MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy pod wrażeniem pomysłu „Między nami pokoleniami”. W Otyniu uczniowie uczą się empatii w praktyce

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 12 lat
Projekt „Między nami pokoleniami” przygotowali nauczyciele Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Otyniu. – Na takie imprezy to bym co dzień przychodziła. Podziwiam młodzież. Szkoda, że ja nie jestem młodsza – przyznaje pani Janina. W wydarzeniu wzięli również udział uczniowie z Zielonej Góry.

Gmina Otyń. Projekt „Między nami pokoleniami”

Seniorzy z Domu Opieki w Otyniu mieli okazję uczestniczyć w dużym wydarzeniu, jakie miało miejsce w Zespole Szkolno – Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi w Otyniu.

Projekt „Między nami pokoleniami” rozpoczął się sesją zdjęciową, w której uczestniczyli seniorzy Domu Opieki w Otyniu oraz uczniowie i dzieci przedszkolne. Zdjęcia wykonała Anna Potęga, która razem z Krystyną Klepacką i dziećmi odwiedziły Dom Opieki. Łączenie dwóch pokoleń najmłodszych i najstarszych mieszkańców gminy udało się nie tylko podczas sesji zdjęciowej.

W poniedziałek odbyło się kolejne wydarzenie, podczas którego otwarta została wystawa wykonanych wtedy zdjęć „Junior - Senior, Senior - Junior". Ważnym punktem programu była akcja „Daj włos” Fundacji Rak’n’Roll. Kilka uczennic oddało swoje włosy na peruki dla kobiet, które w wyniku leczenia onkologicznego straciły własne włosy.

Lena oddała swoje długie włosy

Trzy uczennice zdecydowały się oddać włosy. Razem przekazały 105 centymetrów.

– Tak naprawdę dzisiaj nie są ważne centymetry, ale to, że zapoczątkowaliśmy to wydarzenie – podkreśla Renata Sawicka-Dytko, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Otyniu. – Uczymy empatii, szacunku dla drugiego człowieka, tolerancji i akceptacji.

Długie włosy ofiarowała m.in. Lena Mądrzyk. – Bardzo dumny jestem z córki. Sama podjęła decyzję. To mądra dziewczynka. Nie boi się niczego. Lubi pomagać innym ludziom. Tam, gdzie jest potrzebna jest pomoc, tam ona jest – opowiada Rafał Mądrzyk. Okazuje się, że pomaganie to priorytet w rodzinie. Tata Leny jest honorowym dawcą krwi, osocza, szpiku kostnego. Starsza siostra Leny też oddawała włosy.

– Jest wzruszenie. Dziewczynki mają dobre serduszko – przyznaje Aldona Piaskowska, która wykonała uczennicom nowe fryzury. Pani Aldona nie tylko prowadzi swój salon, ale pracuje też jako instruktor w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Nowej Soli. Uczennice hufca szykowały włosy do ścięcia, mierzyły i układały warkocze.

Seniorzy zachwyceni

Dla seniorów uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny. Była też prelekcja na temat chorób nowotworowych. Podczas wydarzenia odbywały się też warsztaty kulinarne, kosmetyczne i rękodzielnicze. Uwagę zwracały trzy pokazy mody, w ostatnim starsze uczennice prezentowały pomysłowe stroje razem z dziewczynkami z przedszkola.

– Bardzo miło. Ja bym na takie imprezy co dzień przychodziła. Podziwiam młodzież. Szkoda, że ja nie jestem młodsza. Pięknie wszystko zostało zorganizowane – przyznaje pani Janina.

– Bardzo mi się podoba. Po kwiatku nam dali – dodaje pani Wiktoria.

– Tańce są wspaniałe. Młodzież pięknie tańczy i śpiewa – podziwia pani Teodora.

Wydarzenie wsparli Gmina Otyń, ODN w Zielonej Górze, Lubuski Kurator Oświaty i szkoła ZSiPKZ Botaniczna 66 z Zielonej Góry. Będzie trzecie spotkanie w październiku, wtedy z okazji Dnia Seniora seniorzy otrzymają niespodziankę.

Akcja Daj włos. Jak oddać włosy?

- Daj włos! Kobietom w trakcie leczenia onkologicznego! - zachęca Fundacja Rak’n’Roll. Jak to zrobić?

Możesz przekazać 35 cm naturalnych włosów, które wykorzystamy do utkania peruki lub wpłacić datek na zakup wysokojakościowych peruk w włosów syntetycznych. Już dziś pomóż kobietom, które w wyniku leczenia onkologicznego straciły swoje włosy. W tym trudnym czasie to dla nich ogromne wsparcie. Wpłać, ile możesz. To i tak będzie więcej, niż myślisz - apeluje Rak’n’Roll.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska