MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie można się dziś poczuć jak "Czterej pancerni'". Trwa Piknik Czołgisty

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie trwa „Piknik Czołgisty” organizowany z okazji Święta Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych.
W Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie trwa „Piknik Czołgisty” organizowany z okazji Święta Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych. Jarosław Wnorowski
W Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie trwa „Piknik Czołgisty” organizowany z okazji Święta Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych. Całość potrwa do godz. 17, wstęp jest w cenie biletu do muzeum i można dojechać autobusem MZK z Zielonej Góry!

Dynamiczne pokazy

W programie wydarzenia znalazło się moc „pancernych wrażeń” oraz sporo dynamicznych prezentacji m.in. czołgów T-72 i T-34-85 (są o godz. 12:00; 14:00 i 15:45 , wozu zabezpieczenia technicznego Bergepanzer i promu gąsienicowego GSP. Tego dnia jest możliwe zwiedzanie wnętrz pojazdów pancernych i rozmowy z czołgistami.

Nie tylko dla dzieci

Jest też spora atrakcja dla najmłodszych (choć nie tylko bo towarzyszą im tatusiowie i dziadkowie). W zaułku ze śmigłowcami, odbywają się pokazy modeli RC na „tankodromie’ modelarskim i potyczki rycerskie „pancerni średniowiecza”. Obecne są również stoiska handlowe i gastronomiczne.

Zostaw samochód, pojedź MZK

Organizatorzy, z uwagi na mocno ograniczoną liczbę miejsc do parkowania zadbali o inne formy dotarcia na wydarzenie. Jedną z nich jest publiczny trwa sport miejski. Nie warto jechać samochodami, bo miejsc do parkowania nie ma, a mieszkańcy Drzonowa dość konsekwentnie wyganiają kierowców parkujących na dziko na ich posesjach, Na piknik dojechać można bezpłatnym autobusem MZK. Poniżej znajdziecie Państwo rozkład.

W Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie trwa „Piknik Czołgisty” organizowany z okazji Święta Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych.
W Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie trwa „Piknik Czołgisty” organizowany z okazji Święta Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych. Jarosław Wnorowski

Zwiedź także muzeum

Jest to także okazja do obejrzenia zbiorów muzeum, które ostatnio powiększyły się o karabin 7,92 mm Mauser wz. 1898. Broń ta została znaleziona w okolicach Sławy. Egzemplarz Mausera powstał w trakcie I wojny światowej w 1917 r. w Suhl w wytwórni SIMSON&Co (bardziej znanej z produkcji broni myśliwskiej), a cechuje się bardzo dobrym stanem zachowania. Broń jest też sprawna technicznie i została przestrzelona w trakcie śledztwa. Warto dodać, że karabiny Mausera stanowiły ważny element uzbrojenia odradzającego się Wojska Polskiego. Szacuje się, że do 1921 r. w rękach polskich żołnierzy znajdowało się 250 - 300 tysięcy sztuk tego typu broni. Stanowiły one podstawowe wyposażenie m. in. w Powstaniu Wielkopolskim oraz Wojsk Wielkopolskich. To już dziesiąty karabin Mauser 98 w muzealnej kolekcji, ale pierwszy wspomnianego wcześniej producenta. Warto zobaczyć ponadto ekspozycje stałe w pałacu jak: - „Broń dawna”, „Gabinet myśliwski”, „Żołnierz polski 1914-1945”, „Wojsko polskie w ZSRR 1943-1945”, „Alianci” oraz „Kobiety-Żołnierze”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska