MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Solidna firma Dembowski

(mas)
W roku szkolnym 1999/2000 najlepszą szkołą średnią w Polsce było krakowskie V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego dowiadujemy się z ogłoszonego wczoraj Ogólnopolskiego Rankingu Szkół średnich 2001, opracowanego przez specjalizujące się w publikacjach edukacyjnych stołeczne wydawnictwo Perspektywy. Najlepszą szkołą średnią w województwie lubuskim tradycyjnie już zostało I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego z Zielonej Góry. W obejmującej 300 najlepszych liceum i techników klasyfikacji ogólnopolskiej zajęło ono, tak jak przed rokiem, bardzo wysoką 26. lokatę.

Podstawą klasyfikacji były sukcesy odniesione przez uczniów poszczególnych szkół w olimpiadach przedmiotowych i zawodowych. Brano więc pod uwagę liczbę uczniów, którzy zostali laureatami i finalistami III etapów olimpiad oraz co miało być premią za wszechstronność nauczania - liczbę olimpiad, w których odnieśli oni sukcesy. Kolejnym kryterium była liczebność uczniów w danej szkole. Zresztą, zastosowanie tego właśnie kryterium zepchnęło Dembowskiego (czterech laureatów i pięciu finalistów w sześciu olimpiadach) o co najmniej kilka pozycji w dół. Przed nim bowiem sklasyfikowano kilka szkół mogących poszczycić się mniejszą liczbą finalistów i laureatów olimpiad, ale za to mających znacznie mniejszą liczbę uczniów.
Wyprzedzili reformę
Jaka jest recepta na dobre i co najistotniejsze od lat utrzymujące wysoki poziom liceum
Przede wszystkim uczniowie. Naszą szkołę wybierają uczniowie bardzo dobrzy. Tacy, którzy widzą sens nauki powiedziała GL dyrektor Dembowskiego Ewa Habich. Dembowski jak zapewniła utrzyma swój wysoki poziom także po jego przekształceniu, zgodnie z założeniami reformy edukacji, w liceum 3-letnie. Na reformę nie czekaliśmy z założonymi rękami. Np. języków obcych w systemie lektoratów uczymy już od dwóch lat a kształtowanie przez ucznia własnej ścieżki edukacyjnej też nie będzie dla nas żadną nowością, bo nasi uczniowie wybierają fakultet po II klasie. Bez większej przesady mogę więc powiedzieć, że w praktyce reformę już wyprzedziliśmy.
Ktoś doszedł, ktoś ubył
Obok Dembowskiego na liście 300 najlepszych szkół znalazło się jeszcze pięć szkół z lubuskiego. Są to trzej uczestnicy poprzednich rankingów Perspektyw: Liceum Ekonomiczne w Słubicach (awans z 244 miejsca w ub.r. na 71), LO im. Bolesława Prusa w Żarach (spadek z 93 miejsca na 103), II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie z Gorzowa (spadek z 81 miejsca na 141) oraz dwaj debiutanci: Zespół Szkół Ekonomicznych w Żarach (244 lokata) i Zespół Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze (266 lokata).
Cztery szkoły z naszego regionu wypadły z rankingu. Są to: 43. w ubiegłorocznej klasyfikacji ogólnopolskiej V LO przy Ośrodku Kształcenia Nauczycieli w Zielonej Górze, I LO im. Tadeusza Kościuszki w Gorzowie Wielkopolskim (95 lokata w ub.r.), LO im. Bolesława Chrobrego w Gubinie (115) i Zespół Szkół Rolniczych w Słubicach (224).
Jeśli zaś chodzi o sąsiednie województwa, to dwoma szkołami mogą pochwalić się mieszkańcy Międzychodu. 74. lokatę zajęło tamtejsze Liceum Ekonomiczne a 147. Technikum Rolnicze i Liceum Agrobiznesu. Dwie swoje placówki na liście 300 mają głogowianie. Są to: Zespół Szkół Rolniczych im. Macieja Rataja (121 lokata) i I LO im. Bolesława Krzywoustego (277).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska