MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdził się pomysł w w świebodzińskim liceum. Nowoczesna pracownia zdaje egzamin!

OPRAC.: (egj)
Nauka w Ekopracowni podoba się uczniom liceum
Nauka w Ekopracowni podoba się uczniom liceum ZSO I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Świebodzinie
Ekopracownia wyposażona w nowoczesne pomoce naukowe i dydaktyczne, pozwalająca na eksperymentalne poznawanie zagadnień związanych z tematyką odnawialnych źródeł energii zdała egzamin. Okazała się miejscem cenionym przez uczniów i kadrę.

I LO w Świebodzinie. Ekopracownia to lubiane przez uczniów miejsce

O tym, że w I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w Świebodzinie powstała nowa ekopracownia, informowaliśmy na początku roku szkolnego. Jeszcze podczas wakacji odmieniona została szkolna sala nr 21. Koszt wyniósł nieco ponad 80 tysięcy złotych. Inwestycja była możliwa dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wsparciu Powiatu Świebodzińskiego. Kiedy rok szkolny dobiega końca wiadomo, że to był udany pomysł.

– Postawiliśmy na nowoczesne podejście doprowadzenia działań edukacyjnych, wyzwalających kreatywność i zaangażowanie uczniów. Wiele zakupionych przez nas pomocy wykorzystuje umiejętności cyfrowe młodych ludzi i pokazuje jak wykorzystać je do zdobywania wiedzy o OZE – mówi Ewa Najdecka, koordynator szkolnego projektu.

W ekopracowni uczniowie projektują i przeprowadzają doświadczenia. Zbudowali m. in turbinę wiatrową, określali jej sprawność w zależności od siły wiatru, wielkości i ustawienia łopatek. Wykorzystując mini panel fotowoltaiczny, badali wpływ zmiennych warunków oświetlenia na jego działanie. Do pomiarów użyli m. in. cyfrowych narzędzi pomiarowych służących do badania zjawisk występujących w przyrodzie. Najwięcej emocji wywołały zajęcia, podczas których otrzymali wodór i wykorzystali go do zasilenia małego ogniwa wodorowego.

Ekopracownia. Współpraca z Uniwersytetem Zielonogórskim

Nieocenionym wsparciem merytorycznym w realizacji projektu są pracownicy Uniwersytetu Zielonogórskiego. Swoją wiedzą dr inż. Radosław Kasperek dzielił się z uczniami liceum i Szkoły Podstawowej nr 2 w Świebodzinie w czasie cyklu wykładów odbywających się w LO.

– Cieszę się, że w naszej szkole powstała ekopracownia. Sala jest odnowiona i bardzo nowocześnie wyposażona. Forma zdobywania wiedzy przez samodzielne wykonywanie doświadczeń jest lepsza niż tradycyjna – szybciej się uczę i to w sposób bardziej przypominający zabawę. Wykłady z naukowcami są świetną okazją do zadania nurtujących nas pytań o wybór odnawialnych źródeł energii do naszych domów, bo media zalewają nas treściami, które często są sprzeczne – mówi Wojtek, uczeń klasy 3 I LO.

Dzięki udziałowi w programie „Ekopracownia – zielone serce szkoły” uczniowie wzięli udział też m.in. w warsztatach w Centrum Energetyki Odnawialnej Uniwersytetu Zielonogórskiego, które przeprowadzili: dr inż. Radosław Kasperek i dr inż. Grzegorz Kobyłecki. Naukowcy wprowadzili młodzież w świat technologii budowy ogniw fotowoltaicznych, systemów ładowania pojazdów elektrycznych, polskiego pomysłu na turbinę wiatrową na osi pionowej, systemów ogrzewania, chłodzenia, rekuperacji oraz sposobów magazynowania ciepła. Uczniowie mogli przekonać się, dlaczego większość start-upów upada. Na koniec samodzielnie obsługiwali edukacyjną pompę ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska