Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont dachu – czy zawsze trzeba mieć pozwolenie? Sprawdź, kiedy musisz przejść się do urzędu i złożyć wniosek

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 12 lat
Planujesz remont dachu i zastanawiasz się, czy musisz to komuś zgłosić? To zależy od zakresu prac – niektóre wymagają pozwolenia lub zgłoszenia, inne możesz wykonać bez zgody urzędników. Wyjaśniamy, co sprawdzić, aby nie być oskarżonym o samowolę budowlaną.

Spis treści

Remont dachu bez pozwolenia

Według przepisów Prawa budowlanego remontem określa się odtworzenie stanu pierwotnego obiektu budowlanego:

należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym – czytamy w art. 3 pkt 8 Prawa budowlanego.

Zatem wymiana pokrycia dachowego lub jego naprawa uznawane jest za remont i z reguły nie wymaga żadnych pozwoleń. Podobnie jak bieżące naprawy i przeglądy, np. uszczelnianie komina.

Remont dachu w niektórych sytuacjach wymaga stosownych pozwoleń na rozpoczęcie prac budowlanych.
Remont dachu w niektórych sytuacjach wymaga stosownych pozwoleń na rozpoczęcie prac budowlanych. Freepik

Domy jednorodzinne, wybudowane na podstawie tzw. zgłoszenie z projektem, nie muszą zgłaszać do urzędu żadnych robót remontowych, o ile mieszczą się w takiej odległości od granic działki, że nie ograniczają zabudowy sąsiednich posesji. Musi to być przynajmniej 3 m w przypadku ściany bez okien i drzwi oraz 4 m w przypadku ścian z oknami i drzwiami. Wyjątkiem są budynki zabytkowe oraz te, które usytuowane są na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. W takim wypadku oprócz zgłoszenia, wymagane jest także pozwolenie na prace remontowe od wojewódzkiego konserwatora zabytków

Remont dachu – kiedy wymagane jest pozwolenie?

Analogicznie do wyżej opisywanej sytuacji, zgłoszenie remontu dachu jest obowiązkowe, gdy dom jest wybudowany przy granicy działki. Sytuacja ta dotyczy najczęściej bliźniaków i segmentów. Przepisy budowlane mówią o tym, że remont elementów konstrukcyjnych takich domów, np. fundamentów, stropów czy dachu, wymaga zgłoszenia w wydziale architektoniczno-budowalnym.

Gdzie zgłosić remont dachu?

Remont należy zgłosić do starostwa powiatowego lub urzędu co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem prac. Do wniosku obowiązkowo trzeba dołączyć projekt zaplanowanych prac oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

W jakich sytuacjach bezwzględnie należy dołączyć projekt budowlany? Gdy remont uwzględnia także przebudowę elementów konstrukcyjnych, np. wykonanie dodatkowego okna w dachu. Projekt jest niezbędny także, gdy chcemy nadbudować domu np. poprzez zmianę nachylenia kąta dachu. Ponadto, jeżeli zaplanowana przebudowa dachu skutkować będzie poszerzeniem obszaru oddziaływania budynku na sąsiednie domy, także musimy mieć na to stosowane pozwolenie.

Bez względu na to jakie prace planujemy przeprowadzić na dachu zawsze należy pamiętać o przestrzeganiu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jaki może obowiązywać na danym terenie. Dlaczego? Może się bowiem okazać, że w MPZP znajduje się informacja o tym, jaki konkretnie kolor musi mieć dach. Plany są dostępne w wydziale budownictwa i architektury urzędu gminy lub miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Remont dachu – czy zawsze trzeba mieć pozwolenie? Sprawdź, kiedy musisz przejść się do urzędu i złożyć wniosek - RegioDom.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska