Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotowania do misji: - Żołnierze z Międzyrzecza ćwiczyli wykrywanie min-pułapek

Dariusz Brożek
W trakcie zajęć poligonowych żołnierze uczyli się rozpoznawać i unieszkodliwiać miny-pułapki.
W trakcie zajęć poligonowych żołnierze uczyli się rozpoznawać i unieszkodliwiać miny-pułapki. fot. Archiwum 17. WBZ
Piechocińcy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej trenowali wykrywanie i unieszkodliwianie improwizowanych ładunków wybuchowych IED (z ang. Improvised Explosive Device).

Wiosną ponad tysiąc międzyrzeczan poleci do Afganistanu. Największym zagrożeniem podczas misji będą tzw. improwizowane ładunki wybuchowe, czyli miny-pułapki, którymi rebelianci faszerują drogi i pobocza. Ich wykrywanie trenowali ostatnio na wędrzyńskim poligonie żołnierze ze zgrupowania bojowego Alfa.

- Główne zagrożenie dla żołnierzy przebywających na misji w Afganistanie stanowią improwizowane ładunki wybuchowe, dlatego musimy wiedzieć jak z nimi walczyć i jak minimalizować zagrożenie - podkreślił mjr Krzysztof Balcerzak, szef wojsk inżynieryjnych 17. WBZ.

Szkolenie składało się z dwóch etapów. Wpierw instruktorzy przedstawili rodzaje, zasady budowy i sposoby działania najczęściej spotykanych IED. Następnie na uprzednio przygotowanym przez saperów "ścieżce saperskiej" przystąpiono do praktycznego ćwiczenia.

Żołnierze na własnej skórze przekonali się, że nie jest łatwo rozpoznać i znaleźć dobrze zakamuflowaną minę-pułapkę. - IED przybiera rożne kształty i formy. Tylko wyobraźnia konstruktora ogranicza możliwości ich przygotowania czy ukrycia - zaznaczył mjr Balcerzak.

Ppłk. Rafał Miernik: - Wyciągamy wnioski!

"Misjonarze" wciąż muszą aktualizować wiedzę o środkach i materiałach wykorzystywanych do budowy oraz technikach składania i instalowania IED. Najświeższe informacje przywiózł z Afganistanu dowódca Alfy ppłk Rafał Miernik , który przed kilkoma tygodniami wrócił z rekonesansu w Ghazni, gdzie misję pełnią także żołnierze "Czarnej Dywizji" - 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

- Dzięki tym informacjom możemy lepiej planować i przygotować szkolenie, a w konsekwencji skuteczniej neutralizować zagrożenie i zwiększyć bezpieczeństwo naszych żołnierzy w przyszłej operacji - wyjaśnił ppłk Miernik.

Razem z żołnierzami Alfy na wędrzyńskim poligonie ćwiczyła także Grupa CIMIC z Centralnej Grupa Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej z Kielc oraz Grupa Inżynieryjna z 1. Brygady Saperów z Brzegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska