1/8
Sanktuarium to miejsce święte, w którym w sposób szczególny...
fot. Mariusz Kapała

Sanktuaria w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Sanktuarium to miejsce święte, w którym w sposób szczególny Bóg udziela swojej łaski. Pielgrzymka to podróż do miejsc świętych, podjęta z pobudek religijnych. Jasna Góra, Fatima, Rzym... Ale po to, aby poczuć sacrum i przekonać się, ile religia znaczy dla nas i minionych pokoleń, wcale nie trzeba podróżować tak daleko. W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej funkcjonuje siedem sanktuariów.

Ponad 5 tysięcy pielgrzymów na uroczystościach w Rokitnie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie

Sanktuarium Matki Boskiej Cierpliwie Słuchającej znajduje się w Rokitnie, słynie z cudownego obrazu Matki Boskiej Ro kitniańskiej. W ołtarzu głównym znajduje się słynny obraz Matki Boskiej Rokitniańskiej. Jest to dzieło szkoły niderlandzkiej, powstałe w XVI stuleciu.

Najstarsze dzieje wizerunku są trudne do ustalenia. Zapewne pod koniec XVI wieku znalazł się on na Kujawach, później drogą kolejnych darowizn trafił do opactwa w Bledzewie, gdzie zasłynął licznymi cudami. W 1670 roku specjalna komisja uznała obraz za cudowny. Sława sanktuarium zataczała coraz większe kręgi. W okresie zaborów Matka Boska Rokitniańska dzięki wizerunkowi białego orła na srebrnej sukience stała się symbolem polskości.

Obecnie kościół jest najważniejszym sanktuarium maryjnym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Kościół Matki Bożej Rokitniańskiej od 2002 roku nosi tytuł bazyliki mniejszej.

Odpust: 18 czerwca w rocznicę koronacji Cudownego Obrazu

Bazylika mniejsza pw. Matki Bożej Rokitniańskiej, Rokitno 37

Zobacz: Uroczystość Najświętszej Maryi Panny w Rokitnie

3/8
Bolesław Chrobry podczas spotkania w Gnieźnie z Ottonem III...
fot. Google Street View

Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu

Bolesław Chrobry podczas spotkania w Gnieźnie z Ottonem III w 1000 roku prosił cesarza, aby spowodował wysłanie zakonników do kraju Polan w ramach akcji misyjnej. W 1001 prośba dotarła do klasztoru benedyktyńskiego w Pereum. Wolę niesienia wiary wyraziło dwóch mnichów: Benedykt i Jan. Chrobry wskazał im ziemię w pobliżu Międzyrzecza, na której zbudowali erem. Na miejscu dołączyli do nich miejscowi kandydaci na mnichów. W nocy z 10 na 11 listopada 1003 roku zostali zamordowani. Dziś jako świadkowie wiary, nadziei i miłości są patronami ziem piastowskich i diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Bywają też nazywani Braćmi Międzyrzeckimi.

13 listopada 2012 roku bp Stefan Regmunt ustanowił kościół parafialny pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu sanktuarium.

Odpust: 13 listopada – Świętych Męczenników Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, patronów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Kościół pw. Pierwszych Męczenników Polski, ul. Wita Stwosza 21

4/8
Podczas wizytacji 27 listopada 1987 roku ks. bp Józef...
fot. Google Street View

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

Podczas wizytacji 27 listopada 1987 roku ks. bp Józef Michalik polecił ks. Sylwestrowi Zawadzkiemu, proboszczowi parafii Matki Bożej Królowej Polski, budowę kaplicy lub kościoła na os. Łużyckim w Świebodzinie. Nową świątynię poświęcił 20 grudnia 1998 roku ks. bp Paweł Socha. Z kolei sanktuarium konsekrował 22 listopada 2008 roku ks. bp dr Stefan Regmunt.

Inicjatorem powstania sanktuarium był ks. prałat Zawadzki, także pomysłodawca i realizator budowy pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie.

Geneza kultu Miłosierdzia Bożego związana jest z objawieniem, jakie miała św. Faustyna, które otrzymała w celi płockiego klasztoru od Jezusa Chrystusa. Chrystus nakazał namalować obraz na swoje podobieństwo i podpisać słowami „Jezu, ufam Tobie”. Później złożył obietnicę dla modlących się do Miłosierdzia Bożego - zwycięstwa nad nieprzyjaciółmi duszy, oraz łaskę szczęśliwej śmierci.

Odpust: Niedziela Miłosierdzia Bożego

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego, os. Łużyckie 52

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Nagie wdzięki pod prysznicem najseksowniejszej siatkarki świata. Prowokacyjnie ujęcia

Nagie wdzięki pod prysznicem najseksowniejszej siatkarki świata. Prowokacyjnie ujęcia

Uwaga! W weekend na rondo Kosynierów Gdyńskich kierowcy nie wjadą

Uwaga! W weekend na rondo Kosynierów Gdyńskich kierowcy nie wjadą

Dacia Duster 2024. Trzecie pokolenie bestsellera

Dacia Duster 2024. Trzecie pokolenie bestsellera

Zobacz również

Rusza żużlowa Grand Prix. Zmarzilk faworytem. Aż cztery rundy w Polsce! GALERIA

Rusza żużlowa Grand Prix. Zmarzilk faworytem. Aż cztery rundy w Polsce! GALERIA

Uwaga! W weekend na rondo Kosynierów Gdyńskich kierowcy nie wjadą

Uwaga! W weekend na rondo Kosynierów Gdyńskich kierowcy nie wjadą