Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siłownie nie są miejscem podwyższonego ryzyka epidemicznego - tak wynika z najnowszych badań

OPRAC.:
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Według najnowszych badań ćwiczenie na siłowniach jest w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia.
Według najnowszych badań ćwiczenie na siłowniach jest w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Polska Press
Treningi na siłowni i w klubie fitness nie wiążą się z podwyższonym ryzykiem rozprzestrzeniania koronawirusa – wynika z najnowszego badania naukowców z Uniwersytetu Oslo. Wnioski te potwierdza dr hab. Ernest Kuchar i wskazuje, że w obiektach sportowych, w przeciwieństwie do innych miejsc użyteczności publicznej, znacznie łatwiej można zachować ścisłe normy bezpieczeństwa.

Siłownie i kluby fitness z aprobatą ekspertów

Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Oslo, przeprowadzone pod przewodnictwem profesora Michaela Bretthauera wykazało, że siłownie i kluby fitness nie stwarzają podwyższonego ryzyka transmisji wirusa SARS-CoV-2, nawet przy intensywnych formach treningu. Pierwsze tego rodzaju badanie akademickie w Europie zostało przeprowadzone w czasie obowiązującego w Norwegii lockdownu i objęło 3764 uczestników w wieku od 18 do 64 lat. Eksperci podzielili badanych na dwie, tak samo liczne grupy. Pierwsza korzystała z siłowni, druga, kontrolna, nie odwiedzała tego typu obiektów. Po trzech tygodniach wszyscy uczestnicy badania zostali poddani testom przesiewowym na obecność koronawirusa. Wśród osób biorących udział w treningach zaledwie jeden test okazał się pozytywny – jednak uczestnik badania został zarażony poza siłownią, w miejscu pracy. Naukowcy zbadali również obsługę klubów fitness, która pracowała w obiektach w trakcie eksperymentu – spośród 91 pracowników, zgodę na wykonanie testów wyraziły 83 osoby. Żaden z pracowników nie został zakażony koronawirusem.

Nie bądź tym typem z siłowni! Te zachowania w klubach fitnes...

Podwyższone normy bezpieczeństwa

W trakcie badania siłownie i kluby fitness stosowały zabezpieczenia sanitarne podobne do tych, które obowiązują aktualnie w Polsce. Uczestnicy badania podczas treningów zachowywali dystans społeczny jednego lub dwóch metrów w przypadku ćwiczeń o wysokiej intensywności. Korzystali także ze środków do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego po każdym jego użyciu. W obiektach obowiązywały limity osób. Ćwiczący mieli dostęp do szatni, natomiast sauny i prysznice zostały wyłączone z użytku.

- Niemal identyczne normy bezpieczeństwa zostały wprowadzone w Polsce. Utrzymanie dwumetrowej odległości między osobami ćwiczącymi, limity osób przebywających jednocześnie na siłowni, czy podwyższone procedury higieny. Warto również podkreślić, że wiele z tych rozwiązań, jak np. dezynfekcja sprzętu sportowego przez klienta po każdym jego użyciu jest standardem obecnym w polskich siłowniach od lat. Niemniej wspólne bezpieczeństwo użytkowników obiektów wspiera także obsługa klubów m.in. poprzez zwiększenie częstotliwości serwisu sprzątającego czy dezynfekcję i wietrzenie sal treningowych – mówi Wojciech Szwarc, członek Zarządu Benefit Systems, spółka współpracuje z ponad 4,6 tys. obiektów sportowych w Polsce.

Siłownia bardziej bezpieczna od innych miejsc publicznych

Dr hab. Ernest Kuchar, specjalista medycyny sportowej i chorób zakaźnych WUM podkreśla, że obiekty sportowe i rekreacyjne, które stosują się do wytycznych, są bardziej bezpieczne, niż wiele innych miejsc użyteczności publicznej.

- W siłowniach i klubach fitness znacznie skuteczniej niż np. w sklepach czy komunikacji miejskiej możemy dbać o prawidłową dezynfekcję, czy zachowanie dystansu społecznego. Te dwa czynniki są podstawowymi metodami profilaktyki zakażeń koronawirusem. Dodatkowo w większości obiektów sportowych prowadzona jest ewidencja wizyt klientów, dzięki czemu w razie pojawienia się ewentualnego zagrożenia epidemicznego sprawnie można dotrzeć do osób, które znajdują się w grupie ryzyka. Warto pamiętać, że uprawianie sportu w obecnej sytuacji epidemiologicznej przynosi znacznie więcej korzyści zdrowotnych niż zagrożeń. Regularna aktywność fizyczna poprawia naszą kondycję, ogólny stan zdrowia, nastrój i sprzyja budowaniu odporności, co ma kluczowe znaczenie także w kontekście zachorowań na koronawirusa – mówił Ernest Kuchar.

Polacy powoli wracają do aktywności

To właśnie profilaktyka i chęć wsparcia swojego zdrowia stanowią dla mieszkańców Polski największą motywację do podejmowania aktywności fizycznej. Badanie MultiSport Index Pandemia wskazuje, że w czasie zamrożenia gospodarki, gdy obiekty sportowe były zamknięte, aż 43 proc. Polaków ograniczyło swoją aktywność fizyczną. W efekcie większość z nich odczuła skutki tej zmiany w postaci pogorszenia samopoczucia (74 proc.), zdrowia (65 proc.), czy sylwetki (61 proc.). Jak zaznacza Wojciech Szwarc z Benefit Systems, Polacy już zaczynają nadrabiać sportowe zaległości. - Z tygodnia na tydzień widzimy, że zarówno klienci indywidualni, jak i użytkownicy programu MultiSport coraz śmielej i pewniej wracają do treningów na siłowniach i w klubach fitness. Zdrowie i komfort użytkowników i pracowników obiektów sportowych są dla nas najważniejsze, dlatego niezmiennie przypominamy o konieczności zachowania zasad higieny oraz dystansu społecznego, by skutecznie dbać o wspólne bezpieczeństwo.

WIDEO: Siłownie i kluby fitness już otwarte. "Wiele zasad funkcjonowało już wcześniej. Z nowych mamy obowiązek noszenia maseczek w szatniach i na recepcji"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska