Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruiny kościoła w Szprotawie będą wykorzystane, jak zamek w Ogrodzieńcu! Zyskają nowe życie

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zabezpieczenie i danie drugiego życia ruinom kościoła ewangelickiego w centrum Szprotawy będzie kosztowało kilka milionów złotych. Przedsięwzięcie się uda dzięki ogromnej dotacji, w wysokości 8 mln zł, które Szprotawa pozyskała na ten cel. Nie będzie tam nowego kościoła, czy zamku, ale będzie tak zwana "bezpieczna ruina", dostępna dla mieszkańców i turystów.

- Dzięki otrzymanemu wsparciu, już wkrótce przeprowadzone zostaną prace oszacowane na kwotę 8,9 mln zł. W ich efekcie zrewitalizowany zostanie obiekt, który będzie tak zwaną bezpieczną ruiną - mówi burmistrz Mirosław Gąsik. - Miejsce będzie można wykorzystywać na cele kulturalne i ekumeniczne, koncerty, śluby, msze. W zamkowej bastei urządzimy małą kaplicę, by uszanować sakralny charakter budowli. Wieża będzie miała charakter punktu widokowego.

Kościół w Szprotawie w ruinie

Kościół ewangelicki w Szprotawie był czynną świątynią do 1945 roku. W latach 60. XX wieku zawalił się dach z miedzianą kopułą wieży. Później zabytek już tylko niszczał.
Wcześniej, w warownym zamku rezydowali książęta ze śląskiej linii Piastów. Pierwsze oblężenie przeszedł on w 1488 roku, gdy był oblegany przez siły króla węgierskiego Macieja Korwina. W 1642 roku na zamku uparcie broniła się załoga szwedzka, ulegając jednak ciężkim bombardowaniom i szturmom wojsk cesarskich. Wtedy twierdza poważnie ucierpiała. Obecnie z wyposażenia dawnego kościoła zachowały się jedynie małe fragmenty płyt epitafijnych z piaskowca.

Szprotawa dostała dofinansowanie

- Przez wiele miesięcy prowadzone były badania archeologiczne, architektoniczne oraz konserwatorskie ruin - wspomina burmistrz M. Gąsik. - Przeprowadzona została również inwentaryzacja cyfrowa terenu w technologii 3D, która charakteryzuje się bardzo dokładnym pomiarem wykonywanym przez skaner laserowy. Działania te pozwoliły na sporządzenie kompletnej dokumentacji obejmującej m.in. projekty architektoniczne i konstrukcyjne. Nasza determinacja, aby szybko i sprawnie przygotować niezbędne dokumenty, zaowocowała przyznaniem nam 8 milionów złotych dofinansowania ze środków państwowego funduszu celowego w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska