Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzepin: Międzynarodowy projekt W KRAINIE MIGRANTÓW – NOWA AMERIKA – IM LAND DER MIGRANTEN [ZDJĘCIA]

Michael Kurzwelly, Wioletta Nowak
Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rzepinie w ramach projektu W KRAINIE MIGRANTÓW- NOWA AMERIKA- IM LAND DER MIGRANTEN.
Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rzepinie w ramach projektu W KRAINIE MIGRANTÓW- NOWA AMERIKA- IM LAND DER MIGRANTEN. Wioletta Nowak
Na pograniczu polsko-niemieckim żyją nie tylko Polacy i Niemcy. Powojenne przesunięcie granic Polski ze wschodu na zachód wiązało się z jedną z największych fal migracji w XX wieku. Obok wypędzonych mieszkańców byłych wschodnich terenów Polski oraz Niemiec swoją nową ojczyznę na nowym pograniczu polsko-niemieckim znalazło również wiele innych grup etnicznych: Ukraińcy, Łemkowie, Grecy, Romowie i Rosjanie, aby wymienić tylko kilka z nich. Do jego "pierwotnych mieszkańców" należą natomiast Serbowie Łużyccy oraz Ślązacy. Do tego dochodzą całkiem współcześni migranci z zachodnich Niemiec, Bawarii, Syrii, Afganistanu, Pakistanu, Erytrei, Somalii oraz Kamerunu...

Zagadnieniem tym zajmuje się od Maja młodzież ze szkół i ośrodków kształcenia w Policach, Löcknitz, Frankfurcie nad Odrą, Ośnie Lubuskim, Rzepinie, Eisenhüttenstadt, Zielonej Górze, Borui Wielkiej k. Nowego Tomyśla, Bautzen (Budziszyna) oraz Suchego Boru k. Opola. - Rezultaty 10 artystycznych warsztatów zaprezentowane zostaną na wystawie w Collegium Polonicum. Zostanie ona zainaugurowana w dniach 20-22 listopada konferencją, na której młodzież osobiście przedstawi swoje prace - informuje Michael Kurzwelly, szef stowarzyszenia Słubfurt. Wykład inauguracyjny poprowadzi prof. Beata Halicka, historyk z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego, wspólnej placówki Uniwersytetu Europejskiego Viadrina oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza z siedzibą w Collegium Polonicum. Projekt organizuje stowarzyszenie Słubfurt e.V. ze środków Federalnej Centrali Kształcenia Politycznego (Bundeszentrale für politische Bildung).

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rzepinie w ramach projektu W KRAINIE MIGRANTÓW- NOWA AMERIKA- IM LAND DER MIGRANTEN, realizują temat związany z Sybirakami regionu pogranicza. Dokumentowane są losy rodzin sybirackich, zesłanych z Polski, Litwy, Ukrainy w różne regiony byłego ZSRR na przestrzeni wielu lat, które po II wojnie światowej w związku z przesunięciem granic przyjechały na zachodnie tereny Polski, gdzie mieszkają do dzisiaj. - Postanowiliśmy zebrać informacje zawarte w książkach, publikacjach. W tym celu nawiązaliśmy współpracę ze Związkiem Sybiraków w Gorzowie Wlkp., Kołem Sybiraków w Rzepinie oraz Instytutem Pamięci Narodowej w Szczecinie, uzyskując doskonałe skany cennych dokumentów, pamiątek, zapisków. Spotykaliśmy się z Sybirakami, przeprowadzaliśmy rozmowy, wywiady, dokumentowaliśmy pamiątki, fotografie, listy - osób, które pamiętają dramat tamtych czasów. Postanowiliśmy rozszerzyć swoją wiedzę także o film reportażowy oraz film fabularny z historią w tle - informuje Wioletta Nowak. Następnie w planie jest ankieta wśród uczniów ZSO w Rzepinie, która ma dotyczyć wiedzy na realizowany temat. Ponadto będzie ankieta ewaluacyjna wiedzy dotyczącej Sybiru i Sybiraków i opracowane zostaną stosowne wnioski.

Zebrany materiał, pamiątki, dokumenty, fotografie, listy, wywiady posłuży nam do opracowania wystawy. - Było to dla nas bardzo interesujące, odkrywcze i twórcze. Chcieliśmy przedstawić nasz temat w sposób nowatorski i ciekawy. Wymaga to od nas dużej dyscypliny, pracy w grupie oraz współodpowiedzialności za efekt końcowy. Jest to tez dla nas wspaniała lekcja historii, o której dowiadywaliśmy się nie tylko ze zgromadzonych dokumentów ale od naocznych świadków, utożsamiając się z ich przeżyciami i próbowaliśmy zrozumieć okrucieństwo wojny i totalitaryzmu. Podejmując się tego zadania mamy świadomość zrobienia czegoś ważnego a zebrane informacje powinny posłużyć kolejnym pokoleniom - informuje Wioletta Nowak.

Prezentacja wystawy zaplanowana jest na 5 listopada tego roku. Dla ZSO w Rzepinie o godz. 12.00, a dla mieszkańców miasta o godz. 18.00 (MDK w Rzepinie).

Kierownik projektu: Wioletta Nowak

Uczestnicy: Majka Wąsowicz, Sandra Zazulak, Marika Sadowska, Paulina Jaroszonek, Karolina Maścianica, Marta Świercz, Jakub Łagowski, Oskar Sawaryn, Jacek Kulik, Kacper Misztak

Przeczytaj też: Urzędnik ze Słubic uniknął surowej kary za jazdę po pijanemu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska