Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy pomocy nowoczesnego sprzętu uczniowie opracowują trasy turystyczne

LESZEK KALINOWSKI
Krzysztof Wybranowski prezentuje, jak wykorzystać wideomikroskop przy opracowywaniu tras turystycznych
Krzysztof Wybranowski prezentuje, jak wykorzystać wideomikroskop przy opracowywaniu tras turystycznych fot. Bartłomiej Kudowicz
Przedstawiciele niemieckiego Burga, Krosna i Żagania przyjechali dziś do Zespołu Szkół Ekologicznych. Dyskutowali o polsko-niemieckim projekcie transgranicznym pt. ,,Przygoda i nauka z GPS-em".

- Nasza współpraca z Burgiem zaczęła się cztery lata temu, razem zrobiliśmy wiele, ale nigdy nie przypuszczałem, że tak się ona rozwinie. Dziś mówimy o projekcie za 300 tysięcy euro - podkreśla dyrektor Zespołu Szkół Ekologicznych Piotr Szmytkiewicz.

Partnerzy badają wodę

Oprócz Burga i zielonogórskiego ,,ekologa" do projektu chcą dołączyć szkoły ponadgimnazjalne w Krośnie Odrzańskim i Żaganiu, stąd ich wczorajsza obecność na spotkaniu.
- Chodzi nam o promocję naszych regionów, zaangażowanie młodzieży w przygotowywanie tras, materiałów turystycznych, różnych przedsięwzięć - tłumaczy dr Wolfgang Roth z Berlina. - Poza tym to doskonała okazja do integracji młodzieży z obu krajów, lekcja języków obcych i wykorzystania w praktyce nowoczesnych zdobyczy techniki.

Poprzedni okres współpracy to przygotowanie do projektu, podczas którego młodzież m.in. pobierała próbki wody, gleby i przeprowadzała badania, opracowała trasy turystyczne. Wczoraj młodzież zaprezentowała efekty swojej pracy.

Rajdy konne i rowerowe

Krzysztof Wybranowski pokazał, jak przy pomocy GPS-u, wyznaczyć trasę na lotniczym zdjęciu, które uczniowie otrzymali z urzędu miasta. Czerwona linia zaznacza uliczki na starym mieście. Za pomocą miarki mierzymy długość trasy: 827 m.

- Możemy teraz nałożyć na mapę warte obejrzenia punkty i napis z nazwą oferty oraz wydrukować - prezentuje Wybranowski.

- Z tym małym urządzeniem przejdziemy każdy odcinek - dodaje Kacper Karzkowski. - Bo wyznaczoną trasę pokonujemy pieszo, rowerem lub konno.
Potem powstają foldery: ,,Minirajd konny w okolicach Przylepu", trasa turystyczna - Zabytki Zielonej Góry, trasa rowerowa - Zwiedzanie okolic Zielonej Góry i inne.

Sławomir Tadek pokazał zaś, co można zrobić dzięki programowi Google Earth.
- Możemy dowolnie pochylać, przewracać fragmenty mapy. Nie trzeba być w planetarium, by oglądać niebo - prezentuje. - Nie wychodząc z domu, możemy przenieść się do Australii albo zajrzeć na ulicę Nowego Jorku, czy ktoś nie wyrzuca śmieci.

I z ogólnego obrazu przenieśliśmy się pod amerykański dom.
- Ooo, teraz nikt nie idzie do kubła - skomentował, widząc pustkę na ulicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska