osób, które „za wszelką cenę chciały zidentyfikować swoich najbliższych i pomóc tym, którzy tam byli, spowodowała jedno - z 96 osób, 96 osób miało swoje nazwiska i rodziny mogły urządzić im pogrzeby, wiedząc że pochowali swoich najbliższych - to była olbrzymia praca”.

- Platforma ma wpisane kłamstwo w swoją działalność od początku do końca - ocenił w środę w Radiu Zet prezydencki minister Andrzej Dera.

Wideo

Materiał oryginalny: Prokuratura ujawniła szokujące wyniki ekshumacji smoleńskich - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 34

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

r
racisław
W dniu 03.06.2017 o 12:40, ekolożka napisał:

Jesteś obrzydliwy z tym swoim "graniem trupami". Poprzednia ekipa rządząca nie wyjaśniła przyczyn tej katastrofy, a być może ta ekipa wyjaśni. I o to właśnie w tym wszystkim chodzi, a nie o jakieś "granie trupami", "religię smoleńską" i tym podobne bzdety wymyślane przez ludzi nie mających nic wspólnego z Polską i Polakami.

Radiomaryjna pindo,być może jestem obrzydliwy a ty pięknisia w stylu jednej pani profesor,starej panny i dotychczas cnotliwej,mylącej salę sejmową z knajpą marnej marki.

Poprzednia ekipa wyjaśniła bardzo dokładnie przyczyny katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem i dotychczas nikt,powtarzam NIKT nie przedstawił dowodów,że było inaczej niż ustaliły to komisje badania wypadków lotniczych.

Podobni tobie znawcy od 7 lat pier...ą o zamachu,wybuchach,sztucznych mgłach,zestrzeleniu,dobijaniu rannych i wiele innych bzdetów,natomiast nie potrafią swoich coraz to nowszych teorii /ostatnio bomba baryczna/ udowodnić.

Polska i Polacy /nie mylić z Wolakami/ mają głęboko w sempiternie te wasze rewelacje,więc się na nich nie powołuj.

l
lll
W dniu 03.06.2017 o 14:14, ll napisał:

Katastrofa smoleńska to błogosławieństwo dla nsdapis :) Gdyby nie ona, to kaczyńskie leżałyby na śmietniku historii walcząc z korwinem o przekroczenie progu wyborczego :) A tak to żoliborski gnom i jego świta mieli okazją do zbicia potężnego kapitału politycznego, w myśl hasła "galopem na trumnach do celu" :D Co za tym idzie każdą kolejną wieść o katastrofie celebrują z najwyższym pietyzmem powtarzając od 7 lat, że już mają dowody i już mają winnych :D Od bitych siedmiu lat ta sama śpiewka :) I przez kolejne siedem będzie to samo bo pis-zyebom nie zależy na złapaniu króliczka, ale o ciągłym łapaniu. 

znowu ty łachudro? 

l
ll

Katastrofa smoleńska to błogosławieństwo dla nsdapis :) Gdyby nie ona, to kaczyńskie leżałyby na śmietniku historii walcząc z korwinem o przekroczenie progu wyborczego :) A tak to żoliborski gnom i jego świta mieli okazją do zbicia potężnego kapitału politycznego, w myśl hasła "galopem na trumnach do celu" :D Co za tym idzie każdą kolejną wieść o katastrofie celebrują z najwyższym pietyzmem powtarzając od 7 lat, że już mają dowody i już mają winnych :D Od bitych siedmiu lat ta sama śpiewka :) I przez kolejne siedem będzie to samo bo pis-zyebom nie zależy na złapaniu króliczka, ale o ciągłym łapaniu. 

e
ekolożka
W dniu 03.06.2017 o 10:50, racisław napisał:

Trzeba jakoś twardy elektorat PiS przekonać,że ciągłe "granie trupami" ma sens. Przez 7 lat się ludzi karmi informacjami o zamachu a żadnych dowodów na niego nie przedstawia,więc niezbyt rozgarniętym można w zastępstwie podsunąć informacje,że zamachu wprawdzie nie było ale był zamiast niego bałagan podczas kompletowania zwłok. Kto nie interesował się skutkami katastrof lotniczych /a tych ludzi jest najwięcej/ nie wie,że w każdej były trudności z dopasowaniem ludzkich szczątków do konkretnej osoby. Jaki będzie nowy przekaz medialny dla suwerena? Otóż taki,że zamachu nie stwierdzono ale źle /niechlujnie/ przeprowadzano sekcje zwłok. Jakby to miało dzisiaj jakieś większe znaczenie,poza tym,iż państwo /jego organy/ funkcjonowało w sposób byle jaki, o czym wszyscy przecież wiedzą. Miała być dobra zmiana a jest anarchia, która trwale rozkłada nasz kraj.

Jesteś obrzydliwy z tym swoim "graniem trupami". Poprzednia ekipa rządząca nie wyjaśniła przyczyn tej katastrofy, a być może ta ekipa wyjaśni. I o to właśnie w tym wszystkim chodzi, a nie o jakieś "granie trupami", "religię smoleńską" i tym podobne bzdety wymyślane przez ludzi nie mających nic wspólnego z Polską i Polakami.

m
malpka

teraz bydom dzielone na Relikwie !!!!! i podzielone po Kosciolach !!! Ale bydzie piegrzymek do pierona i kasy tyz !!!!!

r
racisław

Trzeba jakoś twardy elektorat PiS przekonać,że ciągłe "granie trupami" ma sens. Przez 7 lat się ludzi karmi informacjami o zamachu a żadnych dowodów na niego nie przedstawia,więc niezbyt rozgarniętym można w zastępstwie podsunąć informacje,że zamachu wprawdzie nie było ale był zamiast niego bałagan podczas kompletowania zwłok. Kto nie interesował się skutkami katastrof lotniczych /a tych ludzi jest najwięcej/ nie wie,że w każdej były trudności z dopasowaniem ludzkich szczątków do konkretnej osoby.

Jaki będzie nowy przekaz medialny dla suwerena? Otóż taki,że zamachu nie stwierdzono ale źle /niechlujnie/ przeprowadzano sekcje zwłok. Jakby to miało dzisiaj jakieś większe znaczenie,poza tym,iż państwo /jego organy/ funkcjonowało w sposób byle jaki, o czym wszyscy przecież wiedzą.

Miała być dobra zmiana a jest anarchia, która trwale rozkłada nasz kraj.

e
egzene

..w tym przypadku mogło się okazać niemożliwe precyzyjne odtworzenie zwłok z oczywistych powodów ...porównywanie tego faktu do skrajnych złośliwości czy niedbalstwa jest tutaj paranoją   złośliwie wykorzystywaną  i pieniactwem.. chociażby  opierając się wg  powiedzenia P.Jezusa  ..."z prochuś powstał i w proch się obrócisz .??używanie afektów i szukanie idealnego wykonania ekshumacji wybiega poza religijne wytyczne i kanony pojęcia śmierci i jest sprowadzone nawet do tematu o" lepszych i gorszych sortach "???.....nie da się wytłumaczyć pieniactwa i braku pokory wobec pojęcia dot tego tematu ..dla pieniaczy i egoistów to powód właśnie do do tak podłego zachowania i wypowiedzi które przeczą prawom boskim i ludzkim .. bo jak można mówić tutaj o znieważeniu czy zohydzeniu zwłok w przypadkach gdy  części ciała innego człowieka się znajdują w wyniku tej strasznej pracy  ...???

s
sedaluk
W dniu 02.06.2017 o 15:20, gość napisał:

KŁAMSTWO!

Mozna poczytac..., wszystko jest zachowane i latwo dostepne. Tylko nic nie pisano o stanie ofiar, nawet rodziny nie wiedzialy.

Zamiast sie dzis swiecie oburzac, nalezy sie raczej zapoznac z faktami.

Dla mnie przynajmniej jest zrozumiala, ze PiS chcial wielkiego pogrzebu dla Prezydenta, a tym samym musiano zrobic indywidualne pogrzeby innym-a to pociagalo za soba oddzielanie doczesnych szczatkow .

Religia smolenska tez nie powstala z dnia na dzien.

Tamtejsze wladze zrobily wtedy wielki blad  nie publikujac brutalnej prawdy.Zrobiono to takze z oczywistow wzgledow-

w koncu to Prezydent RP byl winny jedynej w histori takiej katastrofy.

g
gość
W dniu 02.06.2017 o 14:47, sedaluk napisał:

Czy to byla jaks tajemnica, ze zbierano wtedy ofiary do workow??A jaka byly alternatywa, skoro wszyscy nalegali na indywidualne pogrzeby.Ci ekshumatorzy dobrze wiedzieli, co znajda , no i szokuja ten ciemny lud.

 

KŁAMSTWO!

s
sedaluk

Czy to byla jaks tajemnica, ze zbierano wtedy ofiary do workow??

A jaka byly alternatywa, skoro wszyscy nalegali na indywidualne pogrzeby.

Ci ekshumatorzy dobrze wiedzieli, co znajda , no i szokuja ten ciemny lud.

p
pax vobiscum

Może warto przypomnieć jaka była presja na szybkie sprowadzenie zwłok: Lech - dzień po katastrofie, Maria - 2 dni. Pogrzeb na Wawelu - 8 dni po katastrofie. A teraz ten sam Pasionek bada tygodniami zwłoki, żeby z jakąś dziwną satysfakcją rzucać nazwiskami ofiar od odnalezionych szczątek. Obrzydliwe. Chciałoby się powiedzieć: CISZEJ NAD TĄ TRUMNĄ !

B
Brzeszczot

Oto jest taki finał rządow okrągłostołowych "bohaterów" z esbeckiego nadania. Oni wszyscy powinni siedzieć, a ich partie powinny być zdelegalizowane w trybie natychmiastowym.

c
ciekawski

a teraz bawią się w mieszanie ciał i posypywanie ich trotylem czy cholera wie czym bo po hiernach cmentarnych każdego qurestwa można się spodziewać. Dla władzy i kasy będą tymi szczatkami jeszcze do kolejnych wyborów, które wiedzą że przegrała, zonglowac uliczne tani kuglarze

G
Gość

elyty władzy

P
Przy tej władzy?

niebawem....

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3