MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siadamy do stołu

(ak)
Jeżeli wybieramy się na świąteczne przyjęcie, powinniśmy wiedzieć, jak się zachować w różnych sytuacjach - po to, by uniknąć niepotrzebnych komentarzy.

Nawet, gdy zamierzamy biesiadować w domu w gronie najbliższych, powinniśmy wiedzieć, jak się zachować, aby nikogo nie urazić. Warto wiedzieć, jakie zasady powszechnie obowiązują, żeby niepotrzebnie nie zwracać na siebie uwagi. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o nasz wygląd. Nawet najdroższa sukienka czy garnitur nie zrobią dobrego wrażenia, jeśli będziemy mieli tłuste włosy, zaniedbane paznokcie czy dziurawe pończochy. Schludny wygląd jest bardzo ważny.

Siadamy do stołu

Zanim zaczniemy jeść, poczekajmy aż wszyscy zajmą swoje miejsca. Dobra postawa przy stole zaczyna się już od właściwego siadania. Aby było nam wygodnie, siadamy na całej powierzchni krzesła. Przy stole powinniśmy być w miarę wyprostowani, ale nie sztywni jak świeca. Łokcie trzymamy przy sobie i poza stołem. Serwetkę kładziemy na kolanach. Nie kładźmy na stole obok siebie toreb, teczek, kapeluszy, rękawiczek, okularów, futerałów, papierosów czy telefonów komórkowych.

Podczas jedzenia

Nie powinniśmy jeść z otwartymi ustami ani rozmawiać z ustami pełnymi jedzenia. Nie bierzemy jedzenia z nie naszego talerza. Jemy powoli i nie pochłaniamy zbyt dużych partii jedzenia, ale z drugiej strony niezbyt dobrze jest kończyć dopiero zupę, gdy już wszyscy jedzą deser.
Nie popijamy jedzenia, które mamy w ustach. Wyjątkowo można zaczerpnąć łyk napoju, kiedy stwierdzimy, że potrawa jest za gorąca lub za ostra. Raczej nie dmuchamy na gorące płyny. Zawsze prosimy o podanie czegoś ze stołu, jeżeli nie znajduje się ta rzecz w zasięgu ręki - wiszenie nad kimś i wkładanie rękawów do czyjegoś talerza nie jest eleganckie. Jeżeli stojące na stole solniczki nie mają przykryć ani nie dodano do nich łyżeczek, możemy użyć zamiast palców czubka noża. Nie wykonujmy gestów, które zwracałyby na nas uwagę - np. nie zginajmy małego palca przy piciu z filiżanki ani nie prostujemy go pijąc ze szklanki.
Jeżeli coś utkwi nam między zębami, nie wyjmujmy niczego z buzi przy stole. Wyjdźmy w tym celu do toalety. Jeżeli upuścimy coś na obrus, zbierzmy to, możliwie dyskretnie i najlepiej nożem.
Przy stole nie palimy! Chyba że pozwoli nam na to gospodarz imprezy. Ale zawsze zapytajmy się, czy to nikomu nie będzie przeszkadzać.

Palenie przy stole

Pamiętajmy o tym, że dym papierosowy psuje innym smak i przeszkadza w utrzymaniu miłej atmosfery. Jeżeli nie możemy się powstrzymać z paleniem, powinniśmy poczekać do momentu, aż wszyscy skończą jeść. W żadnym wypadku nie używajmy talerza jako popielniczki. Pamiętajmy, że popielniczka nie jest kubłem na śmieci i wiele nie pomieści. Pestki, ogryzki, kostki i ości odkładamy na brzegu talerza. Celofan od papierosów odkładamy obok popielniczki. Opakowania papierowe zgniatamy w kulkę i kładziemy na brzegu talerza albo obok popielniczki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska