MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skanery i aparaty idą w ruch! Ruszyły wielkie badania parkingowe w Gorzowie

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W Gorzowie rozpoczęły się badania parkingowe.
W Gorzowie rozpoczęły się badania parkingowe. Pixabay
Rozpoczęły się badania zajętości i rotacji miejsc parkingowych oraz analiza funkcjonowania strefy płatnego parkowania w Gorzowie. Specjalne samochody wyposażone w system kamer na dachu skanują pojazdy zaparkowane przy ulicach i na miejskich parkingach. Wyniki tych pomiarów posłużą do diagnozy sytuacji parkingowej i opracowania sposobów na złagodzenie problemów w tym obszarze.

Gdzie jest największy problem z parkowaniem?

Trwa wielkie liczenie samochodów zaparkowanych przy ulicach i na miejskich parkingach. Wszystko za sprawą badań parkingowych zleconych przez gorzowski magistrat. Ich realizacją zajmuje się specjalistyczna firma, której zadaniem jest dokładne przeanalizowanie wypełnienia miejsc parkingowych i rotacji samochodów, czyli liczby aut parkujących na jednym miejscu w określonym czasie. Dzięki temu miasto dowie się, gdzie są największe problemy z parkowaniem i dlaczego tak się dzieje.

Badania zajętości parkingów ruszyły w tym tygodniu i będą realizowane jeszcze przez kilka dni. Są prowadzone głównie z wykorzystaniem dwóch specjalistycznych pojazdów z systemem kamer na dachu, które skanują i zliczają pojazdy zaparkowane przy ulicach i na miejskich parkingach. Na części parkingów prowadzona jest też obserwacja fizyczna, podczas której specjaliści z wrocławskiej firmy wyposażeni w kamizelki odblaskowe oraz identyfikatory wykonują dokumentację fotograficzną parkujących samochodów - mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gorzowie.

Parkowanie w mieście może być łatwiejsze

Prowadzone badania to kolejny krok do wprowadzenia inteligentnego systemu parkowania, który umożliwiałby stały monitoring zajętości miejsc postojowych. Dzięki temu kierowcy nie musieliby szukać dostępnego miejsca parkingowego, bo precyzyjną nawigację do rejonu, w którym mogą zaparkować swój pojazd, wyświetlałaby specjalna aplikacja w telefonie.

Badania są punktem wyjściowym do dalszych prac nad budową inteligentnego systemu parkowania w centrum miasta, opartego na aplikacji mobilnej oraz tablicach informacji parkingowej. Ma to pomóc kierowcom w odnajdywaniu wolnych miejsc parkingowych w obszarze Stefy Płatnego Parkowania, a przez to poprawić ich wykorzystanie. Wpłynie to korzystnie na uregulowanie ruchu i efektywne zarządzanie infrastrukturą. Nie bez znaczenia są także względy ekologiczne, bo w ten sposób zmniejsza się emisja spalin w mieście - dodaje Wiesław Ciepiela.

Jak działa inteligentny system parkowania?

Najważniejszym elementem inteligentnego systemu parkowania są czujniki zamontowane w nawierzchni, które wykrywają pojazd, gdy najeżdża on na konkretne miejsce parkingowe. Informacje z czujnika o dostępności miejsca parkingowego są na bieżąco aktualizowane i trafiają głównej bazy danych, a następnie do aplikacji mobilnej dla kierowców oraz na tablice parkingowe. Mogą je przekazywać nie tylko czujniki, ale także inne urządzenia działające na parkingu, a więc na przykład kamery rozpoznające tablice rejestracyjne na wjeździe i wyjeździe.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska