Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd likwiduje OFE. Co stanie się z naszymi oszczędnościami zgromadzony w Otwartych Funduszach Emerytalnych?

red.
Pieniądze z OFE trafią na indywidualne konta emerytalne lub do ZUS
Pieniądze z OFE trafią na indywidualne konta emerytalne lub do ZUS pixabay.com
Rząd przyjął w środę, 6 listopada, projekt ustawy o ostatecznej likwidacji OFE. Ma to nastąpić 1 lipca 2020 r. Co to oznacza dla przeciętnego Polaka, który zgromadził w OFE oszczędności?

Ok. 15,8 mln Polaków ma swoje pieniądze w OFE. W sumie zgromadzili tam ok. 162 mld. Po likwidacji OFE środki mają trafić na indywidualne konta emerytalne (IKE), chyba że zdecydujemy inaczej.

IKE czy ZUS? Będzie można wybrać

Projekt ustawy zakłady, że osoby, które mają oszczędności w OFE, będą mogły zdecydować, że nie chcą, aby pieniądze trafiły na indywidualne konto emerytalne. Wtedy oszczędności trafią do ZUS, a ich wartość zostanie dopisana do kapitału na indywidualnym koncie.

Jeżeli zdecydujemy się na przeniesienie oszczędności na indywidualne konto emerytalne, rząd potrąci nam 15 proc. prowizji. Jeżeli pieniądze trafią do ZUS, zapłacimy podatek dochodowy od każdej wypłaty. Eksperci oceniają, że będą to podobne kwoty.

Czytaj też: Rząd zabierze nam część oszczędności. Co zrobić z pieniędzmi z OFE, by jak najmniej stracić?

To już pewne, rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował o likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Przypomnijmy OFE działały w Polsce od 1999 roku, kiedy to w ramach jednej z reform rządu Jerzego Buzka obiecano nam, że dzięki OFE i inwestowaniu części naszych składek emerytalnych na giełdzie, ominie nas wizja głodowych emerytur. Co więcej poszczególne instytucje  finansowe kusiły nas klipami w których emeryci opalający się na tropikalnych plażach, nie muszą już udawać życia. Wprowadzenie OFE nie likwidowało składki ZUS, do I filaru trafiało 12,2 proc. wynagrodzenia brutto, a do OFE 7,3 proc.. Składka na III filar w wybranym OFE była już całkowicie  dobrowolna. Członkami OFE zostało blisko 16 mln Polaków. Po kilkunastu latach od wprowadzenia reformy emerytalnej fundusze zarządzały kapitałem przekraczającym 300 miliardów złotych.To nie pierwsza zmiana w systemie OFE. Już pięć lat temu rząd Donalda Tuska przeniósł połowę naszych oszczędności w OFE do ZUS. O tym piszemy na kolejnej stronie.ZOBACZ - EMERYTURY DLA MATEK, KTO JE BĘDZIE DOSTAWAŁ?

Rząd zabierze nam część oszczędności. Co zrobić z pieniędzmi...

Czym są Indywidualne Konta Emerytalne?

IKE tworzą tzw. trzeci filar. Zgromadzone tam środki, wypłacane w formie emerytury, są zwolnione z podatku. W razie potrzeby pieniądze z indywidualnego konta emerytalnego można wypłacić wcześniej, ale wtedy trzeba zapłacić 19 proc. podatku. W przypadku śmierci, pieniądze z IKE są dziedziczone.

Projekt ustawy zakłada, że środki, które z OFE trafią na indywidualne konta emerytalne, nie będzie można wypłacić przed osiągnięciem wieku emerytalnego, będą za to dziedziczone.

Oszczędności w ZUS nie są dziedziczone

Jeżeli zdecydujemy o przeniesieniu pieniędzy z OFE do ZUS, warto pamiętać, że środki zgromadzone w ZUS nie podlegają dziedziczeniu.

Decyzja na początku roku

Decyzję w sprawie losu środków zgromadzonych w OFE będzie można podjąć od 1 stycznia do 28 lutego 2020 r. Wzór deklaracji o przejściu do ZUS i przekazaniu środków zgromadzonych w OFE do ZUS zostanie określony w rozporządzeniu.

Zobacz wideo: Co z emeryturą dzisiejszych 30-latków?

wideo: Dzień Dobry TVN

Czytaj też: 10 tys. zł plus za dłuższą pracę?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska