Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebadaj się za darmo

Redakcja
Mammografię w ramach programu profilaktycznego można zrobić, np. w gorzowskiej przychodni Panoramix. Wykonuje ją technik Ewa Tomaszewska.
Mammografię w ramach programu profilaktycznego można zrobić, np. w gorzowskiej przychodni Panoramix. Wykonuje ją technik Ewa Tomaszewska. Fot. Krzysztof Tomicz
Wiele badań można zrobić w ramach programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ.

Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ już od kilku lat proponuje mieszkańcom woj. lubuskiego, aby korzystali z programów. Co je charakteryzuje? Przede wszystkim, pacjenci nie potrzebują skierowań. Z reguły jednak każdy z programów (obecnie Lubuski Oddział NFZ prowadzi ich pięć) jest przeznaczony dla konkretnej grupy osób. Czy dla ciebie także? Sprawdź.

Po pierwsze - mammografia
Program adresowany jest do kobiet, które są w wieku 50-69 lat, nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (lub otrzymały w 2007 r. ramach tego programu w 2007 r. pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach) oraz nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi.

Uwaga! Kobiety w innym wieku, aby wykonać darmową mammografię muszą mieć skierowanie od lekarza specjalisty, np. ginekologa lub onkologa.

Kto wykonuje badanie? Zadzwoń do NFZ i zapytaj: 068 328 76 96, 328 76 77, 328 76 38

Po drugie - cytologia

Ten program jest przeznaczony dla pań w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu w ciągu ostatnich trzech lat.

Uwaga! Panie które mają mniej niż 25 lat lub więcej niż 59, też mogą zrobić darmową cytologię. Wystarczy, że zgłoszą się na wizytę do ginekologa, który ma umowę z NFZ. Wykonanie cytologii w prywatnym gabinecie także nie jest przeciwwskazaniem!

Chcesz wiedzieć, kto wykonuje badanie w ramach programu? Zadzwoń do NFZ i zapytaj: 068 328 76 96, 328 76 77, 328 76 38

Po trzecie - ciśnienie i cholesterol

W tym przypadku chodzi o program profilaktyki chorób układu krążenia. Jest on przeznaczony dla osób w określonym wieku, czyli 35, 40, 45, 50, 50 lub 55 lat (urodzone w roku 1973, 1968, 1963, 1958 i 1953). Inny warunek? Nie miały wykonywanych badań objętych programem profilaktycznym w ciągu ostatnich 36 miesięcy i nie miały wcześniej rozpoznanej choroby układu krążenia.

Ten program realizują wszyscy lekarze rodzinni. W jego ramach m.in. zmierzą pacjentowi ciśnienie, wagę i wzrost, zlecą morfologię krwi (poziom cholesterolu i cukru).

Po czwarte - spirometria

Ten program adresowany jest do osób powyżej 18 lat, które palą papierosy, a w szczególności tych w wieku 40-65 lat, które:

  • nie miały wykonanych badań spirometrycznych w ramach programu w ciągu ostatnich 36 miesięcy,
  • nie miały wcześniej zdiagnozowanej, w sposób potwierdzony badaniem spirometrycznym, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc lub przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy.
    W ramach tego programu wykonywane są badanie lekarskie i diagnostyczne, np. pomiar wagi, wzrostu, ciśnienia tętniczego krwi, a w przypadku osób palących papierosy dodatkowo wykonywane jest badanie spirometryczne (polega na oddychaniu do aparatu mierzącego pojemność płuc i szybkość wydechu).

    Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie zgłosić się na badanie - zapytaj swojego lekarza rodzinnego.

    Po piąte - badania prenatalne

    To oczywiście badania dla kobiet w ciąży. Czy dla wszystkich? Nie. Chodzi tu bowiem o panie, które mają ponad 35 lat lub spełniają jeden z warunków:
  • w poprzedniej ciąży wystąpiły aberracje chromosomowe u płodu,
  • w rodzinie występują strukturalne aberracje chromosomowe, nieprawidłowy kariotyp, np.: translokacja,
  • stwierdzony w czasie ciąży nieprawidłowy wynik badania USG i/lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.
    Uwaga! Tu wyjątkowo potrzebne jest skierowanie. Program realizuje w Lubuskiem jedynie szpital w Nowej Soli, ul. Chałubińskiego 7, tel. 0 68 388 21 00.

    Po szóste - kolonoskopia

    To program nie finansowany z budżetu NFZ, ale Ministerstwa Zdrowia. Warto jednak o nim wiedzieć, ponieważ wiele osób choruje na raka jelita grubego. Kolonoskopia może wykryć wczesne zmiany, jak najbardziej nadające się do leczenia.

    Do badań w ramach tego programu kwalifikują się: wszystkie osoby w wieku 50 - 65 lat bez objawów raka jelita grubego; osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) chorującego na raka jelita grubego. Na to badanie możesz się zapisać, dzwoniąc do:

    * szpitala w Gorzowie Wlkp., ul. Warszawska 48, tel. 0 95 733 17 29 (jest jeszcze kilka wolnych miejsc na ten rok)

    * NZOZ Endomed, ul. Obotrycka 8, Gorzów Wlkp. tel. 0 95 720 20 36, 720 20 60 (zapisują pacjentów na listę, na przyszły rok).

    Sylwia Malcher -Nowak
    rzecznik prasowy LOW NFZ
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska