Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smocze łodzie mkną po Warcie. Takie akcje tylko w Gorzowie - organizowane dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego

(red)
Wyścigi smoczych lodzi na Warcie w Gorzowie
Wyścigi smoczych lodzi na Warcie w Gorzowie Tomasz Rusek
Wyścigi smoczych łodzi to bardzo widowiskowa impreza. W tym roku została rozegrana na Warcie w Gorzowie dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego. Kosztowała 54 600 zł. Na to zadanie zagłosowało 440 mieszkańców. Projekt był połączony z zawodami ekstremalnymi w parku Kopernika.

Gdy w czerwcu 2017 roku ogłaszano wyniki głosowania w budżecie obywatelskim Gorzowa, cieszył się między innymi Wojciech Pięta. Dwa zadania, które zgłosił, znalazły się wśród zwycięskich projektów. Jedno z nich to wyścigi smoczych łodzi na Warcie, połączone z zawodami ekstremalnymi w skateparku w parku Kopernika.

Bębniarz wyznacza rytm wiosłowania

Cykl trzech imprez, zorganizowanych 15 lipca, 25 sierpnia i 23 września 2018 roku, kosztował 54 600 zł. Wstęp był oczywiście bezpłatny. W sumie wzięło w nich udział około 300 osób. W lipcu w szranki stanęło osiem załóg. Ścigały się na dystansie około 300 metrów, wytyczonym między klubem Admira Gorzów a mostem Staromiejskim. Ależ to były emocje! Niektóre wyścigi kończyły się wygraną o włos. Zawodników oklaskiwało z brzegów kilkadziesiąt osób.

POLECAMY:DLACZEGO POWSTAŁY BUDŻETY OBYWATELSKIE?

Załogi smoczych łodzi liczą minimum osiem, a maksymalnie dziesięć osób wiosłujących plus sternik i bębniarz, który nadaje tempo wiosłowania. Od zawodników wymagana jest żelazna kondycja oraz umiejętność współpracy, bo jeden wiosłujący poza rytmem może zniweczyć pracę całej reszty.

Zajrzyj na

Cykl wyścigów smoczych łodzi na Warcie w Gorzowie udało się zorganizować dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego. Z budżetu obywatelskiego korzystają stowarzyszenia artystyczne czy sportowe, nieformalne grupy mieszkańców czy rodziców. W większości miast czy gmin każdy może zgłosić pomysł do realizacji. Potem wystarczy namówić okolicznych mieszkańców do głosowania.

Zasady zgłaszania pomysłów, kwoty, warunki głosowania czy terminy ustala samorząd. Wszystkie te informacje zebraliśmy w serwisie budzetalert.pl, który opracowują dziennikarze „Gazety Lubuskiej” i innych tytułów Polska Press Grupy. Dysponując redakcjami w całym kraju, będziemy w serwisie budzetalert.pl przedstawiać projekty, inspirować, umożliwiać dyskusję i znalezienie sojuszników w społeczności lokalnej. Nasi dziennikarze będą także monitorować realizację projektów i transparentność budżetów obywatelskich.

W serwisie budzetalert.pl możesz sprawdzić:
- czy Twoja miejscowość organizuje budżet obywatelski
- jakie są zasady zgłaszania projektów i głosowania
- jakie kwoty przeznacza samorząd na budżet obywatelski, ile to jest w przeliczeniu na jednego mieszkańca
- ile dotychczas było edycji, ile projektów już zrealizowano.

To jednak nie wszystko. W serwisie budzetalert.pl dajemy Ci możliwość bezpłatnego opublikowania i promowania swojego pomysłu. Możesz po prostu opisać, jaka inwestycja powinna zostać Twoim zdaniem zrealizowana w okolicy, dodać zdjęcia, oznaczyć punkt na mapie. Następnie, jeszcze przed oficjalnym głosowaniem, zbudować poparcie mieszkańców - udostępnić pomysł na Facebooku czy Twitterze, a nawet wydrukować ulotkę gotową do zawieszenia w gablocie w szkole czy na klatce schodowej.

Budżet alert

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska