MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sałata uda się nawet początkującym, ale trzeba ją posiać w odpowiednim terminie! Sprawdź, kiedy siać sałatę na rozsadę i do gruntu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Sałatę można uprawiać z rozsady, albo posiać od razu na grządkę. Rośnie ona szybko, jednak warto przestrzegać terminów siewu.
Sałatę można uprawiać z rozsady, albo posiać od razu na grządkę. Rośnie ona szybko, jednak warto przestrzegać terminów siewu. GretaHoffman/pexels.com
Sałata jest jednym z najczęściej jedzonych warzyw. Jest też łatwa w uprawie, szybko rośnie, a do tego można ją wyhodować samodzielnie z nasion. Trzeba jednak przestrzegać terminów siewu, bo możemy nie doczekać się udanych plonów. Sprawdź, jak i kiedy siać sałatę.

Spis treści

Sałata prosto o ogrodu to łatwy i tani sposób na świeże liście

Sałata dostarcza smacznych, zdrowych i niskokalorycznych liści. Jest podstawą wielu sałatek, chętnie jadamy ją też na kanapkach. Jeśli chcemy mieć zdrową i tanią sałatę, posiejmy ją w ogrodzie. Ta roślina nie ma zbyt wysokich wymagań.

Sałaty najlepiej rosną w miejscach jasnych, z żyzną, próchniczą ziemią, warto też pamiętać o podlewaniu, jednak ziemia nie może być mokra. Sałatę można uprawiać i pod osłonami, w szklarniach i tunelach (stąd możemy mieć naprawdę wczesne plony), jak i w gruncie. Sałata rośnie szybko i choć wygląda delikatnie, jest wytrzymała na zimno. Jeśli jednak chcemy doczekać się udanych zbiorów, musimy zwrócić uwagę na termin siewu.

Sałata z nasion – ile to kosztuje?

Nasiona sałaty należą do tańszych. Paczka sałaty masłowej kosztuje średnio ok. 2 zł, dębolistnej i łodygowej – 2-3 zł, lodowej, rzymskiej – ok. 3. Droższe są nasiona otoczkowane lub różnych bardziej wyszukanych odmian.

Uwaga na termin siewu sałaty

Sałatę można jeść po 5-7 tygodniach od siewu (dokładny czas zależy od odmiany). Mogłoby się więc wydawać, że można ją siać sukcesywnie przez cały sezon. Niestety tak nie jest. Kiedy dni są najdłuższe, a więc w czerwcu i i na początku lipca, sałata nie tworzy główek, ani obfitości smacznych liści, tylko wypuszcza pęd kwiatowy i zakwita. Liści jest mniej i nie są smaczne. Wprawdzie są odmiany odporne na zakwitanie (czyli na jarowizację), jeśli jednak nie chcemy męczyć się z uprawą sałaty, posiejmy ją albo wczesną wiosną, albo latem (dokładne terminy podajemy niżej). Tym bardziej że nie służą jej również letnie upały.

Nie tylko masłowa. Typy sałat, które można uprawiać w ogrodzie

W ogrodach możemy uprawiać kilka typów sałat (wszystkie są odmianami sałaty siewnej). Jest to:

 • sałata głowiasta, która zgodnie z nazwą tworzy główki, i dzieli się na:
  sałatę masłową – to właśnie ją mamy najczęściej na myśli, mówiąc „sałata”,
  sałatę kruchą – lepiej ją znamy jako sałata lodowa,
 • sałata liściowa (rozetkowa), zwana również sałatą dębolistną – nie tworzy zwartych główek, ale rozetę smacznych liści, które mogą być zielone lub czerwone,
 • sałata rzymska – o wydłużonych, mocnych liściach, zebranych w główkę,
 • sałata łodygowa (szparagowa, głąbik krakowski) – to mniej znana, ale warta zainteresowania odmiana, z której jada się przede wszystkim łodygę.

Każdy z wymienionych typów ma swoje odmiany, które mogą różnić się wielkością, kolorem czy ukształtowaniem liści, a także czasem wzrostu.

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać sałatę łodygową, czyli głąbik krakowski i jak ją jeść

Kiedy siać sałatę? Terminy

Wszystkie sałaty można uprawiać z przygotowanych wcześniej sadzonek lub prosto na grządki. Ta pierwsza metoda zapewnia wcześniejsze zbiory. Sałatę warto siać kilka razy, w odstępie np. tygodnia. Dzięki temu unikniemy jednorazowej „klęski urodzaju”, tylko będziemy mieli zbiory rozłożone w czasie. Warto też zwracać uwagę na odmianę, bo mają różny czas wzrostu.

Sałata masłowa

 • Siew na rozsadę: od 10 marca do 10 kwietnia
 • Sadzenie do gruntu: od 10 do 30 kwietnia
 • Siew na grządkę: od 15 marca do 15 kwietnia

Dodatkowo sałatę można posiać na przełomie lipca i sierpnia (również w tym przypadku można przygotować rozsady, robi się to z miesięcznym wyprzedzeniem).

Sałata lodowa (krucha)

 • Siew na rozsadę: od 10 marca do 10 kwietnia
 • Sadzenie do gruntu: od 10 do 30 kwietnia
 • Siew na grządkę: od 15 marca do 15 kwietnia

Dodatkowo można ją posiać w lipcu do gruntu (lub na sadzonki – miesiąc wcześniej).

Sałata liściowa

 • Siew na rozsadę: od 15 marca do 15 kwietnia
 • Sadzenie: od 15 kwietnia do 15 maja
 • Siew do gruntu: od 15 marca do 15 kwietnia

Ta sałata dobrze udaje się z siewu do gruntu. Kolejny termin jej siewu to lato.

Sałata rzymska

 • Siew na rozsadę: marzec i kwiecień
 • Sadzenie do gruntu: maj
 • Siew na grządkę: od 15 kwietnia do 30 czerwca

Sałatę rzymską można posiać na grządkach także w późniejszym terminie, czyli w lipcu i sierpniu (lub miesiąc wcześniej na rozsadę).

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać sałatę rzymską w ogrodzie. To łatwe!

Sałata łodygowa

 • Siew na rozsadę: od 15 do 30 marca
 • Sadzenie do gruntu: od 15 do 30 kwietnia
 • Siew na grządkę: od 15 marca do 15 kwietnia

Tę sałatę można też uprawiać z siewu latem (do gruntu, na przełomie czerwca i lipca), ale bardziej polecany jest termin wiosenny.

Pikowanie i przerywanie sałaty. Jak gęsto sadzić sałatę?

Jeśli sałatę uprawiamy z rozsady, to siewki trzeba będzie przesadzić do pojedynczych doniczek. Robi się to, kiedy mają po 2-3 liście właściwe. Natomiast przy siewie do gruntu sałata wymaga przerywki. Zostawia się najsilniejsze rośliny, w odpowiednich odstępach (dotyczą one też sadzenia do gruntu). Rozstawa to najczęściej jest to ok. 20 x 20 cm lub 30 x 30/40 cm, ale wszystko zależy od typu i odmiany. Sprawdźmy tę informację na opakowaniu nasion.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sałata uda się nawet początkującym, ale trzeba ją posiać w odpowiednim terminie! Sprawdź, kiedy siać sałatę na rozsadę i do gruntu - RegioDom.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska