Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Saperzy zabrali bomby z Zielonej Góry. Mieszkańcy mogą wracać do domów!

(b), PAP
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek, 25 września przy ul. Dzikiej w Zielonej Górze odnaleziono niewybuchy pochodzące prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. We wtorek do miasta przyjechali saperzy. Na czas ich działań zarządzono ewakuację mieszkańców okolicznych ulic. Przed godziną 11 policja ogłosiła koniec działań. Mieszkańcy mogą wrócić do swoich domów.

TIME: 11:40
POLICJA PODSUMOWUJE AKCJĘ

Działania służb przebiegły sprawnie i zakończyły się przed godz. 11. Z naszych informacji wynika, że do punktów wyznaczonych na Uniwersytecie Zielonogórskim udało się niewiele osób. Większość mieszkańców ewakuowała się na własną rękę, albo po prostu udała się do pracy czy szkoły.

- Policjantów wspomagali strażacy zawodowi, strażacy ochotnicy i zespoły ratownictwa medycznego – informuje podinspektor Małgorzata Stanisławska, rzeczniczka zielonogórskiej policji. – Chodziliśmy od domu do domu. Musieliśmy dotrzeć do wszystkich mieszkańców, zapukać do każdego mieszkania i sprawdzić, czy nikogo w nim nie ma.

Tak wyglądała ewakuacja z lotu ptaka:

od 16 lat

Po godzinie 9.00 na miejsce przyjechał patrol saperski z Głogowa. Po upewnieniu się, że wszystkie osoby zostały ewakuowane, podjął niewybuchy. Zostaną one zneutralizowane na wojskowym poligonie.

- Niebezpieczne materiały znajdowały się w garażu – przekazała podinsp. Stanisławska. – Poinformował o nich właściciel garażu, który wynajmował to pomieszczenie. W tej sprawie policja prowadzi postępowanie. Będziemy wyjaśniać wszystkie okoliczności – zapowiada rzeczniczka policji.

TIME: 10:45
MIESZKAŃCY MOGĄ WRACAĆ DO DOMÓW

Zakończono działania w okolicy ulicy Dzikiej. Saperzy z Jednostki Wojskowej w Głogowie podjęli niewybuchy. Za chwilę wyjadą z miasta. Mieszkańcy oraz pracownicy instytucji mogą wracać do ewakuowanych wcześniej budynków.

- Saperzy wywieźli kilka radzieckich bomb lotniczych z czasów II wojny światowej. Były to bomby treningowe – poinformował PAP rzecznik 4 Głogowskiego batalionu inżynieryjnego por. Kamil Reinholz.

Bomby nie zawierały zapalników i materiału kruszącego. Łączna ich waga to około 50 kg.

Policja ocenia, że zagrożony rejon miasta musiało opuścić ok. 3 tys. mieszkańców. Większość osób zrobiła to na własną rękę.

TIME: 10:40

- Ewakuacja rozpoczęła się o godzinie 7.30 mieszkańców okolicy ul. Dzikiej, gdzie odnaleźliśmy niewybuchy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że są to bomby lotnicze z II wojny światowej – mówi podinspektor Małgorzata Stanisławska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

- Zostały podstawione autobusy komunikacji miejskiej, które odwiozły wszystkie osoby, które tego potrzebowały, do wyznaczonych miejsc, gdzie będą mogły spędzić czas do godziny 13.00, bo właśnie do tej godziny mniej więcej planujemy zakończenie działań – dodaje podinsp. Stanisławska.

- Ostateczną decyzję podejmą jednak saperzy. Gdy tylko ładunki zostaną wywiezione, podamy komunikaty, ze można wracać do swoich mieszkań – dowiadujemy się od rzeczniczki policji.

TIME: 10:36

W pobliżu ul. Dzikiej, na której znaleziono bomby, przebiega się linia kolejowa. Na razie nie została wyłączona z ruchu. Decyzję o tym, czy ruch na torach zostanie wstrzymany, podejmą saperzy.

TIME: 10:10

Ulice, z których zostali ewakuowani mieszkańcy, zostały zamknięte dla ruchu. Saperzy przygotowują się do zabrania niebezpiecznych ładunków. Także dziennikarze i fotoreporterzy musieli opuścić zagrożony rejon.

TIME: 9:35

Saperzy są już na miejscu. Rozpoczyna się podejmowanie niewybuchów - przekazała zielonogórska policja.

Saperzy są już na miejscu
Saperzy są już na miejscu KMP Zielona Góra

TIME: 9:10

Ewakuacja mieszkańców przebiega spokojnie. Spora część osób jest w pracy, szkole lub u swoich znajomych. Na ulicach ruch odbywa się normalnie.

W działaniach bierze udział ponad 160 policjantów wspomaganych przez strażaków i druhów OSP.

Ewakuacja mieszkańców w Zielonej Górze. W mieście znaleziono bomby lotnicze
Ewakuacja mieszkańców w Zielonej Górze. W mieście znaleziono bomby lotnicze Tomasz Daiksler

TIME: 7:30
ROZPOCZĘŁA SIĘ EWAKUACJA MIESZKAŃCÓW

Aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom tej okolicy, na czas podejmowania niewybuchów zarządzona została ewakuacja mieszkańców pobliskich budynków i instytucji. Decyzję w tej sprawie podjął zwołany w poniedziałek miejski sztab kryzysowy. Oceniono, że istnieje zagrożenie w promieniu pół kilometra od miejsca znalezienia ładunków.

Ewakuacja rozpoczęła się o godzinie 7.30. Policjanci i strażacy sprawdzają dom po domu, czy wszystkie osoby opuściły swoje mieszkania. Potrzebującym pomagają w ewakuacji.

Działania saperów mogą potrwać co najmniej do godziny 13.00.

Mieszkańcy są ewakuowani autobusami komunikacji miejskiej z przystanków na ul. Staszica przy Zespole Szkół Elektronicznych i Samochodowych oraz z przystanku na ul. Staszica przy pływalni. Wszystkim ewakuowanym mieszkańcom zapewniono bezpieczne schronienie.

Ewakuowane osoby są rozmieszczane w następujących lokalizacjach:

 • Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej 50
 • Budynek UZ, Wydział Mechaniczny, ul. Szafrana 4
 • Wydział Matematyki UZ ulica Szafrana 4a

Strefa ewakuacji obejmuje następujące ulice:

 • Sportowa,
 • Klementowskich,
 • Zamenhofa 3-7, 13-19, 21-25, 40-46, 32-38,
 • Czubińskiego,
 • Zakręt,
 • Dolna,
 • Dolina Zielona od 19 do sali weselnej,
 • Wazów,
 • Bema,
 • Wyspiańskiego,
 • Szafrana do Wazów,
 • Dzika,
 • Żabia
Saperzy zabrali bomby z Zielonej Góry. Mieszkańcy mogą wracać do domów!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska