MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielonogórscy radni wybiorą przewodniczącego i wraz z prezydentem złożą ślubowanie

Daniel Sawicki
Sesja inaugurująca kadencję 2024-2029 odbędzie się we wtorek w rektoracie UZ. Początek o godz. 10.00.
Sesja inaugurująca kadencję 2024-2029 odbędzie się we wtorek w rektoracie UZ. Początek o godz. 10.00. Archiwum
We wtorek (7 maja) w rektoracie Uniwersytetu Zielonogórskiego odbędzie się inauguracyjna sesja Rady Miasta Zielona Góra. W jej trakcie wybrani w ostatnich wyborach samorządowych radni i prezydent miasta złożą ślubowanie. Wybrany zostanie również przewodniczący rady.

To pierwsza sesja po wyborach

Na ten moment czekano z niecierpliwością od momentu wyboru nowej rady miasta. Jak będzie wyglądała sesja? - Tak jak każda inauguracyjna, otwierająca kadencję - mówi nam Jacek Budziński, który nieprzerwanie zasiada w radzie miasta już 22 lata i jest jednym z najdłużej pracujących w niej radnych. - Najpierw odbierzemy zaświadczenia. Bez tego nie moglibyśmy wybrać przewodniczącego rady. Potem złożymy ślubowanie i zostanie zaprzysiężony nowy prezydent.

I na tym właściwie skończy się pierwsza sesja rady miasta i rozpocznie się rządzenie miastem. Wybory w Zielonej Górze wygrała Koalicja Obywatelska. Wprowadziła do rady 14 radnych, co daje bezwzględną większość i komfort podejmowania decyzji w 25-osobowej radzie. Prezydentem również został reprezentant tej formacji Marcin Pabierowski. Układ sił w radzie jest więc prosty i jednoznaczny. Wszystkie karty są w rękach KO, co daje komfort rządzenia, ale również składa całą odpowiedzialność za miasto na barki tej jednej formacji.

Jaki układ sił w nowej radzie?

Nie wiadomo, jak będą wyglądały poszczególne komisje, a przede wszystkim prezydium rady. Obyczaj wskazywał, że z reguły w prezydium było miejsce dla przedstawicieli wszystkich formacji, które miały kluby w radzie miasta. W Zielonej Górze tego obyczaju nie utrzymano jednak przez ostatnie 9 lat. Najpierw w kadencji 2014-2018 Platforma Obywatelska razem z ugrupowaniem Janusza Kubickiego wycięły z prezydium i z kluczowych stanowisk w komisjach rady miasta przedstawicieli PiS, natomiast w kadencji 2018-2024 w prezydium zabrakło przedstawicieli PO.

Mimo, że układ sił w radzie jest klarowny, to jak wynika z pojawiających się informacji, między przedstawicielami KO, a niektórymi radnymi ugrupowania Janusza Kubickiego dochodzi do z zakulisowych rozmów. Nowy układ sił sprawił, że niektórzy radni „zależni” od poprzedniej większości i funkcjonujący dzięki poprzedniemu układowi, zaczęli obawiać się o swoje wpływy i posady. Czy zatem już niedługo dojdzie do transferów politycznych, przekonamy się już wkrótce.

Dziś pewnie jest, że prezydent Marcin Pabierowski będzie musiał ułożyć sobie administrację. Z przecieków, które docierały do nas przez ostatnie dni wynika, że niespodzianek nie będzie. Wiceprezydenci będą wywodzili się z samego „jądra” PO i będą to sprawdzeni politycy i działacze partyjni.

W urzędzie miasta pozostaje natomiast Krzysztof Kaliszuk, który po odwołaniu z funkcji wiceprezydenta miasta miał wrócić na swoje stare stanowisko, gdzie zajmował się funduszami unijnymi. Praktyka polityczna wskazuje jednak, że długo na tym stanowisku miejsca nie zagrzeje. Początek sesji o godzinie 10:00. Jak każda sesja, również inauguracyjna, jest dla mieszkańców otwarta.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska