Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Zielonej Górze

Anna Nagórska Kierownik ośrodka
fot. sxc.hu
Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Zielonej Górze powstał przy Polskim Związku Głuchych prawie 30 lat temu.

Istotą rehabilitacyjnej działalności ośrodka jest długotrwała, zaplanowana i systematycznie realizowana wszechstronna terapia za pomocą oddziaływań logopedycznych, neurologopedycznych, surdopedagogicznych i psychologicznych. Zarówno z dziećmi jak i z rodzicami prowadzona jest terapia według indywidualnie opracowanego programu, uwzględniającego wszystkie problemy rozwojowe dziecka.

Nasz ośrodek realizuje usługi w ramach umów podpisanych z NFZ oraz PEFRON. Usługi świadczone są w poradni logopedycznej oraz w ośrodku rehabilitacji dziennej dla dzieci z wadą słuchu. Celem naszej pracy jest rozwój intelektualny, poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci z wadą słuchu. Rehabilitacja słuchu i mowy jest zasadniczym elementem w procesie wychowania dziecka niedosłyszącego. Rozwój języka oraz mowy wymaga stymulacji prowadzonej przez specjalistów, ponieważ warunkuje to prawidłowe funkcjonowanie w środowisku słyszących rówieśników. Wielokierunkowa rehabilitacja wspierać będzie proces edukacji, rozwój intelektualny, emocjonalny oraz społeczny, a w przyszłości umożliwi osiągnięcie samodzielności społecznej i niezależności ekonomicznej.

Ośrodek nasz organizuje również półkolonie, turnusy rehabilitacyjne oraz różnorodne imprezy integracyjne. Każde dziecko w procesie rozwoju najchętniej poprzez różne formy zabawy poznaje świat. Dla dziecka niedosłyszącego, niezwykle ważną rolę odgrywa słyszący rówieśnik z repertuarem postaw stanowiących przykłady komunikacji międzyludzkiej, dlatego ogromny nacisk stawia się na integrację dzieci i młodzieży z wadami słuchu ze środowiskiem osób słyszących. Wspólne zajęcia, zabawy są wspaniałym sposobem na przełamywanie barier komunikacyjnych i pomagają w zdobywaniu nowych umiejętności w zakresie funkcjonowania społecznego. Badania psychologiczne potwierdzają, że nie jest to proces jednostronny, bowiem jest to korzystne dla obu stron.

Nasz ośrodek prowadzi także terapię przez sztukę, dlatego też od kilku lat organizujemy przedstawienia, które wystawiane są dzięki przychylności Pani Dyrektor Agaty Miedzińskiej w Zielonogórskim Ośrodku Kultury w Sali Hydrozagadka. Dzieci z wadą słuchu mają swoją wrażliwość, która w sztuce znajduje doskonałe spełnienie. Przez takie prezentacje maluchy i starsi nabierają pewności siebie, rozwijają kreatywność, budują poczucie własnej wartości, uczą się życia w zespole. Łatwiej potem nawiązać z nimi kontakt podczas codziennych zajęć. I dla nich, i dla nas - specjalistów - przygotowania, a potem sam występ mają olbrzymie znaczenie terapeutyczne.

Ogólnorozwijające zajęcia z wykorzystaniem sztuki jako narzędzia do kształtowania świadomości kulturowej osób z uszkodzeniem słuchu pozwala na pełne włączenie się w struktury społeczne. Sztuka jest naukowo potwierdzoną wartością w życiu człowieka, która inspiruje wszystkie sfery rozwoju, dlatego też nie może jej zabraknąć w procesie rehabilitacji osób niedosłyszących. Poprzez taniec, muzykę i plastykę można dotrzeć do wielu zakamarków osobowości ludzkiej i kształtować ją językiem piękna i wdrażać do świata pełnego barier dla osób niepełnosprawnych.

Największym problemem z jakim borykamy się od wielu lat jest własny lokal. Obecnie wynajmujemy pomieszczenia od KTBS przy ul. Bohaterów Westerplatte 11/200. Zajmowany lokal nie jest optymalny pod względem powierzchni i liczby pomieszczeń, a także warunków, jakie powinny spełniać gabinety nzoz-u. W przyszłym roku kalendarzowym Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisze z nami umowy na udzielanie świadczeń rehabilitacyjnych jeśli nie zmienimy lokalu na taki, który spełnia wymogi nzoz-u.

Od wielu lat staramy się o przyznanie lokalu z zasobów miasta. Obecnie trwają rozmowy z naszymi Prezydentami Miasta. Otrzymaliśmy nawet kilka propozycji, niestety żadna z nich nie spełniała wymogom nzoz-u. Bardzo wierzymy i liczymy na przychylność Prezydentów, którzy otworzą serce dla dzieciaków z wadą słuchu i wszystkich innych dzieci rehabilitowanych w naszym ośrodku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska