MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remont u Rożka

Eugeniusz Kurzawa
- Cały dach będzie remontowany, pojawią się nowe okna dachowe - pokazuje Mariusz Przybyła, pracownik muzeum
- Cały dach będzie remontowany, pojawią się nowe okna dachowe - pokazuje Mariusz Przybyła, pracownik muzeum fot. Ryszard Poprawski
W muzeum im. Rożka ostatnia szansa, żeby obejrzeć wystawę metamorfoz fotograficznych. Już bowiem sposobi się do pracy firma, która przez miesiąc będzie remontować dach.

- To ostatni moment na obejrzenie wystawy zdjęć Edwarda Laskowskiego - zachęca Zofia Chwalisz, dyrektorka Muzeum Regionalnego im. Marcina Rożka.

W sali ekspozycyjnej jeszcze wiszą fotografie pedagoga z niedalekich Rakoniewic Edwarda Laskowskiego. Ale dziś, jutro zostaną zdjęte.

Obejrzyj pejzaże

- Musimy do tej sali przenieść co można z góry, bo zaczynamy remont dachu - wyjaśnia szefowa placówki. Rzutem na taśmę zgłasza się do oglądania wycieczka z gimnazjum. Bilety po 1 zł. Uczniowie chodzą, oglądają...

Autor przedstawił ciekawy pomysł, który zawiera się już w tytule wystawy: "Wielkopolskie pejzaże. Fotografia - metamorfozy komputerowe". Zajął się fotografowaniem typowych dla Wielkopolski, zwłaszcza okolic Rakoniewic, widoków. Wiejskie chaty, leśne drogi, pejzaże wodne, pola, łąki, wiatraki, które jednak z pewnej oddali wyglądają, jakby powstały dzięki grubo kładzionym przez malarza na płótno farbom olejnym. W ten sposób kontury budynków, linia horyzontu są malarsko "rozmazane".

- Towarzyszy temu dokumentacja dotycząca twórczości pisarskiej autora - Z. Chwalisz pokazuje wyłożone w gablotach książki, opracowania, artykuły. Okazuje się, iż fotografik urodził się w Trójcy, dawny powiat Śniatyń na kresach wschodnich.

Stąd wydana w serii Grodziskich Zeszytów Historycznych książka "Gdzie szum Prutu, Czeremoszu, tam moje korzenie" czy opracowania wydane własnym sumptem "Drzewo rodowe" i "Szlakiem polskości na kresach wschodnich".

Prace do stycznia

- Szykujemy przełożenie dachu - wraca do sprawy remontu dyrektorka. - Będzie nowa dachówka - karpiówka, pojawią się nowe okna dachowe. Do tego dochodzi także ocieplenie strychu.

Prace zapowiadają się na miesiąc do 45 dni. Zależy od warunków pogodowych. Roboty wykona mająca uprawnienia i doświadczenie w renowacji zabytków miejscowa firma Tadeusza Piskorza.

- Ważnym elementem prac będzie świetlik w dachu, którego pomysłodawcą był sam Marcin Rożek. Świetlik dawał dzienne światło na klatce schodowej domu i oświetlał rzeźbę na niej stojącą - oprowadza etnolog Mariusz Przybyła.

Trzeba bowiem pamiętać, iż muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkał i tworzył ów znakomity polski rzeźbiarz urodzony w Kosieczynie. Po remoncie placówka zyska nowy blask. Koszt prac szacuje się na 70 tys. zł. Pieniądze pochodzą z budżetu gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska