MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, co ciekawego dzieje się w lubuskiej kulturze. Beatlesi na jazzowo, koncert "Beethovena z Murzasichla", lwowskie serce Hemara

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę (13.04) o godz. 17, w Centrum Kultury „Zamek”, odbędzie się recital fortepianowy Grzegorza Płonki. Pianista ma ciężki niedosłuch zmysłowo-nerwowy, lecz posiada znakomity słuch muzyczny. Mimo barier ukończył, z wyróżnieniem, szkołę muzyczną I stopnia w klasie fortepianu, a dzięki wrodzonemu „góralskiemu” uporowi, w 2015 r. został laureatem I. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”.
W sobotę (13.04) o godz. 17, w Centrum Kultury „Zamek”, odbędzie się recital fortepianowy Grzegorza Płonki. Pianista ma ciężki niedosłuch zmysłowo-nerwowy, lecz posiada znakomity słuch muzyczny. Mimo barier ukończył, z wyróżnieniem, szkołę muzyczną I stopnia w klasie fortepianu, a dzięki wrodzonemu „góralskiemu” uporowi, w 2015 r. został laureatem I. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. mat. GOK w Poroninie
Wiosna nam się nieco przystopowała z wysokimi temperaturami, choć tak zwana średnia i tak jest mocno zawyżona. U mnie w ogródku już kwitną bzy, można powiedzieć - tak z trzy tygodnie za wcześnie, a irysy mają już pąki kwiatowe. No cóż, być może przyjdzie nam przywyknąć. Lubuskie placówki kultury oferują coraz więcej wydarzeń także w plenerze, co tylko może cieszyć. W tym tygodniu będzie w czym wybierać: od jazzu, przez piosenkę popularną, klasyczną po folklor. Oto niektóre z ofert.

KOŻUCHÓW

W sobotę (13.04) o godz. 17, w Centrum Kultury „Zamek”, odbędzie się recital fortepianowy Grzegorza Płonki. Pianista ma ciężki niedosłuch zmysłowo-nerwowy, lecz posiada znakomity słuch muzyczny. Mimo barier ukończył z wyróżnieniem szkołę muzyczną I stopnia w klasie fortepianu, a dzięki wrodzonemu „góralskiemu” uporowi, w 2015 r. został laureatem I. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. Nazwano go „Beethovenem z Murzasichla”. Artysta dużo ćwiczy na fortepianie, poznaje historię i teorię muzyki, poszerza repertuar, komponuje własne utwory i kręci filmy. Rozpoczął też pracę nad swoją pierwszą, autorska płytą. W Kożuchowie zaprezentuje także swoje prace fotograficzne.

Wstęp wolny.

SŁUBICE

W czwartek (18.04) o godz. 19, w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury, będzie można obejrzeć spektakl „Moje serce zostało we Lwowie”. To widowisko muzyczne o niezwykle barwnym i ciekawym okresie życia Mariana Hemara - jego pracy w Radiu Wolna Europa.

W ubiegłym roku minęła 50- ta rocznica śmierci tego wybitnego artysty, który był autorem tekstów do ponad trzech tysięcy piosenek, z których wiele, jak: „Ten wąsik”, „Upić się warto”, „Nikt, tylko ty” czy „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, weszło na stałe do kanonu polskiej sceny. Do końca życia poeta pozostał na emigracji, gdyż z powodu zaangażowania w pracę polskiego rządu londyńskiego, był „źle widziany” w PRL.

Piosenkami, skeczami i fragmentami audycji opowiedziana będzie jego miłość do Lwowa. Usłyszeć będzie można piosenki, które w oryginale były wykonywane przez: Władę Majewską, Mirę Zimińską, czy Ludwika Sępolińskiego.

Wstęp wolny.

WSCHOWA

Centrum Kultury i Rekreacji zaprasza w niedzielę (14.04) o godz. 16 na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”.

W trakcie ok. 100-minutowego widowiska będzie okazja podziwiać bogactwo folkloru z różnych regionów Polski. Grupa ze Śmigla-Nietążkowa, od momentu powstania (ponad 40 lat temu), pielęgnuje tradycje polskiej kultury ludowej, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa kulturowego ziemi wielkopolskiej. Folklor ten stanowi ważny punkt programu artystycznego, a takie elementy jak: wiwaty, przodki, prezentowane są zgodnie z tradycyjnym przekazem.

W programie artystycznym zespołu znajduje się także folklor z innych regionów Polski: Rzeszowa, Przeworska, Lublina, Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, Krakowa, Łowicza oraz tańce narodowe: Polonez, Kujawiak, Oberek, Mazur. W pierwszych latach działalności zespół prezentował obrzędy i zwyczaje (Podkoziołek, Darcie pierza, Wesele), za które otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia.

Wstęp wolny.

KOSTRZYN NAD ODRĄ

W sobotę (13.04) o godz. 19, w ramach cyklu „Strefa Dobrej Muzyki”, w Kostrzyńskim Centrum Kultury, wystąpi płocki duet „Wójcik & Sarniak”.

Paweł Wójcik na scenie piosenki autorskiej pojawił się stosunkowo późno. Ale gdy już postanowił podzielić się ze słuchaczami swoimi piosenkami, szybko zrobiło się o nich głośno. Wygrał m.in. konkurs Międzynarodowego Festiwalu Bardów w Warszawie czy nagrodę im. Wojciecha Bellona podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Z kolei Tomasz Sarniak to pianista z dużym dorobkiem jako aranżer. Teksty duetu opowiadają o sprawach, które wszystkich nas dotyczą, ale nie zawsze potrafimy o nich mówić. Artyści nagrali już pięć płyt, w tym jedną koncertową.

Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

Wystawa jubileuszowa

Klub Fotograficzny "FotoOko", działający przy Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku zaprasza w środę 17 kwietnia 2024 roku o godz. 17 do Muzeum Ziemi Lubuskiej, na wernisaż wystawy z okazji 30. rocznicy działalności Klubu.

Wstęp wolny.

Zagrają nie tylko tango

W sobotę (13.04) o godz. 17, w filii ZOK w pałacu w Starym Kisielinie odbędzie się koncert gitarowo-fortepianowy „Walicki-Popiolek Duo” z towarzyszeniem Patrycji Zarychty (śpiew) oraz Gniewomira Tomczyka (perkusja). Waliccy pracują ze sobą od 2014 roku, a w 2020 r. zostali nagrodzeni prestiżowym stypendium Narodowego Centrum Kultury dla najbardziej utalentowanych młodych polskich artystów.

GORZÓW

W sobotę (13.04) o godz. 19.30 w Jazz Clubie „Pod Filarami” piosenki z repertuaru „The Beatles” zagra zespół „Imienowski Jazz Set”.

Muzycy tworzący zespół: Tomasz Imienowski (gitara basowa), Bartosz Krzywda (fortepian) i Michał Lasota (perkusja) postanowili na nowo zaaranżować znane i lubiane przeboje z Liverpoolu. Na jazzowo, wykonają cały przekrój utworów skomponowanych przez członków legendarnych Beatlesów jak: „Can’t Buy Me Love”, „Hey Jude”, „Get Back”, „Let It Be”, „Michelle”, „Yesterday”, „Come Together” i wiele innych.

Koncert promuje także płytę „Jazz Side of Abbey Road”, a utwory z różnych płyt zostaną zaprezentowane w zupełnie innej, niecodziennej, a czasem nieoczekiwanej perspektywie.

„The Beatles” zrewolucjonizowali muzykę pop i rock na początku lat 60. John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr grali razem krótko, bo osiągnąwszy muzyczny Olimp, rozwiązali się w 1970 roku – zapoczątkowali nową erę muzyki, ale również zainspirowali wielu muzyków jazzowych takich jak lidera sobotniego koncertu.

Tomasz Imienowski (także jako kontrabasista) współpracował z Teatrem Ateneum w Warszawie i jest ceniony w środowisku przede wszystkim za świetny „drive” oraz pracę sekcyjną. Gry na gitarze basowej uczył się m. in. od Wojtka Pilichowskiego i Krzysztofa Ścierańskiego. Zagrał prawie tysiąc koncertów w całym kraju i za granicą (USA, Dania, Niemcy, Holandia, Francja, Łotwa, Litwa, Rosja, Szwajcaria, Chorwacja, Litwa, Czechy). Koncertował także w radiu i telewizji. Wstęp płatny.

WYDARZY SIĘ

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

 • 13.04 – Koncert zespołu „Dikanda”, SMOK Słubice,
 • 19.04 – Konkurs muzyki improwizowanej „Muizk Nva Lab”, Nowosolski Dom Kultury,
 • 20.04 - XXIII Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej, Słońsk,
 • 21.04 – Występ kabaretu „A jak”, Szprotawski Dom Kultury,
 • 21.04 – Monodram muzyczny „Wiera”, Zielonogórski Ośrodek Kultury,
 • 24.04 – Wernisaż wystawy "Kobieta i jej świat - secesja ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku", Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra,
 • 25.04 – Koncert Anity Lipnickiej „Śnienie”, Świebodziński Dom Kultury,
 • 26.04 – Koncert na 45-lecie „Eleni”, Sulechowski Dom Kultury,
 • 27.04 – Koncert Piotra Bukartyka, Kostrzyńskie Centrum Kultury, Kostrzyn nad Odrą,
 • 28.04 – Koncert „Skolim – król latino”, Sulechowski Dom Kultury,
 • 28.04 – Koncert „Humor i muzyka”, Zielonogórski Ośrodek Kultury, Zielona Góra,
 • 5.05 – Koncert plenerowy Orkiestry Dętej Zastal, Amfiteatr przed Filharmonią, Zielona Góra,
 • 10-12.05 – VI. Zielonogórski Lotny Festiwal Piwa, Zielona Góra,
 • 18.05 – Latynoska Noc Muzeów, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra, (Patronat GL),
 • 18.05 –Festiwal „Kresoviana” - Spotkania Wykonawców Piosenki Kresowej, MCK Gorzów,
 • 19.05 – II. Sulechowski Przegląd Orkiestr Dętych, Sulechów,
 • 24.05 – Koncert „Szlagierowe kwiaty dla mamy”, SDK Sulechów,
 • 25.05 – Miej czas na koncerty (Gorzowska Orkiestra Dęta i Błażej Król), Amfiteatr MCK, Gorzów Wlkp.,
 • 25.05 – XXVI. Turniej Rycerski w Kożuchowie, CK „Zamek” w Kożuchowie,
 • 27.05 – Koncert zespołu „Yaktak”, Klub Baloo, Zielona Góra,
 • 31.05 – Koncert Arek Skolik Trio i Stanisława Soyki, Zajazd Kultury, Zielona Góra
 • 1.06 – Koncert Martyny Jakubowicz, Zajazd Kultury, Zielona Góra,
 • 1.06 – Jarmark Strzelecki, Stadion Miejski, Strzelce Krajeńskie,
 • 6-9.06 – X. Kozzi Film Festival, Biblioteka Norwida, Zielona Góra,
 • 7-8.06 – Bachanalia, Zielona Góra,
 • 9.06 – Koncert „Piotr Schmidt Quintet – Komeda Unknown”, Zajazd Kultury, Zielona Góra,
 • 15.06 – II. Światowy Zlot Śmigłowców, Aeroklub Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra-Przylep,
 • 15-16.06 – Rybobranie, Krosno Odrzańskie,
 • 17.06 – III. Ogólnopolski Festiwal Zespołów i Śpiewaków Ludowych „Na Przydrożku”, Wymiarki,
 • 23-30.06.2024 - 53. Lubuskie Lato Filmowe, Łagów,
 • 28-30.06 – Festiwal „Ziemia i Pieśń”, Szprotawa,
 • 10-13.07 - Rap Stacja Festiwal 2024, Sława,
 • 18-24.07 – Zlot Garbusów VW „Garbobranie”, WOSiR Drzonków, Zielona Góra,
 • 19-21.07 – XXX Jarmark Magdaleński, GOK Pszczew,
 • 5-11.08 – Międzynarodowe Spotkania ze Sztuką, Żarski Dom Kultury,
 • 10.08 – Turniej Rycerski o Miecz Archidiakona Pszczewskiego, GOK Pszczew,
 • 26-27.08 – Festiwal Busker Bus, Zielona Góra,
 • 31.08 – Święto Pieczonego Kurczaka, Deszczno,
 • 6-7.09 – Nocny Szlak Kulinarny, Gorzów,
 • 7-15.09 – Dni Zielonej Góry „Winobranie”, Zielona Góra,
 • 11-15.09 - Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Oblicza Tradycji", RCAK Zielona Góra,
 • 20-22.09 – Bachanalia Fantastyczne, Zielona Góra,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska