Raport o stanie szkół ponadpodstawowych w Nowej Soli i Kożuchowie. Wyszło na jaw, dlaczego rodzice nie chodzą na wywiadówki

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zespół konsultacyjny ds. opracowania polityki oświatowej powiatu nowosolskiego pierwszy raz zebrał się w 2020 roku. Teraz powstała diagnoza stanu oświaty. To kolejny etap prac nad strategicznym dokumentem. W galerii najciekawsze fragmenty z prezentacji wyników diagnozy
Zespół konsultacyjny ds. opracowania polityki oświatowej powiatu nowosolskiego pierwszy raz zebrał się w 2020 roku. Teraz powstała diagnoza stanu oświaty. To kolejny etap prac nad strategicznym dokumentem. W galerii najciekawsze fragmenty z prezentacji wyników diagnozy Starostwo Powiatowe w Nowej Soli
Udostępnij:
Uczniowie narzekają, że na zajęciach praktycznych z zawodu jest za dużo teorii. Wyszło też na jaw, dlaczego rodzice nie chodzą na wywiadówki. Więcej tego typu informacji można znaleźć w raporcie o stanie szkół średnich w powiecie nowosolskim, który przygotowali naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Szkoły w Nowej Soli i okolicy. Raport

To pierwszy taki raport, który przedstawia, zarówno diagnozę czynników i barier rozwoju edukacji w powiecie nowosolskim, jak i diagnozę wyzwań i szans rozwojowych dla sektora edukacji, a jednocześnie też wyznacza kierunki działania.

- Diagnoza, to stan zastany. Obraz tego, co mamy. Pamiętajmy, że został powołany zespół konsultacyjny składający się z przedstawicieli różnych środowisk, dyrektorów szkół, przedsiębiorców, Powiatowego Urzędu Pracy, związków zawodowych i innych instytucji społecznych, który opracowuje politykę oświatową powiatu - wyjaśnia Sylwia Wojtasik, członek zarządu powiatu nowosolskiego i zapowiada, że dopiero ten dokument wyznaczy kierunki i działania.

Polityka oświatowa powiatu nowosolskiego to strategia działań do 2026 roku. - Dokument zostanie przedstawiony do zaopiniowania Zarządowi Powiatu Nowosolskiego, związkom zawodowym zrzeszającym nauczycieli, radom pedagogicznym. Nad przyjęciem strategii będą głosować członkowie Rady Powiatu Nowosolskiego - informowało starostwo po pierwszym spotkaniu zespołu konsultacyjnego we wrześniu ubiegłego roku.
Tymczasem gotowa jest diagnoza stanu oświaty. Jak powstała? Nie tylko zbadano dokumenty, odbyły się też wywiady pogłębione, były spacery studyjne i spotkania konsultacyjne.

Najciekawsze wyniki z diagnozy w galerii.

Zespół konsultacyjny ds. opracowania polityki oświatowej powiatu nowosolskiego pierwszy raz zebrał się w 2020 roku. Teraz powstała diagnoza stanu oświaty. To kolejny etap prac nad strategicznym dokumentem. W galerii najciekawsze fragmenty z prezentacji wyników diagnozy

Raport o stanie szkół ponadpodstawowych w Nowej Soli i Kożuc...

Raport o stanie oświaty w powiecie nowosolskim. Co jeszcze ustalono?

Udział absolwentów wśród ogółu bezrobotnych jest niski. Nadwyżka na rynku pracy dotyczy pracowników administracyjnych i biurowych, biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej oraz specjalistów administracji publicznej, sekretarek i asystentów. Tymczasem na rynku brakuje brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, krawców i pracowników produkcji odzieży, mechaników pojazdów samochodowych, piekarzy, spawaczy.
Ale wskazano jednocześnie, że jest mało przedsiębiorstw, które mogą kształcić uczniów w zawodach deficytowych (dekarze, szwaczki czy mechanicy samochodowi).
Wskazano też na niską efektywność doradztwa zawodowego. Uczniowie nie byli przygotowani do wyboru kierunku kształcenia, lub wybierali go nieświadomie.
Odnotowano utrudnienia w komunikacji ze szkołami podstawowymi, które prowadzą do niewłaściwych wyborów edukacyjnych uczniów.
Dokument powstał dzięki współpracy Uniwersytetu Zielonogórskiego z Wydziałem Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych, dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz członków zespołu konsultacji ds. opracowania polityki oświatowej powiatu nowosolskiego.

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: W Nowej Soli buduje się łuk triumfalny. To jeden z efektów międzynarodowego projektu CKZiU "Elektryk"

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie