Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Zielonej Góry przyjęli ponad 40 uchwał. W tym najważniejszą: o rewitalizacji

Danuta Kuleszyńska
Siedem godzin trwała sesja rady miasta. Obyło się bez kąśliwych uwag, przepychanek i awantur. Radni przyjęli ponad 40 uchwał, w tym tę najważniejszą: o rewitalizacji.

- Pan prezydent chyba rozpoczął już kampanię wyborczą, bo wycofał projekt uchwały na jaką od dawna czeka środowisko oświatowe. Taką postawą jestem zniesmaczona - mówiła do Janusza Kubickiego radna Aleksandra Mrozek w tzw wolnych wnioskach. (Chodzi o dokument w sprawie ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli).

Ale prezydenta na sali nie było. Wpadał tylko od czasu do czasu, przysłuchiwał się o czym debatują radni, a potem znikał. - Prezydent wykazał się rozsądkiem wycofując ten projekt - z całą powagą stwierdził Jacek Budziński.

Deptak ze szkłem

Dzisiejsza sesja miała wyjątkowo spokojny przebieg. Obyło się bez kąśliwych uwag, przepychanek i awantur. W ciągu siedmiu godzin debaty ( z krótką przerwą na lunch) radni przyjęli ponad 40 uchwał. Jest wśród nich ta najważniejsza: uchwała w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta na lata 2008 - 2015.

- Dokument ten jest niezbędny przy staraniu się o środki unijne - argumentował wiceprezydent Kaliszuk. - Program znalazł się na liście indykatywnej.
Zakłada on odnowienie zdegradowanych obszarów wokół centrum i śródmieścia (tzw obszar A), ulic Podgórnej, Akademickiej i Parku Poetów (B), Batorego, Obywatelskiej, Harcerskiej i Ludowej (C) oraz ul Energetyków i obszar nowego Parku Winnego (D).

Na starówce wymieniona zostanie m.in nawierzchnia deptaka, która nawiąże do historycznego układu komunikacyjnego. Pod taflą szkła znajdą się odkryte przez archeologów relikty kamienic przy Ratuszu.

Odrestaurowany zostanie kościół Ewangelicko -Augsburski wraz z adaptacją wieży na punkt widokowy. Na cele rekreacyjno-kulturalne zagospodarowany zostanie Park Tysiąclecia. Wartość całego projektu oszacowano na ponad 28 mln zł.

Nowi obywatele honorowi

Zofia Banaszak, Włodzimierz Bogucki i Walerian Piotrowski to od wczoraj nowi honorowi obywatele Zielonej Góry. O ile wobec kandydatury szefowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku radni nie mieli żadnych uwag i tytuł honorowego obywatela przyznali jednomyślnie, to w przypadku dwóch pozostałych kandydatur pojawiły się kontrowersje.

Sześciu radnych negatywnie zaopiniowało wniosek o nadanie tytułu Włodzimierzowi Boguckiemu. Bo - jak argumentowali - niedawno został odznaczony nagrodą miasta Zielona Góra. Z kolei Walerian Piotrowski miał wśród rajców pięcioro przeciwników.

Bo - argumentowali - niedawno został honorowym obywatelem województwa lubuskiego.

- A jedno z drugim się kłóci - powiedział "GL" Edward Markiewicz. - Poza tym nie powinno się obwieszać ludzi jak choinki.

Podczas samego głosowania przeciwni obu kandydatom byli: Edward Markiewicz i Zbigniew Bartkowiak. Aleksandra Mrozek zagłosowała jedynie przeciw kandydaturze W. Boguckiego.

Poza tym radni uchwalili min.:
* o przystąpieniu miasta do projektu "Zielon@ Gór@"
* o podjęciu partnerskiej współpracy z miastem Kraljevo w Serbii
* o ustaleniu opłat za świadczenia w przedszkolach ( 2 zł za każdą nadprogramową godzinę)
* o zwołaniu uroczystej sesji RM na 10 września, podczas której Lechowi Wałęsie wręczony zostanie dyplom honorowego obywatela Zielonej Góry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska