Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie taki wilk straszny, jak go malują? Dowiesz się z ulotki

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W lubuskich lasach mieszka kilkaset wilków.
W lubuskich lasach mieszka kilkaset wilków. Pexels
Wilk nie ma dobrej reputacji. Nawet w bajkach występuje w roli tego złego. Czy jest bohaterem lasu utrzymującym w nim naturalną równowagę czy bezlitosnym zabójcą? Czy boi się ludzi czy może wcale ich nie unika? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w specjalnych ulotkach, które właśnie trafiły do kilku gmin z północy regionu.

Wilki budzą niepokój

Lubuskie lasy są ostoją dzikiej zwierzyny. Także wilków, których populacja szacowana jest obecnie na około trzysta sztuk. Ostatnio przed drapieżnikami ostrzegały między innymi gminy Deszczno i Bogdaniec. To dlatego, że zwierzęta zaczęły podchodzić coraz bliżej zabudowań.

Wzrost liczebności tych zwierząt sprawia, że spotkania z wilkiem stają się częstsze niż dotychczas. Kontakty te budzą w mieszkańcach pewne obawy. Dlatego prowadzimy specjalną kampanię edukacyjną, która ma oswoić ich z myślą, że obok są dzikie zwierzęta i można z nimi żyć w zgodzie - mówi Andrzej Korzeniowski z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie.

Nie wywołuj wilka z lasu

Przyrodnicy tłumaczą, że w przypadku wilka, tak jak w przypadku każdego dzikiego zwierzęcia, należy zachować ostrożność, ale zazwyczaj nie ma się czego obawiać. By ta wiedza dotarła do mieszkańców wydano specjalne ulotki. Znalazły się w nich najważniejsze informacje na temat tych drapieżników oraz dobre rady dotyczące tego, jak zachowywać się w ich sąsiedztwie i co robić w sytuacji, kiedy staniemy z nimi oko w oko.

To jest kilka prostych reguł, które warto znać, aby ta koegzystencja z wilkami była bezpieczna. Wilk jest zwierzęciem stroniącym od kontaktów z człowiekiem, ale jednocześnie bardzo ciekawskim. Naszym zadaniem jest nauczyć się żyć w jego sąsiedztwie w taki sposób, aby nie wiązało się to z zagrożeniem ani dla nas, ani dla tego cennego gatunku - mówi Andrzej Korzeniowski.

W ulotkach są również wskazówki dotyczące tego, co zrobić w przypadku szkód wyrządzonych przez wilki i jak starać się o odszkodowanie. Oprócz broszur gminy otrzymały także specjalne tablice informacyjne. Niebawem zostaną one zamontowane między innymi w gminie Deszczno oraz Drezdenko.

Wilk jest syty i owca cała

Przekazywane gminom ulotki i tablice to już kolejne działanie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie związane z obecnością wilków w lubuskich lasach. W ubiegłym roku hodowcy z regionu otrzymali zestawy ogrodzeń elektrycznych, które mają chronić ich inwentarz przed atakami drapieżników. Trafiły one przede wszystkim tam, gdzie zdarzały się takie incydenty, a zakup specjalistycznych urządzeń był dla właścicieli zbyt dużym obciążeniem finansowym. Wcześniej hodowcom przekazano natomiast szczenięta owczarków podhalańskich. Były to psy pochodzące z certyfikowanych hodowli, których rodzice również zajmowali się pilnowaniem gospodarstw.

Zobacz również:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska