Przytulna sypialnia na poddaszu

Materiał partnera

Bezpiecznie przechodź, wygodnie wstawaj z łóżka

Specyfika poddasza sprawia, że to, co jest jego największym atutem, bywa też najbardziej problematyczne. Mowa oczywiście o uroczych skosach i pozostawianych często jako element dekoracyjny, odsłoniętych elementach drewnianej konstrukcji. Trzeba je pogodzić z funkcjonalnością i wygodą użytkowania, a to bywa wyzwaniem. Aranżację sypialni na poddaszu zaczynamy od wyznaczenia strefy komunikacyjnej oraz ustawienia łóżka. Aby swobodnie poruszać się po pomieszczeniu, bez konieczności schylania się co chwilę, należy pozostawić na ciągi komunikacyjne jego wysoką część. O ile to możliwe, dobrze jest również łóżko postawić w taki sposób, by jego wezgłowie nie znajdowało się tuż pod skosem. Jeśli to się nie uda, należy ustawić je tak, by wygodnie dało się z niego wstać, czyli np. przy łóżku małżeńskim zapewnić dostęp do niego z obu stron. Nawet gdyby jedna osoba miała wstawać lewą nogą, to może lepiej, niż uderzyć się w głowę.

Optycznie powiększ i rozjaśnij: jasne kolory, lustra, szkło

Najważniejszym elementem aranżacji sypialni na poddaszu, może poza łóżkiem, są okna dachowe. Ich dobór i rozmieszczenie decyduje o tym, czy pokój będzie pełen światła, czy pozostaną w nim mroczne nieco zakątki. Wpłynie też zasadniczo na optykę wnętrza. Jaśniejsze pomieszczenie wyda się większe, bardziej przestronne. Wrażenie to spotęgują jasne kolory ścian. Można użyć specjalnych farb odbijających światło, szczególnie w okolicach okien i na przeciwległej ścianie. Optyczne powiększenie uzyskamy też żonglując innymi elementami aranżacji. Odpowiedni efekt zapewni zmyślnie umieszczone duże lustro, najlepiej bez ciężkich, ciemnych ram. Jeśli w sypialni znajdzie się miejsce na szafę w zabudowie, warto zastanowić się na drzwiami z barwionego szkła, odbijającego światło.

Łóżko pod oknem lub w zacienionym zakątku

A możliwości mamy wiele. W niedużym pokoju, okno umieszczone centralnie, doskonale oświetli całość. Położone blisko siebie duże okna dachowe sprawią, że kwadratowy pokój zatonie w promieniach słonecznych. Szczególnie, gdy okna umieścimy od południa lub po obu stronach dachu. Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są dachowe okna balkonowe, montowane częściowo w dachu, a częściowo w ściance kolankowej. Urządzając dłuższe pomieszczenie, okna należy rozmieścić równomiernie, żeby rozłożyć światło na całość. Chyba, że wolimy zostawić łóżko w miejscu, do którego nie dociera zbyt wiele promieni słonecznych. Ustawiając je z dala od okien w miejscu, w którym zawsze panuje lekki półmrok, zyskamy idealną przestrzeń do poobiednich drzemek i relaksu w ciągu dnia. Za to w miejscu bardziej nasłonecznionym, nawet bezpośrednio pod oknem, warto postawić światłolubne rośliny doniczkowe, biurko (które przecież dosyć często pojawia się w sypialni), ulubiony fotel do czytania, czy toaletkę z lustrem.

Przysłoń okna intymnie

Niektórzy jednak wolą, gdy budzi ich światło poranka. Wówczas warto ustawić łóżko bokiem do okna albo w taki sposób, by mieć je tuż nad głową. Ten ostatni wariant przypadnie do gustu molom książkowym, które lubią sobie czasie poczytać w sypialni w ciągu dnia.

Czasem wręcz nie ma wyboru, bo układ sypialni nie pozwala „uciec” z łóżkiem poza strefę światła. Takie ustawienie łóżka względem okna połaciowego, w którym bezpośrednio pada na nie światło słoneczne, bywa kłopotliwe szczególnie latem i wówczas, gdy okna umiejscowione są od strony południowej. Średnia to raczej przyjemność, budzić się wraz ze słońcem o piątej, gdy można by pospać do ósmej... Na szczęście sposobów na przesłonięcie okien jest wiele. Typowo letni, to markizy. Specjalna tkanina o strukturze gęstej siateczki skutecznie odbija promienie słoneczne, redukując ilość docierających do szyb promieni słonecznych nawet o 72%. Lekko zacieni, nie ograniczając przy tym widoku z okien. Bardziej uniwersalnym, całorocznym, rozwiązaniem jest zastosowanie rolet zewnętrznych. Nie tylko pozwolą na całkowite nawet zaciemnienie wnętrza, ale znacząco wpłyną na utrzymanie jego stabilności termicznej: latem ochronią je przed upałem, zatrzymując na zewnątrz aż do 92% promieni słonecznych. Zimą z kolei powstrzymają ciepło przed ucieczką w siną dal aż w 27%. W czasie deszczu osłonią okno, stanowiąc równocześnie doskonałą barierę akustyczną.

Niezależenie od osłony zewnętrznej, warto też dobrać odpowiednią roletę wewnętrzną: prostą lub rzymską. W zależności od wybranego materiału w różnym stopniu może zaciemnić wnętrze, a na pewno doda mu uroku, jeśli wybierzemy pasujący do wystroju kolor i wzór. A tych znaleźć można bez liku. Najlepiej jednego producenta, co zapewni pełną kompatybilność z oknami dachowymi.

Dla większego komfortu: elektryczne sterowanie

Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem w sypialni będzie system okien dachowych sterowanych elektrycznie. Szczególnie przyda się w tych oknach, do których dostęp jest utrudniony, bo zamontowane są dość wysoko, albo mamy ochotę postawić pod nimi biurko, czy komodę. Oknami, ale też roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi (o ile należą do systemu) steruje się za pomocą dotykowego panelu, który umieścić można choćby przy łóżku. Otwieranie, zamykanie, uchylanie nie tylko odbywa się wówczas za pomocą kilku muśnięć panela dotykowego, ale wręcz można je zaprogramować na konkretne godziny. Na przykład w taki sposób, by o zaplanowanej godzinie budziły nas promienie słońca. Miłe przebudzenie w ulubionej sypialni na poddaszu.

Wideo

Materiał oryginalny: Przytulna sypialnia na poddaszu - Dziennik Łódzki

Dodaj ogłoszenie