Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śladami Henry`ego van de Velde

(kurz)
Pełna sala obrad podczas konferencji naukowej
Pełna sala obrad podczas konferencji naukowej Archiwum starostwa w Zielonej Górze
Trzebiechów i Podlegórz gościł znamienite osoby ze świata kultury, sztuki oraz miłośników turystyki. Powodem była Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. "Śladami Henry`ego van de Velde - turystyka transgraniczna".

Wrześniowa konferencja była elementem kulminacyjnym projektu pt. "Śladami Henry`ego van de Velde - turystyka transgraniczna. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, ambasadora Królestwa Belgii w Warszawie, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wojewody lubuskiego i marszałka województwa lubuskiego.

Zebrani goście mieli okazję wysłuchać Andrzeja Szynki, zastępcy ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie, wystąpień przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, ale przede wszystkim ciekawych prelekcji przygotowanych przez zaproszonych ekspertów. W trakcie prezentacji poruszono tematykę związaną z rekultywacją parków i ogrodów, opracowaniami na temat wyznaczania szlaków turystycznych na trasie Polska-Niemcy oraz przedstawiono wirtualne rekonstrukcje projektów wykonanych przez Henry`ego van de Velde.

Ponadto prelegenci pokazali dzieła van de Velde, mieszczące się w Trzebiechowie, na tle pozostałych znajdujących się w innych częściach Europy, a także zaprezentowali przebieg prac restauratorsko-renowacyjnych od roku 2003 tj. od momentu odkrycia trzebiechowskiej perły secesji.

Erwin Bockhorn von der Bank - potomek ostatniego przedwojennego ordynatora sanatorium (dzisiejszego Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie) zapoznał uczestników z historią odkrycia trzebiechowskich dzieł van de Velde oraz przedstawił, jak przebiegała współpraca artysty z rodziną von Reuss podczas budowy i projektowania wnętrz budynków.

Z kolei Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, podsumowując całość poruszanej tematyki, przedstawiła tezę, iż Dom Pomocy Społecznej w Trzebiechowie można śmiało potraktować jako produkt turystyczny.

Konferencji towarzyszyła wystawa płócien ze zdjęciami dzieł Henry`ego van de Velde znajdujących się w Trzebiechowie, autorstwa zielonogórskiego fotografa Tomasza Gawałkiewicza. Płótna te będzie można oglądać od 13 września do 31 października br. w sulechowskim Zborze, natomiast od 5 listopada do 15 grudnia ekspozycja zostanie przeniesiona do Bad Muskau.

- Organizacja takiego wydarzenia nie byłaby możliwa bez osobistego zaangażowania wielu osób - wskazuje Marta Surowiec z biura promocji powiatu. - Dzięki wójtowi gminy Trzebiechów Stanisławowi Drobkowi uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać fantastycznego koncertu w podlegórskim kościele oraz spotkać się przy kolacji w Polsko - Niemieckim Centrum Spotkań w Podlegórzu. Podziękowania należą się również Stowarzyszeniu na Rzecz Odnowy i Rewaloryzacji Dzieła Henrego van de Velde w Polsce, które znaczną część organizacji wzięło na siebie oraz Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, Barbarze Bielinis-Kopeć, za wsparcie merytoryczne i organizacyjne konferencji. Nie można zapomnieć o wielkim wsparciu, jakiego udzielił pan Czesław Fiedorowicz, prezes euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska