Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy ze Słubic będą uczyć się salsy i gadu gadu

Beata Bielecka
Fundacja organizowała już wieczorki taneczne dla seniorów, w których brała udział także młodzież. Karina Szram do tańca zaprosiła swojego dziadka.
Fundacja organizowała już wieczorki taneczne dla seniorów, w których brała udział także młodzież. Karina Szram do tańca zaprosiła swojego dziadka. fot. Archiwum fundacji
Masz skończone 60 lat i chcesz jeszcze się czegoś nauczyć? Jest okazja, bo Fundacja na rzecz Collegium Polonicum rozpoczyna właśnie ciekawy projekt. Będą darmowe warsztaty tańca, zajęcia językowe i komputerowe, integracyjne wieczorki.

- Seniorzy są dziś inni niż kiedyś - mówi Kazimiera Chrzanowska, emerytka ze Słubic. - Nie siedzą już samotnie w domu, szukają kontaktu nie tylko z rówieśnikami, ale też z ludźmi młodymi. Bo od nich mogą się dużo nauczyć - podkreśla. Ona uczyła się kilka lat temu, na kursach w CP obsługi komputera. Teraz ma laptopa, czyta w internecie wiadomości, rozmawia z wnuczkami przez gadu gadu. Mówi, że trochę czasu potrzebowała, żeby to wszystko opanować, ale uważa, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Dbają o urodę życia

Teraz fundacja daje starszym ludziom kolejną szansę poznania czegoś nowego.
- Do udziału w naszym nowym projekcie " Trwałość i uroda życia" zapraszamy seniorów z całego województwa lubuskiego, a także dzieci i młodzież, bo zależy nam na międzypokoleniowej integracji - mówi koordynator projektu Marzena Słodownik. -

Osobom spoza Słubic zwracane będą koszty dojazdu - podkreśla. Właśnie zaczyna się rekrutacja. Szczegóły oferty uczestnicy poznają też na konferencji rozpoczynającej projekt, która będzie 12 lutego w Collegium Polonicum. - Wysłaliśmy już zaproszenia do organizacji seniorskich, z którymi współpracujemy i spodziewamy się udziału około stu osób - mówi M. Słodownik. Podczas spotkania pomysłodawcy projektu "Trwałość i uroda życia" opowiedzą, z czego przez cały rok będzie można skorzystać. Wybór jest spory.

W lutym ruszy tandem językowy. 15 seniorów z Polski i 15 z Niemiec raz w tygodniu spotykać się będzie w CP i na Viadrinie, żeby uczyć się języka sąsiada. Zajęcia (w sumie 60 godzin lekcyjnych) potrwają do września.

Dla seniorów przygotowano też warsztaty taneczne, które poprowadzi Henryk Lehelt. To oferta dla 20 osób. Pomysł podsunęli sami seniorzy. H. Lehelt będzie ich uczył podstawowych kroków tańców standardowych a także... latynoamerykańskich. - Zajęcia zaplanowaliśmy tak, żeby chętni mogli brać udział w różnych warsztatach - opowiada pracownica fundacji.

Oswoją komputery

Kto chciałby podszkolić się w komputerach też znajdzie coś dla siebie. Kursy będą dwa: dla początkujących (20 osób) i średniozaawansowanych (20 osób). Podobne kursy dla seniorów fundacja robiła już trzy i cztery lata temu i cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Pomysłodawcom projektu chodzi też o integrację młodych z osobami starszymi. Dlatego w planach jest również spisywanie biografii seniorów. Informacje będzie zbierać młodzież, a życiorysy spiszą pracownicy fundacji, którzy od sześciu lat tworzą "Archiwum ludzkich losów". Znajdują się już w nim setki życiorysów Polaków i Niemców.
Każdy życiorys będzie wydany w formie książkowej.

Integracji ma też służyć przygotowanie przez młodzież i seniorów musicalu " Kolory Europy". Premierę spektaklu zaplanowano na wrzesień. Kto chciałby wziąć udział w nowym projekcie fundacji może kontaktować się z M. Słodownik, tel. 95 759 2389 lub mail: [email protected].
Projekt jest współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków europejskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska