MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Składki ZUS za marzec. Zapłaciłeś, a jesteś z nich zwolniony? Czy można odzyskać pieniądze?

źródło: ZUS
Pieniądze ze składek zapłaconych za marzec można odzyskać
Pieniądze ze składek zapłaconych za marzec można odzyskać pixabay.com
Niektórzy przedsiębiorcy zapłacili marcowe składki, zanim przepisy tarczy antykryzysowej dały im możliwość skorzystania ze zwolnienia z opłat. Czy mogą odzyskać nadpłacone składki?

- W zasadzie zwolnienie dotyczy tylko tych składek, które nie zostały zapłacone, ale składka marcowa jest wyjątkiem. Przedsiębiorcy mogą dostać zwolnienie z opłaty za marzec również wtedy, gdy pieniądze już na konto ZUS wpłynęły – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące, czyli marzec, kwiecień i maj, a wcześniej zapłacił składkę za marzec, może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych pieniędzy najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień. Mówimy o sytuacji, w której prowadzący działalność nie miał zaległości wobec ZUS za wcześniejsze miesiące.

- Jeśli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot nadpłaty za marzec, to rozliczy się ona na składki za kwiecień. Należy pamiętać, że za kwiecień i maj podlegają zwolnieniu tylko składki jeszcze nieopłacone. – wyjaśnia rzeczniczka.

Czytaj także: Bony dla lubuskich firm „zamrożonych” przez epidemię. Mają pomóc w powrocie do normalnego funkcjonowania

Przedsiębiorcy mogą złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące obejmujące marzec, kwiecień i maj 2020 r. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za trzy miesiące od marca do maja 2020 r. można uzyskać dla całości należności lub dla 50 proc. ich łącznej kwoty. Jeżeli ZUS rozpatrzy negatywnie złożony wniosek, trzeba będzie opłacić zaległe składki wraz z odsetkami.

Polecamy także: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 3 maja 2020 r. Co potem?

Zobacz wideo: Biznes w czasach koronawirusa. Jak radzą sobie przedsiębiorcy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska