MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przełóżcie te wybory! – apeluje część samorządowców. Wspiera ich senator Wadim Tyszkiewicz

hak, jm, kol
Marzec 2020 r. Na razie ewentualna pierwsza tura wyborów prezydenckich ma się odbyć 10 maja 2020 r.
Marzec 2020 r. Na razie ewentualna pierwsza tura wyborów prezydenckich ma się odbyć 10 maja 2020 r. Adam Jankowski
- Nie narażę samorządu, aby był odpowiedzialny za organizację wyborów w tych warunkach! – stwierdza stanowczo Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego.

Radni zielonogórskiego klubu Zielona Razem: Włączcie myślenie – przełóżcie te wybory!

Włączcie myślenie – nie ryzykujcie zdrowiem Polaków – przełóżcie te wybory! – zaapelowali 29 marca 2020 r. do polityków PiS radni zielonogórskiego klubu Zielona Razem w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.

Trwa głosowanie...

Czy wybory prezydenckie 10 maja powinny się odbyć?

„To władze samorządowe będą odpowiedzialne za organizację wyborów w czasie epidemii i to my bezpośrednio będziemy musieli namawiać ludzi by zaryzykowali zdrowiem nie tylko idąc do wyborów ale pracując przy ich organizacji. Nie chcemy tego i sprzeciwiamy się temu z pełną stanowczością. Mamy obowiązek chronienia mieszkańców przed zagrożeniami i jest to najważniejszy z wszystkich naszych obowiązków. Nawet gdyby miało to oznaczać przełożenie jakże ważnego wydarzenia” – napisali w swoim apelu do lubuskich posłów i zielonogórskich radnych PiS - radni klubu Zielona Razem.

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki: Głosowanie korespondencyjne nie załatwia wszystkiego

Do podpisania petycji klubu radnych Zielona Razem o przełożenie wyborów prezydenckich, namawia prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, który 29 marca na swoim facebookowym profilu napisał m.in.: Wrzucenie o 4 nad ranem do ustawy o pomocy przedsiębiorcom poprawki zmieniającej kodeks wyborczy mnie poraziło. I nie mówię tu o tym, że jest to całkowicie bezprawne. Mówię tu o tym, że za wszelką cenę chce się przeprowadzić wybory. I to mnie właśnie przeraża. Bo „operacja wybory” nawet w normalnych czasach to spore wyzwanie dla urzędów. Od najprostszych jak przegotowanie lokali po trudniejsze – przygotowanie kart do głosowania, zorganizowanie komisji wyborczych, ich przeszkolenie, następnie przewóz protokołów.

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki: My tu nawołujemy do tego, by siedzieć w domu a rządzący?

Głosowanie korespondencyjne nie załatwia wszystkiego, bo to głosowanie dla jakiegoś procenta ludzi – pisze prezydent Kubicki. - Wybory to przymus spotykania się wielu ludzi w jednym miejscu. My tu nawołujemy do tego, by siedzieć w domu a rządzący? We Francji I tura wyborów zakończyła się wzrostem zachorować i zarażeniem wirusem COVID-19 wielu członków komisji wyborczych. Mamy przeprowadzać wielką operację odkażania lokali, zabezpieczania przewożących karty itp.? Przecież to zaangażuje olbrzymie środki i siły, które są potrzebne do walki z pandemią. W sytuacji gdy szpitale błagają o każda maseczkę, my będziemy je wydawali członkom komisji wyborczych? Przecież to paranoja! Chyba że ma być jak w tym dowcipie: kiedy skończy się pandemia w Polsce? Mogę powiedzieć dokładnie – 9 maja.

Burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula: Nie jesteśmy w stanie przeprowadzić tych wyborów

Burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula jako prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego przesłał pismo do Państwowej Komisji Wyborczej. Wskazuje w nim szereg problemów, które uniemożliwią przeprowadzenie zbliżających się wyborów prezydenckich.
- Samorządy prawdopodobnie będą odmawiać organizacji wyborów, bo nie jesteśmy w stanie ich przeprowadzić – podkreśla burmistrz Cebula i dodaje, że problemy ze skompletowaniem komisji, to tylko wierzchołek góry kłopotów, jeśli chodzi o organizację wyborów.

Burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula: Mówimy o dziesiątkach tysięcy placówek, których fizycznie nie można w jednym momencie oczyścić.

- Załóżmy jednak, że uda się zebrać ludzi do komisji. Skoro udało się podczas strajków nauczycieli skompletować komisje egzaminacyjne... – mówi burmistrz Marek Cebula. – Można wydać różne zarządzenia i wydać polecenie służbowe komuś, kto w tej komisji wyborczej zasiądzie. Rodzą się jednak następne pytania! Do wyborów trzeba się przygotować, np. powołać zespół wyborczy w urzędzie miasta. Osoby, które mogłyby się w nim znaleźć również odmawiają. Ponadto mają się odbyć szkolenia członków komisji obwodowych. W jakiej formie? Nie mam pojęcia i nie wyobrażam sobie tego.

Burmistrz Cebula wymienia kolejne problemy. – Co z lokalami wyborczymi? Np. umiejscowionymi w szpitalach czy domach pomocy społecznej, które zostały zamknięte dla osób postronnych? Albo w szkołach, które trzeba będzie otworzyć, a następnie dokładnie zdezynfekować. Mówimy o dziesiątkach tysięcy placówek, których fizycznie nie można w jednym momencie oczyścić.

M. Cebula zwraca uwagę na jeszcze jeden kłopot, być może najpoważniejszy. – Jeśli ktoś podczas pracy w komisji zarazi się koronawirusem i będzie chciał kogoś pozwać – mówi burmistrz. – Na pewno nie gminę, bo nie narażę samorządu, aby był odpowiedzialny za organizację wyborów w tych warunkach! Wtedy odpowiedzialność najpewniej spadnie na urzędnika wyborczego.

Senator Wadim Tyszkiewicz: Tylko szaleniec może chcieć przeprowadzać wybory w czasie zarazy

Lubuski senator Wadim Tyszkiewicz poparł stanowisko Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego w sprawie przeniesienia terminu wyborów prezydenckich. - Brawo Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego (byłem jego prezesem 8 lat), brawo lubuscy samorządowcy. Tylko szaleniec, albo współczesny barbarzyńca, może chcieć przeprowadzać wybory w czasie zarazy – napisał na swoim facebookowym profilu senator Tyszkiewicz, były wieloletni prezydent Nowej Soli. – „Nie” od samorządowców województwa lubuskiego dla wyborów 10 maja.

Gorzów Wlkp.: Szpital nie rekomenduje utworzenia komisji na swoim terenie

Jak sprawa z przygotowaniem do wyborów wygląda na północy? W Gorzowie czekają na decyzję, czy wybory będą, czy nie. Już teraz pojawiają się jednak problemy.
- Do 5 kwietnia trzeba utworzyć tzw. obwody specjalne, czyli komisje np. w szpitalu. Dzisiaj jednak otrzymaliśmy oficjalne pismo ze szpitala, że nie rekomenduje on utworzenia komisji na terenie szpitala, gdyż niosłoby to za sobą zagrożenie epidemiczne – poinformował nas w poniedziałek, 30 marca Eugeniusz Kurzawski, sekretarz miasta.

Burmistrz Strzelec Krajeńskich Mateusz Feder: Jeśli będzie decyzja, że wybory mają się odbyć, to zrobimy wszystko, by się odbyły

Burmistrz Strzelec Krajeńskich Mateusz Feder: Jest problem z ludźmi, którzy mieliby zasiąść w komisji

- Jest problem z ludźmi, którzy mieliby zasiąść w komisji. Jesteśmy jednak częścią organu wykonawczego, wiec jeśli będzie decyzja, że wybory mają się odbyć, to zrobimy wszystko, by się odbyły – mówił nam w poniedziałek, 30 marca Mateusz Feder, burmistrz Strzelec Krajeńskich. - Prywatnie jest jednak za tym, że wybory lepiej byłoby przełożyć na inny termin.

OBEJRZYJ: Kontrole w Zielonej Górze. Walka z koronawirusem trwa

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KORONAWIRUSIE

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska