MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pyszne zimne bąbelki

Marta Walczak
Aleksander Kremer w sklepie „Wina świata” pracuje 10 lat. Radzi klientom, jak wybierać wina i inne alkohole.
Aleksander Kremer w sklepie „Wina świata” pracuje 10 lat. Radzi klientom, jak wybierać wina i inne alkohole. fot. Paweł Janczaruk
Toasty z szampana wznosimy podczas ważnych okazji. Trunek ma tyle rodzajów, że dopasujemy go do każdej potrawy.

- Jedynie wina naturalnie musujące wyprodukowane w Szampanii mają prawo nazywać się szampanem - tłumaczy Aleksander Kremer, sprzedawca w sklepie "Wina świata" - Ten prawdziwy, oryginalny trunek kosztuje od 100 zł w górę. Jest to alkohol z najwyższej półki. Mamy jednak bardzo duży wybór win musujących.

Oprócz produktów zastrzeżonych przez Szampanię, są do kupienia wina musujące wytwarzane metodą tradycyjną, jak hiszpańska "Cava", czy sztucznie nasycone dwutlenkiem węgla, które możemy kupić od 20 zł. Czym się różnią? Przede wszystkim jakością winogron i sposobem fermentacji. Istnieje jeszcze jedna metoda produkowania, zwana Charmot, polegająca na wtórnej fermentacji w metalowych kadziach.

Skąd to musowanie

Zarówno szampan, jak i wina musujące są winami gronowymi, które powstają w trakcie fermentacji naturalnego kwasu węglowego. Zawierają znaczną ilość dwutlenku węgla, powstałego w naturalny sposób podczas fermentacji zwanej szampanizacją. Polega ona na fermentowaniu w zamkniętej butelce lub zbiorniku. W pełni dojrzałe są już po dwóch latach.

Dobieramy do posiłku

Szampan i wina musujące pasują do wszystkich rodzajów potraw. Każdy rodzaj trunku ma specjalny symbol, który znajdziesz na etykiecie:

  • półsłodki - semi sweet, semi dulce
  • półwytrawny - demi sec
  • wytrawny - brut, sec
  • bardzo wytrawny - extra brut
  • słodki - doux

    Jako aperitif i w ciągu posiłków najlepszy będzie brut lub extra brut. Do deserów możemy wybrać sec, demi sec lub doux. Wina musujące podajemy w temperaturze pokojowej. Szampan najlepszy jest bardzo schłodzony, ale nie zamrożony, do ok. 5-8 stopni. Możemy go podawać w kubełku z lodem. Przetrzymywanie go w lodówce wpływa ujemnie na subtelny i delikatny aromat tego trunku.

    Ostatnio coraz częściej można kupić butelki z winem i szampanem z sztucznymi, plastikowymi korkami. Czy świadczy to o jakości trunków? Te oryginalne z wyższej półki zawsze będą miały korek naturalny, bo umożliwiają oddychanie długo leżakującym trunkom. Przetrzymywanie takiego rodzaju trunków w butelkach z korkiem sztucznym uniemożliwia taki proces.

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska