MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyłbice drukują na drukarkach 3D pracownicy nowosolskiego centrum prototypów Malpol. Kto ma drukarkę 3D może dołączyć do akcji pomocy

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Marcin Walasek przekazuje gotowe przyłbice
Marcin Walasek przekazuje gotowe przyłbice Szpital SP ZOZ w Nowej Soli/Facebook
Pięć tysięcy sztuk specjalnych masek, tzw. przyłbic chce wydrukować Centrum Projektowania i Budowy Prototypów Malpol. Wczorajsze próby są udane. Każdy, kto ma drukarkę 3D może dołączyć do akcji pomocy. Przyda się też wsparcie finansowena zakup materiału.

– Wiadomo, że w tym momencie maszyny stoją. Zebraliśmy się w firmie z wszystkimi pracownikami i pomyśleliśmy, co zrobić, żeby pomóc – mówi Marcin Walasek, prezes Centrum Projektowania i Budowy Prototypów Malpol w Nowej Soli. – Wiadomo, że najbardziej potrzebne są te ochronne przyłbice dla szpitali. Postanowiliśmy, że zaczniemy je drukować naszym sprzętem.
Przyłbice ochronne 3D są konieczne dla pracowników służby zdrowia do ochronhy przed zakażeniem koronawirusem.

Pracownicy chętnie przystąpili do akcji pomocy

We wtorek projektanci z firmy zmienili projekt i stworzyli jeszcze prostszy i lepszy, chodziło o możliwość szybkiego wydruku i drukowania nawet w domu.

– Każdy może się przysłużyć i włączyć do akcji, jeśli ma drukarkę 3D w domu i w ten niezbędny sprzęt wyposażyć osoby potrzebujące. Widzimy w innych krajach, gdzie zapanowała pandemia, że wszyscy te maski noszą i do tego trzeba społeczeństwo przygotować – zachęca prezes firmy Malpol.

Produkcja kolejnych przyłbic ochronnych trwa. Za możliwość udostępnienia zdjęć dziękujemy inicjatorom akcji "Przyłbica w Koronie".

Koronawirus w Lubuskiem. Zielonogórzanie sprzęt ochronny two...

Kontaktować się można poprzez profil firmy Malpol i profil Parku Krasnala na Facebooku. Trzeba zaznaczyć, że materiał do drukowania masek jest drogi. Firma uruchomi zrzutkę i będzie prosić mieszkańców o wsparcie na ten cel. Informacje pojawią się również na podanych facebookowych profilach.

Odzew na pomysł ogromny

– Jest tak duży odzew, że w ciągu jednego dnia nasze magazyny bardzo opustoszały. Dzwonią ze szpitali pracownicy, pielęgniarki, lekarze i płaczącym głosem proszą o wpisanie na listę osób potrzebujących podstawowych zabezpieczeń. Robimy taką listę i będziemy próbować dostarczać. Pierwsze partie idą do szpitala w Nowej Soli. Chcemy też wyposażyć policjantów, służby bezpieczeństwa. Chcemy każdemu potrzebującemu w jakiś sposób pomóc – podkreśla Marcin Walasek.

Chcemy utrzymać miejsca pracy, nie zwalniać nikogo i przebrnąć przez ten okres trudny dla nas wszystkich.

Próbne wydruki z wtorku, 25 marca zostały zaakceptowane. Przyłbice wychodzą z drukarek takie jak trzeba. Firma Malpol chciałaby drukować po 60 – 80 sztuk dziennie. Docelowo nawet pięć tysięcy sztuk. – Być może technologia nam pozwoli, aby jeszcze unowocześnić ten druk, ale zależy od naszych projektantów – zaznacza prezes Walasek. – Chcemy utrzymać miejsca pracy, nie zwalniać nikogo i przebrnąć przez ten okres trudny dla nas wszystkich.

Przyłbice ochronne drukują pracownicy Parku Krasnala wraz z firmą Centrum Projektowania i Budowy Prototypów Malpol, przy wsparciu Parku Technologicznego Interior.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że produkcja sprzętu na drukarkach 3D to dobry pomysł?

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

WIDEO: Objawy zakażenia koronawirusem, zasady higieny i zachowania. Poradnik Ministerstwa Zdrowia

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska