Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica Nocy Kryształowej w lapidarium

(abi)
Anna Białęcka
7 listopada odbędą się w Głogowie obchody 75. rocznicy Nocy Kryształowej. O godz. 10.00 w Sali Rajców w ratuszu odbędzie się okolicznościowa konferencja "Pamięć, historia, współczesność - o losach głogowskich Żydów" oraz promocja publikacji o głogowskich Żydach.

Na godz. 13.30 zaplanowano uroczystości przy lapidarium synagogi na Starym Mieście w Głogowie.

Tego dnia do Głogowa przyjedzie wiele znakomitości, między innymi z Gniezna arcybiskup Henryk Muszński, który opatrzy wstępem polskie wydanie książki o społeczności żydowskiej w naszym mieście. Przyjedzie także syn autora tej publikacji Frank Lucas z Londyny, który jest także wnukiem ostatniego rabina głogowskiego. Nie zabraknie na uroczystościach także przedstawicieli gmin żydowskich z Legnicy i Wrocławia. Od 15.00 do 16.00 zaproszeni goście podczas spaceru będą zwiedzali Stare Miasto.

O godz. 16.30 w muzeum odbędzie się wernisaż wystawy: "Głogowscy Żydzi - z dziejów społeczności żydowskiej Głogowa od XIII do XX w". Wystawa przedstawia historię Żydów mieszkających w Głogowie przez pryzmat ich wpływu na losy miasta. Atrakcją będą zabytki związane ze społecznością żydowską Głogowa, które zostały wypożyczone z muzeów w Chrzanowie, Gliwicach, Jaworze i Legnicy. Będzie można obejrzeć prezentację przygotowaną przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Politechnicznych, którzy współpracują ze szkołami z Izraela. Tu także będzie można obejrzeć żydowskie macewy, płyty nagrobne, które symbolizują cechy zmarłego. Zostały one odrestaurowane pod okiem pracowników muzeum przez uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych.

Na godz. 18.00 zaplanowany został koncert Bente Kahan, wstęp wolny. Artystka, pochodząca z Norwegii, wystąpi w Miejskim Ośrodku Kultury. Jest piosenkarką i aktorką żydowskiego pochodzenia, ma w swoim dorobku artystycznym kilka wydanych płyt. Od kilku lat jest związana z Wrocławiem. Tu założyła fundację, której celem jest przedstawianie żydowskiej kultury i historii. Zajęła się także odnowieniem synagogi wrocławskiej Pod Białym Bocianem.

Organizatorami obchodów są Gmina Miejska Głogów, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie, Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska